انتشار دوباره کتاب امروز پس از 50 سال توقف

به گزارش مجله بای بلاگ، مجله کتاب امروز پس از 50 سال توقف دوباره منتشر شد.

انتشار دوباره کتاب امروز پس از 50 سال توقف

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب امروز مجله مرور کتاب ایران است و در صفحات خود به مرور، آنالیز و نقد کتاب های تازه انتشاریافته می پردازد. این مجله در دهه 50 در دو دوره و هشت دفتر به همت شخصیت های شناخته شده ای چون کریم امامی، نجف دریابندری و ابوالحسن نجفی و با حمایت شرکت سهامی کتاب های جیبی منتشر می شد. پس از آن هشت دفتر ماندگار انتشار این مجله متوقف شد.

در فرهنگ ادبیات فارسی [به سرپرستی محمد شریفی] در مقاله کوتاهی درباره این مجله آمده است: کتاب امروز از نشریات تخصصی در زمینه کتاب بود که در دو دوره از مهر 1350 تا پاییز 1352و بهار 1353 تا زمستان 1353 هشت دفتر (شماره) از آن زیر نظر کریم امامی و با سرمایه شرکت کتاب های جیبی منتشر شد و از نشریات خوب در زمینهٔ تألیف و ترجمه و نقد کتاب به شمار می آمد. (ص 1708)

استاد بهاءالدین خرمشاهی نیز درباره این مجله ماندگار در خاطره کتاب دوستان نیم قرن اخیر معاصر می نویسد: کتاب امروز، مجله ای کم برگ اما پُربار، که از اوایل دههٔ 1350 شمسی به صورت فصلنامه به سردبیری استاد کریم امامی منتشر شده است. این اثر یکی از کتاب پژوه ترین مجلاتی است که در ایران انتشار یافته است. همکاران این نشریه عده ای از برجستگان تألیف و ترجمه و ویرایش و نشرپژوهی در ایران نیم قرن پیش بوده اند.

حال در آستانه بهار 1400، دوره جدیدی از این مجله منتشر شده است. دوره جدید به صاحب امتیازی مؤسسه انتشارات علمی و فرهنگی است. مدیرمسئول مجله نادره رضایی است و متین غفاریان دبیری شورای نویسندگان آن را برعهده دارد.

بنابر این گزارش کتاب امروز در دوره جدید خود دارای چند بخش است. بخش مرور تازه ها که در آن تازه ترین و مهم ترین کتاب های تازه انتشاریافته معرفی و آنالیز شده اند؛ کتاب هایی همچون اشغال نوشته صادق زیباکلام، هم شرقی، هم غربی نوشتهٔ افشین متین، کارنامهٔ دولت جنگ نوشته علیرضا بهشتی و عباس ملکی، نامه های سیاسی دهخدا، سینما جهنم و تبار خیزش و همچنین رمان ها و نمایشنامه هایی همچون ما نوشته یوگنی ایوانوویچ زامیاتین، ایالات نیست در دنیا نوشته جواد مجابی و ... .

در بخش ویژهٔ این مجله پفراینده ای برای استاد فتح الله مجتبایی تدارک دیده شده که همراه با گفت وگویی دربارهٔ زندگی نامه ٔ اوست. همچنین کتاب های دکتر مجتبایی مرور و آنالیز شده اند.

در بخش نقد و آنالیز کتاب، یوسف اباذری در مقاله ای مفصل کتاب فرمان و دیوان نوشته پری اندرسون را آنالیز نموده است. همچنین مقاله ای از فخرالدین عظیمی درباره کتاب تازه انتشاریافته علی رهنما با عنوان پشت پرده کودتا در این شماره منتشر شده است. مقاله مربوط به جلد هم به نقد و آنالیز کتاب میعاد در دوزخ حمید شوکت اختصاص دارد که زندگی نامهٔ سیاسی خلیل ملکی است.

در بخش درگذشتگان هم کارنامه داوود فیرحی، استاد تازه درگذشته دانشکده حقوق و علوم سیاسی و همچنین اولین مجموعه داستان اصغر عبداللهی، فیلم نامه نویسی که به تازگی درگذشته، آنالیز شده است.

در بخش گزارش، هفت کتاب تازه که در سال 2020 درباره ایران در دنیا و به زبان انگلیسی منتشر شده، معرفی شده اند. از میان این کتاب ها می توان به کتاب تازه انتشاریافته علی رهنما درباره سازمان چریک های فدایی خلق اشاره نمود که کتابی مفصل دربارهٔ این موضوع به زبان انگلیسی است.

در بخش کتاب های خارجی کتاب گامبی وزیر و نویسندهٔ آن، والتر تویس معرفی شده اند.

در بخش تاریخ این مجله، مقاله ای از افشین مرعشی، دانش آموختهٔ تاریخ دانشگاه یو.سی ال.ای دربارهٔ اولین کتاب فروشی های تهران منتشر شده است.

در بخش نهایی مجله، فرایندهای اجتماعی کتاب آنالیز شده اند. این بخش فرایندهای اقبال اجتماعی مخاطبان به کتاب های خاص را آنالیز می نماید. در این شماره فرایند چاپ و انتشار کتاب های موفقیت براساس داده های خانه کتاب و ادبیات ایران در چهار دههٔ گذشته آنالیز شده اند.

مخاطبان و علاقه مندان می توانند شماره جدید مجله کتاب امروز را از کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور و نیز اپلیکیشن های طاقچه، فیدیبو و وب سایت جار تهیه نمایند.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6415

به "انتشار دوباره کتاب امروز پس از 50 سال توقف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار دوباره کتاب امروز پس از 50 سال توقف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید