عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری های قره باغ یاری کند

به گزارش وبلاگ خرید، تهران (پانا)- سید عباس عراقچی نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ با بیان اینکه طرح ایران بر یک سری اصول پذیرفته شده بین المللی از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، اصل تغییر ناپذیری مرزها،سرانجام اشغال، رعایت حقوق اقلیت ها و بازگشت آوارگان پایدار است، گفت پیشنهاد ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری در قره باغ یاری کند.

عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری های قره باغ یاری کند

جهت دریافت خدمات طراحی نمای ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، عراقچی در گفت وگو با شبکه ITV (شبکه تلویزیونی اجتماعی) جمهوری آذربایجان در تبیین طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ اضافه نمود: نگاه واقع بینانه، رویکرد منطقه ای و مشارکت کشورهای تاثیر گذار منطقه از ویژگی های طرح ایران است و این طرح با یک مشارکت منطقه ای می خواهد این موضوع را حل و فصل کند و دو طرف را به خواسته های خود برساند.

عراقچی ادامه داد: طرح ایران بر یک سری اصول پذیرفته شده بین المللی از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، اصل تغییر ناپذیری مرزها،خاتمه اشغال، رعایت حقوق اقلیت ها و بازگشت آوارگان راسخ است.

نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ با اشاره به اینکه وظیفه ما در این شرایط این است که هر کوششی که می توانیم انجام دهیم و هر ایده ای که می تواند کارساز باشد را آنالیز کنیم، اضافه نمود: پیشنهاد ایران با حسن نیت کامل ارائه شده و دنبال این است که بتواند به تلفات انسانی و غیر انسانی خاتمه دهد.

او ادامه داد: امیدوارم که بتوانیم این کار را به انتها برسانیم اما مسائل پیچیده ای در این جهت وجود دارد.

عراقچی تاکید نمود: اگر همه طرف ها حسن نیت داشته باشند و از مداخله بعضی کشورهای خارج از منطقه که بدنبال تخریب روابط هستند جلوگیری گردد، ما می توانیم به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع دوباره درگیری ها ما تماس های خود را برای خاتمه بحران شروع کردیم، اضافه نمود: موضع ایران همواره حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، مخالفت با اشغال و تاکید بر آزادسازی مناطق اشغال شده بوده و این موضع در طول 27 سال گذشته تغییر نکرده است.

نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ گفت: یکی از اصولی که همه کشورها باید به آن پایبند باشند رعایت حقوق بشر محبت آمیز است، عدم حمله به اماکن غیر نظامی و عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه یکی از اصول مهم حقوق بشرمحبت آمیز است و همه باید آن را رعایت نمایند.

عراقچی ادامه داد: در دوران جنگ 8 ساله ایران و عراق ما شاهد حملات ناجوانمردانه به شهرها و کشته شدن مردم بی گناه خود بودیم و با هرگونه حمله به شهرها و مردم بی گناه توسط هرکسی که باشد مخالف هستیم و محکوم می کنیم.

وی تاکید نمود: حمله به شهر بردع و کشته شدن مردم بی گناه از نظر ایران محکوم است و ما با خانواده قربانیان این حمله و با دولت و ملت جمهوری آذربایجان ابراز همدردی می کنیم.

عراقچی با اشاره به اینکه در هفته های گذشته شاید صدها مورد اصابت موشک، خمپاره و راکت های جنگی به مناطق مسکونی مرزی ایران وجود داشته است و بعضی خانه های روستایی خسارت دیده اما خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم، گفت: تحقیقات نشان می دهد که از هر دو طرف این اصابت ها انجام شده، البته در یک عملیات جنگی اشتباهات و اصابت های تصادفی احتمال دارد.

وی اضافه نمود: ما از هر دو طرف درگیر بارها تقاضا کردیم که دقت و مراقبت نمایند که گلوله های آنان به سمت مرز ایران نیاید و کوشش کردیم تا این مساله به تنش تبدیل نگردد.

نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ با بیان اینکه ادعاهای موجود درباره ارسال سلاح و نیروی نظامی از ایران به ارمنستان را کاملا تکذیب می کنم و به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد، گفت: ما از شروع دور جدید درگیری ها مرزهای خود را با ارمنستان بسته ایم و اجازه انتقال سلاح به طرفین درگیری را ندادیم.

عراقچی تاکید نمود: این سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران است و ما با ارسال سلاح به این مناطق و ارمنستان به هیچ وجه موافقت نکردیم و نمی کنیم.

او گفت: من برای مردم جمهوری آذربایجان صلح پایدار همراه با برطرف اشغال از مناطق سرزمین جمهوری آذربایجان آرزو می کنم.

وی در خاتمه اضافه نمود: امیدوارم مردم و دولت ایران و جمهوری آذربایجان یک روابط محبت آمیز و گرم بر اساس احترام متقابل داشته باشند و خوشحالم که عین این مطلب را از زبان رییس محترم جمهوری آذربایجان هم شنیدم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4582

به "عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری های قره باغ یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری های قره باغ یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید