انتشار کتاب تیرانا نوشته زنده یاد مهرداد اوستا

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از سوره مهر، تیرانا نثر شاعرانه ای است که به شعرِ منثور پهلو می زند. نام و نثر این کتاب، بی آنکه قصد مقایسه ای در بین باشد، از جهتی یادآور رکسانای احمد شاملوست و گویا اوستا با نوشتن آن می خواسته تسلط خود را بر نثر شاعرانه و شعر منثور به رخ مدعیان بکشد!

انتشار کتاب تیرانا نوشته زنده یاد مهرداد اوستا

این اثر محصول توفان های ذهنی نویسنده ای است با تخیلی شگفت! مولف بی آن که آداب و ترتیبی جسته باشد، اندیشه ها و احساسات خود را در زمینه های مختلف، از فلسفه و ادبیات گرفته تا مسائل اجتماعی و... بر کاغذ آورده است. نثر تیرانا غالبا تحت تاثیر متون کهن فارسی به ویژه تاریخ بیهقی است.

تیرانا به یک معنی، حسبِ حال مهرداد اوستا و شرح اندیشه ها، دغدغه ها و دل مشغولی های اوست. بخش هایی از کتاب که به شرح سوانح زندگانی مولف می پردازد، بسیار خواندنی است. در لابه لای این صفحات می بینیم که فقر و تنگدستی در کنار عشق و شوری بی سرانجام به دانستن و بیشتر دانستن، چگونه کودکی به نام محمدرضا رحمانی را از کوران حوادثی عجیب و خواندنی می گذراند، جان او را صیقل می دهد و او را سرانجام به مهرداد اوستا تبدیل می کند.

زندگینامه اوستا، حدیث نفس او به تنهایی نیست، بلکه سرگذشت سرگشتگی ها، تکاپوها و افتادن ها و برخاستن های یک نسل از اهالی فرهنگ این سرزمین است؛ نسلی که از پس سال های جنگ جهانی بالید و در کوران حوادث روزگار، از جمله کشمکش های دوران ملی شدن نفت و پس از آن قد راست کرد.

تیرانا در این کتاب، مخاطبی است آشنا که نویسنده سرگذشت دلِ مجروح خویش را با او باز می گوید. او یک شخصیت مبهم و اثیری است که در سراسر کتاب، در چهره های مختلف و گاه متضاد حضور می یابد و در جاهایی کسی نیست جز خودِ مولف یا گوشه ای از سایه روشن های روح دردمند او.

هنگام مطالعه تیرانا، جادوی کلمات خیال انگیز و دانسته های فراوان نویسنده درباره ادبیات، فلسفه، تاریخ، اسطوره شناسی و... خواننده را به فضاهایی شگفت انگیز و متفاوت می برد. جریان سیال تخیل و اندیشه اوستا، رودخانه ای است که تلاطم های آن، روح را به گرداب های ژرف احساسات متفاوت پرتاب میکند.

اوستا در تیرانا ستایشگرِ بزرگ طبیعت و زیبایی های آن است. او دل آزرده از دود و دَم زندگانی امروز، آدم ها را به بازگشت به طبیعت می خواند. او بهترین درودهایش را نثار فرزندان طبیعت می کند؛ همانان که همچون چادرنشینان، شبانان و ماهیگیران و... با زبان طبیعت آشنا هستند و آن را درمی یابند.

علاقه مندان برای تهیه این کتاب با تخفیف ویژه 20 درصد و ارسال رایگان، می توانند به سایت سوره مهر به نشانی (www.sooremehr.ir) مراجعه کنند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2178

به "انتشار کتاب تیرانا نوشته زنده یاد مهرداد اوستا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتاب تیرانا نوشته زنده یاد مهرداد اوستا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید