تلسکوپ هابل در جست وجوی حیات فرازمینی

به گزارش وبلاگ خرید، به خاطر این همگنی در مدار است که اخترشناسان توانستند با رصد ماه به عنوان یک آینه، انوار خورشید را که ازطریق جوّ زمین منعکس می شد، ببینند. تلسکوپ های فضایی مانند هابل، همین امر را از ورای جوّ زمین ممکن می کنند.

تلسکوپ هابل در جست وجوی حیات فرازمینی

دانشمندان از تلسکوپ فضایی هابل برای نخستین رصد کسوف کامل استفاده کرده اند و امیدوارند که این فرایند در نهایت به یافتن رد زندگی در دیگر نقاط کائنات منجر شود. نحوه رصد کسوف و زمین آزمایشی است برای راهی که اخترشناسان امیدوارند در آینده به رصد سیاراتی مشابه زمین، اما بسیار دوردست رهنمون شود.

این نخستین باری است که تصاویر کسوف کامل توسط یک تلسکوپ فضایی رصد می شود و نیز نخستین بار است که این فرایند ازطریق امواج ماوراء بنفش مطالعه شده است. دانشمندان امیدوارند که در آینده بتوانند با استفاده از تلسکوپ های عظیم که در دست تولید است، عمق فضا را بکاوند و سیارات خارج از منظومه شمسی را رصد کنند.

آن ها همچنین امیدوارند بتوانند اتمسفر دنیا های دوردست را آزمایش کنند و به رغم فاصله شان، شرایط حاکم بر آن ها را درک کنند.

پژوهشگران به منظور آزمایش تکنیک هایی که آن کشفیات بر آن ها پایدار خواهند بود، به نمونه تنها سیاره ای متوسل شده اند که می دانند زندگی در آن وجود دارد: کره زمین! زمین علاوه بر آن که نمونه سیاره ای است که می تواند وجود حیات در خود را تضمین کند، در جریان کسوف کامل با خورشید و ماه در یک مدار قرار می گیرد که الگویی ای است از سیارات در حال گذر که هنگام عبور از مقابل ستارگانشان قابل رویت می شوند.

به خاطر این همگنی در مدار است که اخترشناسان توانستند با رصد ماه به عنوان یک آینه، انوار خورشید را که ازطریق جوّ زمین منعکس می شد، ببینند. تلسکوپ های فضایی مانند هابل، همین امر را از ورای جوّ زمین ممکن می کنند.

پژوهشگران توانسته اند مختصات اوزون را که کلید حیات در زمین است، ردیابی کنند. به همین دلیل، ردیابی اوزون درسایر سیارات هم شاخص اصلی وجود زندگی در آن ها خواهد بود.

الیسون یانگ بِلاد، از آزمایشگاه جوّی و فیزیک فضای کلرادوی آمریکا که ریاست تیم رصد هابل را برعهده دارد، می گوید: یافتن اوزون در طیف سیارات خارج از منظومه شمسی مهم خواهد بود، زیرا اوزون فتوشیمی تولید جانبی ملکول اکسیژن و تولید جانبی زندگی است.

در مطالعات جدیدی که در اوایل سال گذشته در جریان کسوف ماه انجام شد، هابل سیگنال های ماورای بنفشی را ضبط کرد که به دانشمندان امکان داد تا مختصات کلیدی احتمال وجود اوزون را جست وجو و ردیابی کنند. تلسکوپ های دیگر فضایی نیز احتمال وجود عناصر کلیدی دیگری، از جمله اکسیژن و آب را جست وجو کردند.

آنتونیو گارسیا مونوز، یکی دیگر از اعضای تیم پژوهش در دانشگاه فنی برلین آلمان، می گوید: برای معین کامل خصوصیات سیارات خارج از منظومه شمسی، ما از أمواج متفاوت و فناوری های مختلف استفاده خواهیم کرد.

این تحقیقات به وضوح فواید طیف سنجی اشعه ماوراء بنفش را در معین مختصات سیارات خارج از منظومه شمسی برجسته می کند. این فرایند همچنین نمایانگر اهمیت نظرات و متدولوژی نوین آزمایشی در تنها سیاره ای است که تا به امروز در آن زندگی یافته ایم (زمین).

دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده همین تحقیقات را در دنیا هایی دیگر به انجام برسانند. هنگامی که این سیارات از مقابل خورشیدهاشان می گذرند، یک حلقه نورانی پدیدار می شود و هر عنصر شیمیایی موجود در جوّ آن ها رنگ کلیدی خاص خودش را متصاعد می کند که تلسکوپ های فضایی می توانند آن ها را ضبط کنند و از راه بررسی آن ها، به ترکیب عناصر آن دنیا ها پی ببرند.

تلسکوپ هابل برای ردیابی چنین عناصری در سیارات خارج از منظومه شمسی طراحی نشده است و به همین دلیل، 30 سال پیش که هابل به فضا فرستاده شد، چنین رصد هایی در برنامه اش نبود. اما برای این قبیل پژوهش ها مورد استفاده قرار گرفته و نه تنها کره زمین بلکه جوّ پیرامون سیارات عظیم گازی را هم رصد می کند. اما نمی تواند بررسی سیارات کوچک خارج از منظومه شمسی را در دستورکارش قرار دهد.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وِب، رصدخانه ای که قرار است در سال آینده گشایش یابد، به این دنیا ها نگاه دقیق تری بیندازند، اما این فرایند مرتب به تعویق افتاده است. این تلسکوپ از روش و فناوری هایی مشابه برای رصد فضا و نگریستن به کائنات استفاده خواهد کرد.

اما گارسیا مونوز می گوید: انتظار داریم تلسکوپ جیمز وب محدوده فناوری مخابره طیف شناسی جوّ سیارات خارج از منظومه شمسی را به گونه ای بی سابقه گسترش دهد. این تلسکوپ، به ویژه می تواند گاز های متان و اکسیژن را در اتمسفر سیارات کوچک و نه چندان دور ردیابی کند. این رصد، چشم انداز درک مختصات جوّی سیارات کوچکتر خارج از منظومه شمسی را گسترش خواهد داد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3671

به "تلسکوپ هابل در جست وجوی حیات فرازمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ هابل در جست وجوی حیات فرازمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید