تکلیف مسافران ترکیه چه می شود؟

به گزارش وبلاگ خرید، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی گفت: این چهارمین مرتبه است که پرواز های ترکیه لغو می شود. ابتدا پرواز ها را برقرار می کنند، مردم بلیت می خرند، موعد مقرر که می رسد، مجوز ها را لغو می کنند. به چنین پروازی چگونه می توان اعتماد کرد؟ توصیه می کنم اگر مردم مجبور نیستند فعلا بلیت پرواز ترکیه را نخرند.

تکلیف مسافران ترکیه چه می شود؟

به گزارش ایسنا، پرواز های ترکیه حدود دو هفته پیش، پس از هفت ماه تعلیق از سر گرفته شد. معاون بهره برداری فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفته بود: با رایزنی و هماهنگی های دو کشور قرار است هفت پرواز هفتگی در جهت استانبول - تهران و برعکس، انجام شود. اما دو روز بعد از این که برخی شرکت های هواپیمایی از حذف شرط تست PCR کرونا در پرواز های ترکیه خبر دادند و درحالی که تور های گردشگری به مقصد استانبول و سواحل جنوبی این کشور به فروش گذاشته شده بود، وزارت بهداشت ترکیه با صدور مجوز این پرواز ها مخالفت کرد.

آن طور که در بیانیه شرکت هواپیمایی ترکیه آمده این تصمیم در ادامه شیوع ویروس کرونا، با هدف کنترل بیماری گرفته شده است و پرواز های تهران ـ استانبول تا 25 اکتبر (چهارم آبان ماه) لغو خواهد شد. اخباری از داخل ترکیه نیز درباره محافظه کاری این کشور در انتشار آمار کامل مبتلایان به ویروس کرونا منتشر شده است که فرایند ابتلا به این ویروس را افزایشی نشان می دهد.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ـ درباره تکلیف مسافران با وجود تصمیم ها و وعده های ناپایدار برای برقراری پرواز های ترکیه که یکی از پرترددترین جهت های هوایی ایران به شمار می آید، اظهار کرد: نمی دانم این بازی تا چه زمان ادامه خواهد داشت. این چهارمین بار است پرواز های ترکیه را لغو می کنند. متاسفانه حتی در ساعاتی که رسما اعلام شد پرواز های ترکیه لغو شده است، برخی سایت ها همچنان درحال فروش بلیت پرواز ترکیه بودند. با شرایط بی ثبات و ناپایداری که این جهت دارد، مسافر نمی تواند اعتماد کند. توصیه می کنم مردم اگر سفر اجباری در پیش ندارند به هیچ وجه بلیت ترکیه را نخرند و برای سفر به این کشور فعلا برنامه ریزی نکنند.

او درباره میزان مطالبات مردم از پرواز های جهت ترکیه به دنبال تعلیق های مکرر، گفت: میزان خسارت ناشی از لغو پرواز های ترک مشخص نیست، چون قابل تفکیک نیست. این جهت ترانزیتی است و بسیاری از ترکیه به سمت کشور سوم می فرایند، بنابراین نمی توان عدد مشخصی را بابت خسارت ناشی از کنسلی پرواز های این جهت اظهار داشت. اما طبق اسناد موجود، از ابتدای کرونا تا کنون هنوز 100 میلیارد تومان از بابت کنسلی بلیت ها و پرواز ها نزد شرکت های هواپیمای داخلی و خارجی باقی مانده که با توجه به حجم سفر در این جهت، بیشتر این مبلغ متعلق به پرواز های ترکیه است.

رفیعی ادامه داد: رویه کار ایرلاین ها غلط است، وقتی از مردم پول می گیرند و کار انجام نمی شود باید پول مردم را پس بدهند. چرا مردم باید همیشه ضرر بدهند؟ متاسفانه سیستم ایرلاین ها طوری طراحی شده که اجازه برگشت بلیت و هزینه را نمی دهد؛ بنابراین آژانس ناچار می شود پول را از حساب خود پرداخت کند. درحالی که ایرلاین خارجی نمی تواند تا زمانی که پرواز انجام نشده پول را خارج کند، اما ادعا می کند امکان بازگشت پول مردم را ندارد. در نتیجه وقتی پروازی لغو می شود مردم برای پس دریافت پول به آژانس مسافرتی مراجعه می کنند، اگر آژانس پول مسافر را ندهد، به دادگاه مراجعه می کنند، آژانس مسافرتی محکوم می شود که پول را پس بدهد، بعضا با جریمه.

او تشکیل دادگاه ویژه گردشگری و سفر را ضروری دانست و افزود: با دادگستری تهران صحبت هایی داشتم که در چنین مواردی، پیش از آن که پفراینده به مجتمع قضایی ارجاع شود، باید نظر کارشناسان خبره و متخصص گردشگری را دریافت کنند تا مردم سرگردان نشوند. کارشناس دفتری به کار این حوزه نمی آید، برای رسیدگی به پفراینده ها باید کارشناس بلیت، هتل، آژانس مسافرتی و حتی تور اروپا، بلوک شرق و غرب و آسیا داشته باشیم.

او به این سوال که چه تضمینی وجود دارد کارشناس نظر یکسویه نداشته باشد چرا که در دوره های گذشته و حتی در شورای رسیدگی به تخلفات گردشگری که توسط کارشناسان این بخش بررسی می شود، این نقد وارد شده که نظرات به سمت دفاتر خدمات مسافرتی یا تاسیسات گردشگری بیشتر غش دارد تا احقاق حق مردم، پاسخ داد: هر پفراینده ای که در انجمن صنفی تشکیل شده، یک درصد این اتفاق نیافتاده است. به کرات در پفراینده ها جانب حق گرفته شده و سعی در احقاق حقوق حقه بوده است.

رفیعی گفت: آمادگی همکاری در مورد رسیدگی به تخلفات و پفراینده های گردشگری را داریم و به سمت قوه قضاییه دست دراز می کنیم. از آن جا که بیشتر پفراینده ها متعلق به تهران است از مقام دادگستری استدعا دارم به فوریت جلسه ای برگزار کند. در این صورت این مساله تا دو هفته دیگر حل می شود، چون ما می دانیم مشکل کار کجا است و می دانیم تخلفات در کجا اتفاق می افتد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4400

به "تکلیف مسافران ترکیه چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف مسافران ترکیه چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید