آشنایی با اهرام شکوهمند ممفیس

به گزارش وبلاگ خرید، منس یا نامر، که اولین فرمانروای پادشاهی متحد مصر بود، دستور داد پایتخت جدید را در محوطه دلتای رود نیل بنا نمایند. این شهر به نام های منس، مِن نهفِر و همچنین هوتا-کا-پتا و یا خانه کای (روح) پتا (مقدس ترین صحن که به خدای نیروی آفرینش تخصیص داده شده بود که یک صنعتگر با سر قوچی شکل بود و به طور مشتاقانه پیکره انسانیت را در چرخ کوزه گری خود شکل می داد) شناخته شده است.

آشنایی با اهرام شکوهمند ممفیس

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

از عظمت ممفیس که زمانی زبانزد یونانیان بود، تنها گورستان های تاریخی و ویرانه های هرم پتا به جای مانده و تندیس های بسیاری در این ویرانه ها کشف شده که فراعنه و عظیمان شهر و گورستان شگفت انگیز آن را به تصویر کشیده اند.

گورستان سقاره

گورستان سقاره نزدیک ترین گورستان به پایتخت و عظیمترین آن هاست که اولین هرم عظیم سنگی در آن واقع شده است. جوزر، مؤسس دودمان سوم این هرم را با ایجاد تغییراتی در شکل مقبره های پیشین که مصبطه (سازه چهار ضلعی آجری عظیم که دیوار هایش به سمت داخل شیب دارند و سقف آن ها صاف و هموار است) نام دارند، برای خود ساخت و برای اولین بار سنگ جایگزین آجر شد.

این هرم در داخل مجموعه ای آرامگاهی ساخته شده و با دیواری نازک به ارتفاع 10 متر، از جنس سنگریزه های آهکی احاطه شده است. چهارده درب سنگی کاذب بر دیوار حائل نقش بسته شده اند. ورودی عظیمی نیز تعبیه شده که توسط یک راهرو به سالنی ستوندار راه یافته و به محوطه ای معروف به حیاط جشن منتهی می شود. سکویی پلکانی در یک طرف این میدان واقع شده که محل جلوس و تخت فراعنه بوده است. معابد مقدس در شرق و غرب این سکو قرار گرفته اند.

سنفرو، بنیانگذار دودمان چهارم، شکل آرامگاه را به هرم های کنونی با سطح مقطع مربعی تغییر داد و از آن پس تمامی هرم ها به این فرم ساخته شدند. هرم سرخ که به خاطر رنگ قرمز آجر های استفاده شده در آن (بعد از سرقت سنگ آهک های تزئینی) به این اسم نامگذاری شده، در گورستان دهشور واقع شده است. هرم خمیده در جنوب این گورستان قرار گرفته که شیب هر چهار سطح آن تقریبا در نیمه هرم عوض شده و کمتر از شیب اولیه است.

ساخت اهرام عظیم جیزه

خوفو (یا خئوپس) که پسر سنفرو بود و همچنین جانشینانش خفرع (خفرن) و منکورع (منکوره)، با ساخت اهرام عظیم جیزه به مقام و اعتبار زیادی دست یافتند. هرم، نمادی از خورشید (خدای عظیم رع) است که از دوره دودمان چهارم به بعد، پرستش آن ترویج یافت. کتیبه های یافت شده در تالار های تدفین هرم که قدمت آنها به اواخر پادشاهی باستان بر می شود، از تبدیل شدن پادشاه مرده به خورشید صحبت می نمایند.

افق خئوپس

قدیمی ترین و عظیمترین مقبره ساخته شده برای فرعون افق خئوپس نام دارد. ورودی این مقبره در میانه سطح شمالی آن قرار گرفته است. پس از ورود به داخل هرم، راهروی باریک آن به دو بخش منشعب می شود که بخش اول آن به اتاقی حفر شده در زیر بنا منتهی شده و بخش دوم آن به اتاق کوچکی به نام تالار ملکه، و از آنجا به سرسرای عظیم و پس از آن به تالار عظیم شاه ختم می شود.

اهرام دیگر

دو هرم دیگر در دوران باستان، با نام های خفرع عظیم است و منکورع روحانی است شناخته می شدند و بخشی از مجموعه آرامگاهی باستانی بودند که در ابتدا به دستور سنفرو ساخته شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1904

به "آشنایی با اهرام شکوهمند ممفیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با اهرام شکوهمند ممفیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید