این پنج ژن کلیدی در دچار شدن به بیماری شدید کرونا ارتباط دارند

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران : دانشمندان می گویند پنج ژن کلیدی با شدیدترین شکل بیماری کووید-19 ناشی از کروناویروس ارتباط دارند و می توان چندین داروی موجود را برای درمان افراد در معرض خطر این بیماری شدید به کار برد.

این پنج ژن کلیدی در دچار شدن به بیماری شدید کرونا ارتباط دارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین: به نقل از رویترز پژوهشگرانی که DNA های 2700 بیمار در 208 بخش مراقبت ویژه در سراسر انگلیس را بررسی کردند، پنج ژن دخیل در دو فرآیند مولکولی - ایمنی ضدویروسی و التهاب ریه - را یافتند که نقشی اساسی در بسکمک از موارد شدید بیماری کووید-19 داشتند.

کنت بایلی، مشاور دانشگاهی در پزشکی مراقبت بحرانی در دانشگاه ادینبورو که یکی از سرپرستان این پژوهش بود، گفت: نتایج ما فورا معین می کند چه داروهایی باید در راس فهرست برای آزمایشی بالینی در بیماران باشند.

به گفته بایلی، این ژن ها به نام های IFNAR2، TYK2، OAS1، DPP9 و CCR2 - تا حدی توضیح می دهند چرا برخی از افراد دچار بیماری بسیار شدید کووید-19 می شوند و برخی دیگر این چنین نمی شوند.

این یافته ها که در ژورنال نیچر منتشر شده است، باید به دانشمندان کمک کند تا جستجویشان برای یافتن داروهای درمان کننده کووید-19 را با انجام کارآزمایی های بالینی داروهایی سرعت بخشند که مسیرهای ضدویروسی و ضدالتهابی خاص را هدف قرار می دهند.

بایلی گفت در میان داروهای با بیشترین احتمال اثربخشی باید رده ای از داوهای ضدالتهابی به نام مهارکننده های JAK باشند که شامل داروی ضد آرتریت باریسیتینیب (baricitinib) که شرکت الای لیلی آن را می سازد.

گروه بایلی همچنین دریافت که تشدید فعالیت ژن INFAR2 می تواند باعث حفاظت در برابر کووید-19 شود، چرا که احتمالا اثر درمانی ناشی از داروی اینترفرون را تقلید می کند.

داروهای گوناگون موجودی برای کارآزمایی بالینی اثر بالقوه شان در برابر کووید-19 بررسی شده اند، از جمله داروی اینترفرون-بتا-1a، آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین-1 و داروی ضد آرتریت ساخت شرکت سانوفی به نام کوزارا (Kevzara).

تا به حال، یک داروی استروئیدی به نام دگزامتازون و یک داروی ضدویروسی تازه تولیدشده به نام رمدسیویر ساخت شرکت گیلیاد، تنها داروهایی هستند که برای درمان بیماران کووید-19 به کار می روند- گرچه رمدسیویر برای موارد شدید بیماری توصیه نمی شود و در کارآزمایی ها نتایج متضادی درباره اثربخشی آن به دست آمده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا ماه پیش داروی حاوی آنتی بادی به نام باملانیویماب (bamlanivimab) ساخت شرکت الای لیلی را برای درمان بیماران کووید-19 که بستری نشده اند، اما به علت سن بالا یا داشتن بیماری های زمینه ای در معرض خطر دچار شدن به بیماری وخیم هستند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5490

به "این پنج ژن کلیدی در دچار شدن به بیماری شدید کرونا ارتباط دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این پنج ژن کلیدی در دچار شدن به بیماری شدید کرونا ارتباط دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید