اقدام های اصولی دولت در بخش مسکن

به گزارش وبلاگ خرید، یکی از مهم ترین دغدغه های مشترک دولت و مردم تامین مسکن جامعه با توجه به توان خرید و نیازهای موجود است.

اقدام های اصولی دولت در بخش مسکن

جهت دریافت خدمات سقف آلاچیق چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش مجله ی دلتا در فاصله سال های 86 تا 92 اوضاع بازار مسکن به سبب نبود سیاست های منطقی دچار نوعی به هم ریختگی شد و در حالی که بخش مهمی از منابع مالی دولت در قالب پروژه مسکن مهر در حال هدر رفتن بود، قیمت ها هم در این بازار سر به فلک کشید و قیمت مسکن ساعتی و روزانه بالا می رفت تا جایی که قدرت خرید مردم نسبت به افزایش قیمت ها کاملا از حرکت ایستاد و اواسط سال 1391 بازار مسکن وارد یک دوره رکود- تورمی شدید شد.

دولت یازدهم در کنار به ارث بردن تورم افسار گسیخته، رشد مالی منفی، خالی شدن خزانه و سیاست بی انضباط مالی، وارث یک رکودتورمی شدید در بخش مسکن از یک سو و یک پروژه هزینه بر کم فایده به نام مسکن مهر بود و باید برای این بخش برنامه ریزی اصولی با توجه به امکانات و شرایط انجام می داد.

مجموعه اقدام های دولت در چهار سال گذشته با توجه به شرایط و امکانات در این حوزه از نظر کارشناسان قابل دفاع است که در ادامه به بعضی از این اقدام ها نگاهی می اندازیم:

ساماندهی و تکمیل مسکن مهر

پروژه مسکن مهر به باور عموم کارشناسان مسکن یکی از آشفته ترین و بی برنامه ترین پروژه های کلان مالی بود.

این پروژه بدون توجه به احتیاجهای جامعه بدون جانمایی درست و توجیه فنی و مالی مناسب بود. طراحان این پروژه قرار بود دو میلیون واحد مسکن مهر را قبل از انتها کارشان تحویل دهند؛ اما در عمل این پروژه را با صرف میلیاردها تومان اعتبار با پیشرفت بین 10 تا 30 درصد رها کردند.

دولت یازدهم با توجه به تعهدات داده شده به متقاضیان، خود را موظف به تکمیل و اصلاح این طرح می دانست و پیروز شد این طرح را ساماندهی و واحدهای مسکن مهر را تکمیل کند.

یکی از مهم ترین اقدام ها در این حوزه، توقف ساخت مسکن مهر جدید با شرایط قبلی با همراهی دولت و مجلس بود. در کنار آن، دولت یازدهم پروژه مسکن اجتماعی را برای تامین مسکن احتیاجمندان با دیدگاه کارشناسی طراحی کرد و در حال اجرای آن است.

طراحی بسته های تسهیلاتی مناسب

دولتمردان بر این باورند برای حرکت در جهت خروج غیر تورمی از رکود در حوزه مسکن و پاسخ دهی به احتیاجهای جامعه در این حوزه و جلوگیری از ایجاد فضایی برای سفته بازان و دلالان برای بردن سودهای آن چنانی، باید بخش تقاضا آرام آرام تقویت گردد و از انجام کارهای شتابزده و بی برنامه پرهیز کرد و همین جهت هم در چهار سال گذشته پیگیری شده و جواب داده است.

یکی از پایه های اساسی سیاست های دولت در حوزه مسکن بر فعال سازی سیستم پس انداز برای خانه دار شدن پایدار است و وام خانه اولی ها در قالب صندوق پس انداز یکم در بانک مسکن هم بر این اساس طراحی شده است.

دولت در این باره پیروز شد تسهیلاتی مناسب، بلند مدت با سود تک رقمی را آماده و به متقاضیان عرضه کند و حالا کاهش زمان انتظار سپرده گذاری از یک سال به 10 ماه در دستور کار دولت قرار گرفته است.

حامد مظاهریان، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این باره با بیان این که کاهش زمان انتظار برای دریافت تسهیلات و افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات بانکی، اکنون در هیات دولت در دست آنالیز است، گفت: افزایش سقف تسهیلات بانکی نیز یکی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی در بخش خانه دار شدن جوانان است که اکنون در کارگروه مربوطه در هیات دولت در دست آنالیز قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بازار مسکن با شیب ملایم در حال رونق است، گفت: افزایش قیمت مسکن در کشور حدود 5.6 درصد برآورد می گردد که از نرخ تورم کمتر است.

توجه به بافت های فرسوده

یکی از سیاست های مهم دولت در حوزه مسکن توجه به بافت های فرسوده و تحرک در ساخت و ساز و بازآفرینی محله های قدیمی است.

برای اجرای همین سیاست است که نرخ سود تسهیلات در بافت های فرسوده یک و نیم درصد کم تر از سایر بخش ها مشخص شده و پروژه هایی مهم در محله های قدیمی شهرهای عظیم برای بازآفرینی اجرایی شده است.

تجربه جهانی نشان می دهد که همه خانوارها برای خرید خانه پول نقد در اختیار ندارند؛ بنابراین با 20 درصد آورده و 80 درصد تسهیلات بانکی می توانند خانه مورد احتیاج خود را خریداری نمایند.

مظاهریان در این باره گفت: در کشور ما نیز بیش از 260 هزار نفر در حساب صندوق خانه یکم بانک مسکن سپرده گذاری نموده اند و طبق ضوابط مربوطه هر 6 ماه یک بار ذخیره آنها 2 برابر می گردد. ما درصددیم در صورت موافقت نظام بانکی این 6 ماه به 5 ماه کاهش دهیم.

و اضافه کرد : در این صورت خانوارها به جای این که یک سال در این حساب سپرده گذاری نمایند، مدت آن 10 ماه خواهد بود و این امکان فراهم می گردد تا 2 ماه زودتر نسبت به خرید خانه خود با استفاده از تسهیلات بانکی اقدام نمایند.

مظاهریان، نرخ سود تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه از محل صندوق مسکن یکم، در بافت های فرسوده را 8 درصد و در سایر مناطق 9.5 درصد خاطرنشان کرد و گفت: سیاست ما تسهیل گری در استفاده از تسهیلات بانک مسکن است تا خانوارها بتوانند به سهولت نسبت به خرید خانه اقدام نمایند.

به هر حال جهت گیری دولت در حوزه مسکن نشان می دهد توجه به پاسخ گویی به احتیاجهای واقعی در بازار مسکن و جلوگیری از آماده شدن فضا و امکان برای سوداگری در این بازار یکی از اصول اساسی سیاست های گرفته شده است و کارشناسان نیز به این اقدام های مهم اقبال نشان داده اند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1341

به "اقدام های اصولی دولت در بخش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام های اصولی دولت در بخش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید