اقامت در سقالکسار، بازدید از دریاچه سقالکسار گیلان

به گزارش مجله بای بلاگ، دریاچه سقالکسار یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان گیلان و شهرستان رشت است. ریزش باران و جاری شدن آن در سطح زمین و بعلاوه آب هایی که از چشمه ساران جاری می گردد؛ آب دریاچه سقالکسار را تشکیل می دهد. این دریاچه در بین راه آقا سید شریف تا جیرده در 1 کیلومتری جنوب شهر رشت واقع شده است. دریاچه سقالکسار در گیلان نسبت به دریاچه های دیگر مساحت بیشتری دارد. به طوری که این منطقه تقریبا 15 هکتار از زمین های اطراف را در برگرفته است. این دریاچه در روستا سقالکسار واقع شده است. سقالکسار در لغت به معنی محل آب خوردن است. در زمان های دور که ما درگیر این زندگی ماشینی نشده بودیم پرندگان زیادی را در بیشتر نقاط کشور و علی الخصوص در روستاها و کنار آبگیرها می توانستیم مشاهده کنیم. این روستا نیز از آن جهت که در گذشته های دور پرندگانی مانند سار و لک به آن کوچ می نموده و از چشمه های بسیار زیبایی که در این منطقه بوده سیراب می شده اند اینگونه نامگذاری شده است. دریاچه سقالکسار به طول 600 و عرض 500 متر در ارتفاع از سطح دریا قرار گرفته است. سفر و اقامت در سقالکسار می تواند یکی از برترین انتخاب های برای کسانی باشد که به ایرانگردی و طبیعت گردی علاقه دارند.

اقامت در سقالکسار، بازدید از دریاچه سقالکسار گیلان

سفر به سقالکسار

روستای سقالکسار یک ویژگی مهم دارد و آن این است که این روستا همواره تمیز است و هیچ زباله ای را نمی توان در اطراف آن دید. دلیل این تمیزی را باید طرحی دانست که شورای اسلامی روستا طراحی نموده است. این طرح بر این اساس است که گردشگرانی که می خواهند وارد روستا شوند و از زیبایی های روستا سقالکسار رشت استفاده نمایند باید سه هزار تومان مبلغ ورودی بپردازند. این پول صرف پاکیزه نگه داشتن و عمران و آبادانی روستا سقالکسار می گردد. بعلاوه به گردشگران در بدو ورود یک کیسه زباله داده می گردد که آشغال ها را در آن بریزند. جالب است بدانید که اگر گردشگری کیسه زباله را به متصدی مربوطه تحویل بدهد از پولی که در بدو ورود داده است دو هزار تومان به او برگردانده می گردد. اطراف دریاچه سقالکسار در گیلان نیز لسیار تمیز است بنابراین اگر شما هم گذرتان به این روستای زیبا و دوست داشتنی افتاد سعی کنید نظافت را رعایت نموده و این روستای پاکیزه را آلوده نکنید.

بیشتر مردم این روستا شغلشان کشاورزی است، زراعت برنج، پرورش ماهی های قرمز و گوشتی و... نیز امروزه در روستا سقالکسار استان گیلان به وسیله مردم انجام می گردد. روستا سقالکسار جزو روستاهای دهستان لاکان رشت است.

دسترسی به روستا

برای این که به این روستا بکر و تماشایی سفر کنید می توانید از جاده قزوین به رشت بعد از گذشتن از پلیس راه و عبور از تقاطع روگذر به فومن به این روستا بروید و یا این که بعد از بقعه آقا سید شریف در 10 کیلومتری جاده جیرده به این روستا سفر نمایید و از دریاچه سقالکسار تماشا و حداقل یک شب اقامت در سقالکسار را تجربه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 22 دی 1401 بروزرسانی: 22 دی 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8880

به "اقامت در سقالکسار، بازدید از دریاچه سقالکسار گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقامت در سقالکسار، بازدید از دریاچه سقالکسار گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید