تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران

به گزارش مجله بای بلاگ، استاندار تهران بر لزوم ارائه آموزش های همگانی و ارتقای دانش مردم در حوزه مدیریت بحران و مقابله با زلزله تاکید کرد و گفت: برای شبکه آب اضطراری باید فرمانداران استان نسبت به تامین مخازن آب اضطراری با همکاری شوراها اقدام کنند.

تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران

به گزارش خبرنگاران، انوشیروان محسنی بند پی در پنجمین جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان تهران گفت: باید نقشه راهی تخصصی و دقیق برای اقدامات همه جانبه در برابر بروز حوادث غیر مترقبه داشته باشیم. استان تهران بر روی 16 گسل قرار گرفته که از جمله آنها می توان به گسل مشا، شمال و جنوب ری، لویزان و ... اشاره کرد.

وی اضافه نمود: تهران استانی استراتژیک محسوب می شود که دلیل آن تراکم جمعیت 17 درصدی در آن است. در حقیقت 17 درصد جمعیت کشور و 25 درصد تولید ناخالص ملی در این استان وجود دارد. 39 درصد واحدهای دانشگاهی و 30 درصد دانشجویان کشور نیز در این استان هستند؛ لذا این استان ویژگی های داردکه بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: بی تردید در همه مسائل اقدامات پیشگیرانه را باید تقویت کنیم و پیشتر در کتاب های جغرافیا عنوان می شود درهر کجای کشورمان نعمتی وجود دارد و نمونه های آن را در کتاب های جغرافیا خوانده ایم؛ اما کشور ژاپن در کتاب های جغرافیا به دانشجویان خود می گویند هر لحظه ممکن است درهر نقطه ای از کشورشان حادثه ای همچون زلزله وجود داشته باشد لذا باید آماده باشید. به این ترتیب در مقابله با همه بحران ها اگر همکاری و همفکری مردم وجود داشته باشد می توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به همکاری شهروندان در موضوع شیوع کرونا در روزهای 12 و 13 فروردین اشاره کرد و اضافه نمود: در این روزها از مردم خواسته ایم که به بوستان ها مراجعه نکنند و از خانه خارج نشوند که شاهد همکاری مناسب آنها بودیم لذا آموزش از اهمیت بسیاری برخوردار است. از سوی دیگر باید استمرار پیگیری مصوبات وجود داشته باشد تا به این ترتیب فرآیند اقدامات ما تکمیل شود.

وی تاکید کرد: تقسیم وظایف در دستگاه ها در موضوع زلزله مشخص شده و هلال احمر در بحث آموزش می تواند از ابزارهای مختلفی همچون رسانه ها و صدا و سیما استفاده کند. همچنین در موضوع زلزله باید آموزش در دستور کار قرار گیرد و بی تردید نیازمند ارتقای دانش مردم هستیم. به همین دلیل از صدا و سیما درخواست همکاری می کنیم.

بندپی با اشاره به توجه به موضوعات فنی در حوزه مدیریت بحران زلزله گفت: باید در مناطق سکونتگاهی تهران استقرار بیمارستان ها و نهادهای انتظامی و امنیتی مورد توجه قرار گیرد. شناسایی مکان های استقرار اضطراری بر عهده هلال احمر است. همچنین 110 سوله مدیریت بحران شهرداری تهران که امروز برخی از آنها کاربری شان تغییر کرده باید برای بحران در هنگام زلزله آماده و تجهیز شوند.

وی در مورد اقدامات شهرداری تهران در حوزه مقابله با بحران زلزله نیز شرح داد: از شهرداری کلانشهر تهران انتظار بیش از این است لذا در کنار اپلیکیشن شهر آماده باید شهروند آماده نیز وجود داشته باشد. تهران 3200 هکتار بافت فرسوده دارد که 1.5 میلیون نفر در آن ساکن هستند، لذا ارتقای دانش مردم از اهمیت زیادی برخوردار است.

بندپی ادامه داد: آب منطقه ای وآب فاضلاب در مورد تصفیه آب باید گزارشی ارائه کند که آیا این آمادگی وجود دارد در مواقع زلزله و وارد شدن آلودگی های ثانویه به شبکه آب، برای تصفیه بیشتر و بهتر آب آمادگی لازم وجود دارد یا خیر؟.

وی تاکید کرد: علاوه بر بیمارستان هایی که بر روی خط گسل قرار گرفتند بسیاری پل ها و برج های ما قدیمی هستند و باید با همکاری شهرداری تهران مطالعات جامعی روی آنها صورت گیرد.

استاندار تهران تاکید کرد: شهرستان های استان باید در حوزه مدیریت بحران مد نظر قرار گیرند و آن چه که در این جلسه مصوب می شود برای کل استان تهران است؛ لذا برای شبکه آب اضطراری باید فرمانداران استان نسبت به تامین مخازن آب اضطراری با همکاری شوراها اقدام کنند. یکی از مسائل ما در کشور دادن اطلاعات دستگاه ها به یکدیگر است که اگر این امر محقق شود هم افزایی و همکاری در موضوعات مختلف شکل می گیرد. لذا می توان از اطلاعات در جهت ارائه خدمات بهتر بهره گرفت.

محسنی بند پی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وجود فشارهایی همچون تحریم و تهدید بیگانگان که به حمدالله کاری از پیش نبردند اضافه نمود: فشار طبیعت مثل آتش سوزی و سیل و ... نیز وجود دارد. شب گذشته در حوالی اوین نیز آتش سوزی داشتیم که باید دستگاه هایی که وظیفه دارند با برخی از این آتش سوزی ها که به صورت عمدی است و برخی هم که به صورت سهوی است براساس وظایفی که دارند مقابله کنند و آمادگی لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: بارندگی ها باعث رشد علف های هرز شده لذا باید دقت کنیم و در هوای گرم تیر ماه شهرداری ها با جمع آوری پسماندهای پلاستیکی تلاش کنند منشاء آتش سوزی ها را از بین ببرند.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2507

به "تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید