بخشنامه شهرداری تهران روی حاجی فیروز را سفید کرد

به گزارش وبلاگ خرید، در پی بخشنامه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، حاجی فیروز با صورت سیاه از برنامه های نوروزی شهرداری حذف شده است که این موضوع با انتقاد دو عضو شورای اسلامی شهر روبرو شد.

بخشنامه شهرداری تهران روی حاجی فیروز را سفید کرد

به گزارش ایرنا، طی روز های گذشته انتشار بخشنامه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران مبنی بر پرهیز از استفاده از حاجی فیروز با صورت سیاه در برنامه ها و کارناوال شهرداری تهران خبرساز شد و در شبکه های اجتماعی بازتاب فراوانی داشت؛ محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در این باره با انتشار توییتی اظهار داشت که حاجی فیروز ریشه های اساطیری هم دارد، اما سوبرداشت نژادی از چهره سیاه او را نمی توان انکار کرد.

وی نوشت: ضمن دعوت از اصحاب علم و هنر برای پژوهش و مصاحبه برای روشن تر شدن ابعاد موضوع، شهرداری تهران از این پس و تا آن موقع در برنامه هایش از حاجی فیروز با صورت سیاه استفاده نمی کند.

اما محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز با انتقاد از این سخنان در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت: این سخن یک مغالطه آشکار است و نشان از عدم دقت و مطالعه کافی دارد.

حق شناس تاکید نمود: ضروری است این سخن اصلاح گردد.

علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران هم در واکنش به نامه معاونت فرهنگی اجتماعی مبنی بر لزوم عدم استفاده از حاجی فیروز با صورت سیاه در برنامه های شهرداری تهران در توییتر نوشت: برای دکتر جوادی به عنوان یک جامعه شناس بادانش، احترام فراوان قائلم؛ اما به عنوان یک فرد علاقمند با مختصر مطالعاتی در حوزه فرهنگ و ادبیات، منطق اقدام ایشان را درک نمی کنم.

وی اضافه کرد: فارغ از ریشه ها، در کجای فرهنگ ایرانی دوگانه نژادسیاه، نژادسفید دارای موضوعیت بوده است.

اعطا نوشت: این نامه، از یک مرجع رسمی در حوزه مدیریت فرهنگی، چیزی جز پذیرش و رسمیت دادن به یک دوگانه ناموجود یا حداقل بسیار کمرنگ نیست.

سخنگوی شورای با بیان اینکه شهرداری دستگاه اجرایی است، تأکید کرد: پژوهش و مصاحبه و کشف حقایق را به ساحت خاص خود بسپارید و دستور به توقف یک امر دایر فرهنگی و دستور ناپذیر ندهید.

حاجی فیروز یا خواجه پیروز، یک چهرهٔ افسانه ای در فولکلورِ ایرانیان است که در نخستین روز های هر سال، در کنار عمو نوروز، به شهر ها می آید تا از آمدنِ نوروز به مردم آگهی دهد. او یک مرد لاغراندام و سیاه رُخ، با کُلاهِ دوکی، گیوه های نوک تیز و جامهٔ سُرخ است که با دایره زنگی و تنبک، به خیابان ها می آید و به پایکوبی، شیرین کاری و خواندنِ آوازِ کوبه ای می پردازد.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6671

به "بخشنامه شهرداری تهران روی حاجی فیروز را سفید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه شهرداری تهران روی حاجی فیروز را سفید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید