برای هدیه چه تلسکوپی خوب است؟

به گزارش وبلاگ خرید، از آنجا که سال هاست با تلسکوپ و آسمان شب مأنوسم و تدریس و ترویج نجوم از علائق همیشگی ام بوده است، یکی از رایج ترین سوالاتی که معمولا از من می پرسند همین است که می خواهم برای یکی از عزیزانم هدیه بخرم؛ به نظر شما چه تلسکوپی خوب است؟ به خصوص وقتی به ماه های پایانی سال و ایام نوروز و خرید نزدیک می شویم، بسامد این سوال بیشتر می گردد.

برای هدیه چه تلسکوپی خوب است؟

معمولا افرادی که با دنیای نجوم و انواع تلسکوپ آشنایی خاصی ندارند، وقتی این سوال را می پرسند انتظار دریافت پاسخی سرراست و معرفی یکی دو نوع تلسکوپ با برندهای معین هستند.

از نظرشان موضوع به همان سادگی است که مثلا وقتی می خواهند گوشی، تلویزیون، یخچال یا ماشین بخرند هم به همان شکل از افراد آگاه سوال می نمایند. اما واقعیت این است که پاسخ و هدایت برای خرید تلسکوپ اصلا کار آسانی نیست، به خصوص برای مبتدی ها.

این حقیقت دارد که بسیاری از مردم و به خصوص بچه ها آرزو دارند تلسکوپ در خانه داشته باشند. بروند در حیاط یا پشت بام و تلسکوپ شان را رو به آسمان بگیرند و با آن ماه و سیاره ها و سحابی های زیبا و کهکشان های دوردست را تماشا نمایند. اما واقعیت این است که اصلا این گونه نیست که لوله تلسکوپ را وقتی رو به آسمان می گیرید، از پشت چشمی مناظر حیرت انگیز را بتوانید پشت سر هم تماشا کنید.

کار با تلسکوپ نیازمند کسب یک مهارت است. درست همان طور که رانندگی را ابتدا یاد می گیرید و صرفا با خرید ماشین راننده نمی شوید، کسی که می خواهد از تلسکوپ استفاده کند هم ضروری است پیش از خرید، درباره شیوه کار با تلسکوپ آموزش ببیند.

در غیر این صورت اتفاقی که می افتد این است که شما برای فرد مورد نظرتان، یک تلسکوپ خوب (که ممکن است گاهی خیلی گران قیمت باشد) می خرید و او هم با زحمت زیاد و با هدایت دریافت از کاتالوگ و اینترنت و ... آن را از جعبه خارج و قطعاتش را سوار می نماید سپس ماه و نهایتا سیاره های مریخ و مشتری و زحل را با آن می بیند و حسابی ذوق می نماید، اما چون جز آنها هر چه در آسمان با تلسکوپ می گردد چیزی جز سیاهی و چندنقطه نورانی نمی بیند، در نهایت تلسکوپی که با شوق فراوان هدیه گرفته بود از طریق ای تزئینی و گاه جاگیر در گوشه اتاق تبدیل می گردد. حالت دیگر این که خیلی زود دوباره به جعبه برمی گردد و می رود گوشه انباری و تمام...!

توصیه همیشگی من این است اگر می خواهید برای کسی که به نجوم علاقه مند است هدیه بخرید، بهترین کار این است که ببینید آیا در این زمینه قبلا مطالعه و اطلاعات کسب نموده است یا نه.

اگر تازه در ابتدای راه است، بهترین هدیه کتاب های خوب نجومی به زبان فارسی است. خوشبختانه در سال های اخیر صدها عنوان کتاب در زمینه آشنایی با مقدمات دانش نجوم به زبان فارسی منتشر شده است. راه دیگر هدیه دادن اشتراک مجلات نجوم است.

یا این که هزینه شرکت او در یک دوره آموزش نجوم آنلاین را بپردازید و فیش ثبت نام در دوره را به او هدیه کنید.

پس از این که مطمئن شدید فرد مورد نظر شما اطلاعات پایه ای دانش نجوم را کسب نموده و ستاره ها و صورت های فلکی را در آسمان شب پیدا می نماید و موقعیت سحابی ها و کهکشان ها را می تواند از روی نقشه آسمان شب بیابد، آن وقت زمان هدیه دادن تلسکوپ به او رسیده است.

کافی است مطمئن شوید به رصد آسمان بیشتر علاقه مند است یا عکاسی از آنها و این که برای رصد ستارگان می تواند به خارج از شهر و مناطق بکر طبیعی سفر کند یا نه. در این باره مقاله های زیادی در اینترنت خواهید یافت.

کاظم کوکرم - دانش / روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5961

به "برای هدیه چه تلسکوپی خوب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای هدیه چه تلسکوپی خوب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید