ایران به جایگاه پنجم جهانی در استانداردسازی فناوری نانو دست یافت

به گزارش وبلاگ خرید، دکتر علی بیت اللهی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: استاندارد یکی از مباحث مهم و زیرساخت های اصلی برای توسعه فناوری ها و تجاری سازی محصولات در سطح ملی و بین المللی به شمار می رود.

ایران به جایگاه پنجم جهانی در استانداردسازی فناوری نانو دست یافت

مشاور ارشد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در حوزه استاندارد با تاکید بر اهمیت استانداردسازی محصولات فناوری نانو گفت: خوشبختانه ایران در زمینه علم نانو رتبه چهارم جهان را به خود اختصاص داده است؛ این جایگاه بسیار خوب کشور در سطح بین المللی باعث شده است ایران به عنوان یک کشور پیشرو در زمینه علم نانو شناخته شود و بتواند در زمینه استانداردسازی نیز اقدامات مهمی را به انجام برساند.

تدوین 107 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو / کسب رتبه سوم در استانداردهای ملی نانو

وی در خصوص استانداردهای ملی فناوری نانو گفت: با تلاش ها و حمایت های گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، تا به امروز 107 استاندارد ملی تدوین و تصویب شده است که بر اساس بسکمک از این استانداردها، محصولات فناوری نانو تولید و به بازار عرضه می شوند.

وی تاکید کرد: از نظر تعداد استانداردهای ملی تدوین شده در حوزه فناوری نانو، ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان رتبه سوم را به خود اختصاص داده است و قبل از ایران دو کشور چین و انگلستان قرار دارند.

به گفته بیت اللهی، هدف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در حوزه استانداردهای بین المللی، کمک به توسعه صادرات محصولات فناوری نانوی تولید داخل است. به همین دلیل این ستاد، تا به امروز توجه ویژه ای به بحث تدوین استانداردهای بین المللی داشته است.

تدوین هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو

مشاور ارشد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در حوزه استاندارد با اشاره به آخرین استاندارد بین المللی که در تیرماه به تصویب رسید، خاطر نشان کرد: خوشبختانه اخیراً هفتمین استاندارد بین المللی تدوین شده با مسئولیت ایران در کمیته فنی 229 سازمان ایزو منتشر شد.

بیت اللهی ادامه داد: این استاندارد در ارتباط با فیلم های نانو کامپوزیتی پلیمری برای بسته بندی مواد غذایی است که با همت تیمی از کشور ما شامل یک شرکت دانش بنیان، متخصصین دانشگاهی و کارشناسان گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تدوین و منتشر شد.

وی با تاکید بر اینکه برای تدوین و تصویب این استاندارد بیش از سه سال تلاش و فعالیت انجام شد، گفت: این استاندارد روش ها و شاخص های ارزیابی خواص و کارایی این محصول را معین می کند. باید در نظر داشت که تدوین این استانداردها شاخصی برای ارزیابی تمام محصولات از این نوع که در جهان تولید می شوند، نیز خواهد بود.

وی با اشاره به 6 استاندارد بین المللی که توسط ایران از سوی ستاد در کمیته فنی 229 سازمان ایزو به تصویب رسیده گفت: فناوری نانو - روش شناسی طبقه بندی و رده بندی نانومواد، فناوری نانو - ارزیابی کمی فعالیت نانوذرات نقره از طریق آزادسازی مورامیک اسید از استافیلوکوکوس اورئوس، فناوری نانو - واژه نامه برای شاخص های علم، فناوری و نوآوری، فناوری نانو - ارزیابی سمیت آبی نانومواد ساخته شده در دریاچه های آب شور با استفاده از آرتمیا، فناوری نانو - نانومواد رسی - معین معینه ها و روش های اندازه گیری، فناوری نانو - مدیای فیلتر هوا حاوی نانوالیاف برای فیلتراسیون ذرات - معینه یابی، عملکرد و روش های آزمون، فناوری نانو - فیلم های نانوکامپوزیتی پلیمری برای بسته بندی های غذایی با خواص نفوذناپذیری - ویژگی ها و روش های آزمون استانداردهای تصویب شده هستند.

تدوین استانداردهای بین المللی حوزه نانو

در ادامه بیت اللهی خاطر نشان کرد: خوشبختانه هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد استانداردهای بین المللی تدوین شده با مسئولیت کشورها، بعد از کشورهای ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن و انگلستان، در رتبه پنجم جهان واقع شده است.

مشاور ارشد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به فرآیند تصویب یک استاندارد بین المللی بیان کرد: کمیته فنی 229 سازمان ایزو، 36 کشور عضو اصلی که دارای عضویت و حق رأی هستند و 18 کشور نیز به عنوان ناظر در این کمیته فنی و بدون حق رأی حضور دارند. برای تدوین یک استاندارد بین المللی، ابتدا نماینده رسمی یک کشور پیشنهاد خود را در کمیته فنی 229 سازمان ایزو ارائه و مطرح می کند.

وی ادامه داد: در صورت تصویب این پیشنهاد، کار تدوین استاندارد آغاز می شود و جلسات متعددی به صورت حضوری یا اینترنتی برگزار و نظرات کشورها در استاندارد در حال تدوین اعمال می شود. در نهایت پس از چند مرحله رأی گیری استاندارد تصویب و توسط سازمان ایزو منتشر می شود. این فرایند در مجموع در حدود 3 تا 4 سال طول می کشد.

وی خاطر نشان کرد: تا به امروز 81 استاندارد بین المللی در کمیته فنی 229 منتشر شده که از این تعداد، کشور ما 7 استاندارد بین المللی را تدوین کرده است. همچنین 34 استاندارد بین المللی نیز در این کمیته در حال تدوین می باشد که 2 مورد از آنها با مسئولیت کشور ایران در حال تدوین می باشد.

بیت اللهی گفت: تلاش های کشور در این زمینه، به خاطر پیشرو بودن در توسعه علم و فناوری و پشتیبانی از توسعه محصولات بر اساس شاخص تدوین استانداردهاست. به همین دلیل امروز ما برای ورود محصولات به بازارهای بین المللی توجه ویژه ای به تدوین استانداردهای بین المللی داریم. خوشبختانه دانشمندان و فناوران ما در شرکت های دانش بنیان و از سوی دیگر متخصصان در حوزه تدوین استانداردهای ملی و بین المللی مشارکت خوبی در تدوین استانداردهای ملی و بین المللی دارند و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تشکیل گروه استاندارد و ایمنی توانسته گام های خوبی را در راستای استاندارد سازی فناوری نانو بردارد.

بیت اللهی اضافه کرد: گروه استاندارد و ایمنی علاوه بر تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، در سایر حوزه های مرتبط با استانداردسازی فناوری نانو از قبیل اندازه شناسی نانو، ایمنی نانو و گواهی دهی محصولات نانو اقدامات و فعالیت های متعدد انجام داده است که تشکیل و حمایت از شبکه ایمنی نانو ایران و همکاری با سازمان ملی استاندارد برای اجرای نشان نانو از جمله آنهاست.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3115

به "ایران به جایگاه پنجم جهانی در استانداردسازی فناوری نانو دست یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به جایگاه پنجم جهانی در استانداردسازی فناوری نانو دست یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید