فرستادن دو فضانورد با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی

به گزارش وبلاگ خرید، این آزمایش اهمیت زیادی برای شرکت اسپیس ایکس داشت، چون موفقیت آن عامل معین کننده ای برای ناسا بود که در آن صورت مجوز پرواز فضانوردانش با کپسول دراگون را صادر کند.

فرستادن دو فضانورد با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی

گویا بلندپروازی های ایلان ماسک حد و مرزی ندارد و او همچنان سعی دارد رویاهایش را به واقعیت نزدیک کند. درست در روزی که معترضان آلمانی در تظاهراتی در برلین، از اقدام ماسک برای پاکسازی 740هکتار از جنگل های اطراف پایتخت آلمان برای ساخت چهارمین کارخانه بزرگ انتقاد کردند، او کپسول نجات اضطراری برای سرنشینان دراگون را آزمایش کرد و گفت: به طور کلی می توانم بگویم که تا حالا این ماموریت پیروزی بوده است.

این آزمایش اهمیت زیادی برای شرکت اسپیس ایکس داشت، چون پیروزیت آن عامل معین کننده ای برای ناسا بود که در آن صورت مجوز پرواز فضانوردانش با کپسول دراگون را صادر کند. به این ترتیب شرکت اسپیس ایکس آخرین آزمایش مهم خودش را قبل از انتقال فضانوردان به فضا، در روز یکشنبه گذشته انجام داد؛ ماموریتی مهم که تنها چند دقیقه طول کشید.

این کپسول با یک راکت فالکون 9 از مرکز فضایی کندی ناسا پرتاب شد. ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس در کنفرانس مطبوعاتی بعد از این آزمایش گفت: من واقعا هیجان زده ام. این اتفاق بسیار بزرگی است. به هر حال این آزمایش اهمیت زیادی برای شرکت فضایی ماسک دارد، چون تنها در صورت پیروزیت این آزمایش بود که ناسا اجازه پرواز و انتقال فضانوردانش با کپسول دراگون اسپیس ایکس را می داد.

جیم برایدنستاین رئیس آژانس فضایی آمریکا یا ناسا در این مورد گفت: یک آزمایش مهم و جالب دیگر کامل شد. به اسپیس ایکس و تمام تیم ناسا که برای انجام این آزمایش نهایی همکاری کردند، تبریک می گویم.

پیروزیت بعد از دو شکست

این آزمایش طوری طراحی شده بود که پرتاب واقعی این کپسول را شبیه سازی کند، اما با یک تفاوت بسیار مهم؛ اسپیس ایکس کپسول نجات فوری سرنشینان دراگون را در سخت ترین قسمت پرتاب رها کرد. تنها در کمتر از 90 ثانیه از زمان پرتاب، راکت به حداکثر سرعت و شتاب خود و نقطه ای رسید که به Max Q. شناخته می گردد.

این نقطه حداکثر فشار ایرودینامیک است و حداکثر نیرویی است که اتمسفر متراکم زمین در زمان صعود راکت به آسمان، به آن وارد می نماید. اسپیس ایکس کپسول را در حالی رها کرد که موتورش آن را از راکت دور می کرد. ایلان ماسک می گوید که کپسول سرنشینان دراگون در ارتفاع 131 هزار پایی به حداکثر سرعت و شتاب خودش رسید. در حالی که کپسول دراگون به راه خودش ادامه می داد، راکت فالکون اسپیس ایکس منفجر شد.

در نهایت کپسول نجات فوری سرنشینان دراگون در ساعت 10 و 39 دقیقه صبح با چهار چتر نجات روی اقیانوس اطلس فرود آمد. این ماموریت همچنین آزمایش مهمی برای سیستم چتر نجات اسپیس ایکس هم بود. این دومین آزمایش چتر نجات اسپیس ایکس بعد از یک ماه بود. کیتی لودرز مدیر بخش بازرگانی ناسا در این مورد گفت: قبل از پرواز سرنشینان با کپسول دراگون اسپیس ایکس، دو آزمایش دیگر هم ضروری است.

اسپیس ایکس کپسول سرنشینان دراگون را با همکاری برنامه تجاری سازی ناسا برای ارسال سرنشینان به فضا، توسعه داده است. این اتفاق زمانی افتاد که شرکت اسپیس ایکس اولین قراردادش برای ارسال سرنشینان با این کپسول را در سال 2014 با مبلغی بیش از 1/ 3 میلیارد دلار برنده شد.

در طول سال های گذشته فرایند توسعه این کپسول چندین شکست را هم تجربه نموده که شامل مواردی مانند باز نشدن سیستم چتر نجات آن یا انفجار آن در طول آزمایش آن در ماه آوریل گذشته بوده است. بنجی رید مدیر بخش مدیریت ماموریت سرنشینان شرکت اسپیس ایکس روز آدینه گفته است: این آزمایش اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. این نقطه اوج همکاری چندین ساله ما با ناسا بوده است.

اگر این آزمایش و فرآیند تایید نهایی کپسول سرنشینان دراگون پیروز باشد، ناسا انتظار دارد شرکت اسپیس ایکس بین ماه های آوریل و ژوئن امسال میلادی، دو نفر از فضانوردانش را به صورت آزمایشی به ایستگاه فضایی بفرستد. از زمان سرانجام برنامه فضایی شاتل در سال 2011، این اولین بار خواهد بود که ایالات متحده آمریکا فضانوردان خودش را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد.

هر چند برنامه ناسا برای ارسال این فضانوردان تنها برای دو هفته بوده است، اما حالا انتظار می رود این برنامه تحقیقاتی کمی طولانی تر بگردد. بعد از این آزمایش، ناسا و اسپیس ایکس نشست مطبوعاتی مشترکی را برگزار کردند و لودرز در آن نشست اظهار داشت: این آخرین آزمایش مهم ما بود.

ایلان ماسک، اما در این نشست اظهار داشت که شرکت اسپیس ایکس احتمالا در فصل دوم امسال میلادی دو فضانورد را با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد فرستاد. او تاکید نمود اسپیس ایکس اطمینان دارد که تجهیزات سخت افزاری آن در فصل اول و به احتمال زیاد در ماه فوریه آماده خواهد بود. در حالی که این آزمایش آخر با یک روز تاخیر انجام شد، نمی توان انکار کرد که پیش بینی ایلان ماسک اغلب خوش بینانه است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 467

به "فرستادن دو فضانورد با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرستادن دو فضانورد با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید