جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری ، سند جدیدی که منتشر شد

به گزارش وبلاگ خرید، روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در خصوص پرونده نوید افکاری اطلاعیه ای صادر کرد.

جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری ، سند جدیدی که منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری قوه قضاییه نوشت: روابط عمومی دادگستری استان فارس در پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به توضیح زیر است:

با توجه به مطالب خلاف واقعِ منتشر شده طی روزهای اخیر که یا حکایت از عدم اطلاع انتشاردهندگان ازجزئیات حقوقی پرونده مرحوم نوید افکاری دارد یا نشانگر بعضی غرض ورزی های سیاسی است، ضرورتا و جهت تنویر افکار هموطنان عزیز توضیحاتی ارائه می گردد.

پرونده آقای نوید افکاری در چندین مرجع صالح قضایی و با آنالیز قضات متعدد مورد آنالیز قرار گرفته و جلسات دادگاه با حضور وکیل و به صورت علنی در دادگاه کیفری تشکیل شده و رای صادره نیز در دیوانعالی کشور مورد آنالیز مجدد قرار گرفته و پس از طی این مراحل قضایی، برای تمامی قضات آنالیز کننده ارتکاب جرم از ناحیه محکوم به اثبات رسیده و بر همین اساس آقای نوید افکاری به قصاص محکوم شده است.

ادله قضات برای رای در این پرونده متعدد بوده و علم محکمه با دلایل متنوع و متعدد حاصل شده است، از اقرارهای صریح در مراحل مختلف پرونده گرفته تا آنالیز های فنی مخابراتی و شواهد شهود و...، به فرض محال اگر در مورد هر یک از این ادله نقصی صورت گیرد که در مورد این پرونده چنین نیست حکم صادر شده به دلیل تنوع ادله از لحاظ حقوقی زیر سوال نمی رود.

شبهه بروز خطای فاحش در تمامی این مراحل از بازپرسی و دادرسی گرفته تا صدور حکم و آنالیز مجدد پرونده در دیوان عالی کشور امری نزدیک به محال بوده و ارائه پیشنهاد آنالیز پرونده از ناحیه هیات حقوقی بی طرف پیشنهادی غیر حقوقی است که در هیچ نظام قانونی و حقوقی صندلیی ندارد

علاوه بر آن بعضی در مورد این پرونده به جای عنوان قصاص که حق الناس و حق شخصی اولیای دم است از واژه و اصطلاح اعدام استفاده کردند که از لحاظ حقوقی کاملا اشتباه است، مرحوم افکاری به دلیل قتل نفس و بنا به درخواست و خواسته شاکیان خصوصی پرونده که 6 نفر از بستگان مقتول بودند به قصاص محکوم شده و این حکم نیز اجرا شده است.

قبلا نیز اعلام شده فرآیند رسیدگی به این پرونده، از تاریخ وقوع قتل و دستگیری متهم تا صدور حکم قطعی دو سال طول کشیده و در این مدت مراجع قضایی مختلف روی پرونده آنالیز کارشناسی دقیق انجام داده اند و در هریک از این مراحل نیز همانند بسیاری از پرونده های دیگر امکان جلب رضایت و گذشت اولیای دم وجود داشته که ظاهرا در این مورد متاسفانه از ناحیه خانواده قاتل اقدامی انجام نشده یا پیروز به جلب رضایت نشده و اولیای دم مکررا در مراجعه به مراجع قضایی استان اصرار به قصاص و اجرای آن نموده اند.

این درحالی است که در بعضی پرونده های قصاص در همان ماه های ابتدایی، گذشت خانواده مقتول حاصل شده و در این پرونده هم زمان برای جلب رضایت اولیای دم به اندازه کافی وجود داشته است.

در مورد شبهات طرح شده پیرامون وکالت در این پرونده نیز تصریح میگردد آقای افکاری، در این پرونده و از همان مرحله دادسرا دارای وکیل مشخصی (انتخابی توسط متهم) بوده است.

در مورد نظریه پزشکی قانونی طرح بعضی ادعاهای مبهم و کلی خدشه ای به رسیدگی های پزشکی انجام شده وارد نمی نماید، مرحوم افکاری در نوبت اول و در حضور وکیل مشخصی خود حاضر نمی گردد به پزشکی قانونی مراجعه کند و این مسئله را در حضور وکیلی که خودش برای رسیدگی به پرونده مشخص نموده مکتوب نموده و امضا و اثر انگشت زده است، طی هفته گذشته نیز توسط هیاتی 3 نفره از پزشکی قانونی و در حضور رییس کل دادگستری استان از نامبرده معاینه به عمل آمده و نتیجه رسمی آن مبنی بر مشاهده نشدن هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ... قبلا در رسانه ها منتشر شده است.

در مورد شرایط اجرای حکم، تاکید میگردد آیین نامه اجرای احکام از جمله حکم قصاص مصوب رئیس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است و در این مورد خاص نیز شرایط انجام حکم بر اساس فصل دوم (مواد 32 تا 35) آیین نامه اجرای احکام عینا رعایت شده است.

بر اساس قانون قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر قصد دارد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.

به مرحوم افکاری اعلام می گردد قبل از اجرای حکم خواهان دیدار حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می نماید صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد و برای این موضوع شماره موبایلی را اعلام و با خانواده خود صحبت می نماید.

اتفاق مورد اشاره صورت جلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا نموده و اثر انگشت زده است. ضمن آنکه علاوه بر آقای افکاری شش نفر از مقام های زندان نیز پای صورت جلسه را امضا نموده اند و تمامی مراحل قانونی قبل از اجرای حکم به صورت دقیق و با نظارت ویژه قاضی اجرای احکام به مرحله اجرا در آمده است.

سند پیشنهاد به نوید افکاری برای دیدار با خانواده پیش از اجرای حکم

در مورد شبهه مطرح شده در مورد لزوم عدم اجرای حکم در ماه محرم نیز تصریح می­گردد هیچ قانون، دستورالعمل و یا آیین نامه ای که تکلیف کند در ماه محرم نباید حکم قصاص را اجرا کرد وجود ندارد

در سرانجام تاکید میگردد رویه دستگاه قضایی و از جمله دادگستری استان فارس طی ماههای اخیر درعفو ، مرخصی و تقویت گروههای مردم نهاد صلح و سازش نشان می دهد موضوع عفو و گذشت صندلی بالایی در راهبرد قوه قضائیه دارد، در مورد این پرونده نیز خانواده مرحوم افکاری و وکلای وی بیش از دو سال فرصت داشتند تا از خانواده مرحوم ترکمان رضایت بگیرند که متاسفانه این اتفاق صورت نگرفته است و بر اساس اصرار خانواده مقتول حکم قصاص طبق ضوابط و تکالیف قانونی اجرایی شده است، قصاص یک حق برای خانواده مقتول است و دستگاه قضایی نمیتواند از اجرای این حق جلوگیری نماید.

در همین زمینه:

  • نوید افکاری قصاص شد | حکم اعدام نوید افکاری اجرا شد

  • واکنش سفارت ایران به اظهارت یک نماینده مجلس ملی آذربایجان درباره نوید افکاری

  • حمله کیهان به سلبریتی ها در ماجرای نوید افکاری
  • سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی درباره قصاص نوید افکاری و لغو سفر ظریف به آلمان

  • اظهارات ربیعی درباره پرونده نوید افکاری، تهدید ترامپ برای حمله به ایران و سفره خالی مردم

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4188

به "جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری ، سند جدیدی که منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری ، سند جدیدی که منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید