ماجرای شهادت یک جاسوس

به گزارش وبلاگ خرید، این شخص قبل از عملیات ثامن الائمه دستگیر شد. جایی می خواست ریل راه آهن را منفجر کند اما دستگیرش کردیم. از عناصر بسیار توانمند ستون پنجم عراق بود. او را تحویل دادگاه دادیم و حکم اعدام برایش صادر کردند.

ماجرای شهادت یک جاسوس

به گزارش خبرنگاران، سردار علی اسحاقی، فرمانده جنگال در دوران دفاع مقدس در کتاب تاریخ شفاهی خود که به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است در روایتی از جذب و به کارگیری یکی از افراد ستون پنجم (جاسوس) می گوید.

این فرمانده روایت می نماید: فردی از عناصر ضدانقلاب ایران، ستون پنجم عراقی ها شده بود و برای عراقی ها کارهای عملیاتی می کرد. این شخص قبل از عملیات ثامن الائمه دستگیر شد. جایی می خواست ریل راه آهن را منفجر کند اما دستگیرش کردیم. از عناصر بسیار توانمند ستون پنجم عراق بود. او را تحویل دادگاه دادیم و حکم اعدام برایش صادر کردند.

ما وقتی دیدیم توانمند است به ذهنمان رسید که یک گروه نفوذ و جمع آوری اطلاعات پنهان برون مرزی راه بیندازیم. قبل از عملیات ثامن الائمه هم دو نفر پناهنده سیاسی داشتیم که آن ها را در واحد اطلاعات به کار گرفتیم. درباره این فرد هم آمدیم و با رئیس دادگاه صحبت کردیم. گفتیم اینکه حکمش اعدام است، شما دستور بدهید او را آزاد نمایند و در اختیار ما قرار دهند تا ما به صورت حفاظت شده از او برای اطلاعات استفاده کنیم.

قاضی پرونده قبول کرد. با او صحبت کردم و گفتم اگر تو را از اعدام نجات بدهیم با سپاه همکاری می کنی؟ گفت چرا نکنم؟ آمدیم با پدر و مادر و خانواده اش یک جلسه گذاشتیم. گفتیم اگر او تضمین کند که با ما سالم کار کند و آنچه خواست ماست انجام بدهد حتی ممکن است از قاضی درخواست کنیم حکم اعدامش را هم لغو کند.

این فرد خواسته ای داشت. گفت عشیره مقابلمان دختری دارد او را می خواستم بگیرم اما به من ندادند. اگر شما بتوانید این دختر را برای من خواستگاری کنید هر کاری بگویید انجام می دهم. واسطه شدیم و با پدر و مادرش رفتیم خواستگاری را انجام دادیم و آن ها قبول کردند. قرار شد مأموریت را انجام بدهد، ما هم تضمین کردیم هر مأموریتی که انجام بدهد تا قبل از برگشت تأمین زندگی خانواده اش را بر عهده بگیریم.

تأمین جهیزیه را هم قبول کردیم به شرط اینکه فقط به نفع ما کار انجام دهد و دوطرفه کار نکند. قرار گذاشتیم که اگر عراقی ها کاری از او خواستند با ما مشورت کند تا همان فضا را برایش فراهم کنیم، یعنی اطلاعات را دسته بندی کنیم و به او بدهیم تا برای عراقی ها ببرد اما با مشورت ما.

این فرد از نظر اطلاعاتی بسیار قوی بود و بینشش در خصوص نظامی ها خیلی خوب بود. یعنی لشکر و گردان را می شناخت و غیر از اطلاعات، فهم نظامی گری داشت. هرچند این بنده خدا به عملیات بعدی نرسید و بعد از عملیات ثامن الائمه در همان منطقه ای که می رفت و می آمد روی مین رفت و شهید شد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2714

به "ماجرای شهادت یک جاسوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای شهادت یک جاسوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید