جمجمه قوچ در سر گِلی، کشف عجیب دنیای باستان

به گزارش وبلاگ خرید، بیش از 40 سال پیش، باستان شناسان آثار به جای مانده از یک سر گِلی عجیب و منحصر به فرد را در مدفن باستانی سیبری کشف کردند. عکس های اشعه ایکس شگفتی عکس را بیشتر می کرد و نشان می داد که درون سر گلی کشف شده، یک جمجمه قوچ قرار گرفته است.

جمجمه قوچ در سر گِلی، کشف عجیب دنیای باستان

به گزارش ، فرهنگ های مختلفی در طول تاریخ، آداب و رسوم عجیب و ترسناکی در رابطه با مرگ و سوگواری داشتند، از جمله می توان سکا ها (سکیث ها) ساکنان باستانی سیبری را نام برد.

بیش از 40 سال پیش، باستان شناسان آثار به جای مانده از یک سر گِلی عجیب و منحصر به فرد را در مدفن باستانی سیبری کشف کردند. عکس های اشعه ایکس شگفتی عکس را بیشتر می کرد و نشان می داد که درون سر گلی کشف شده، یک جمجمه قوچ واقع شده است.

این سر 2100 سال قدمت داشت و در کنار بقایای 13 تا 15 جسد دیگر باستانی در سال 1968 میلادی توسط پروفسور اهل شوروی (آناتولی مارتینوف) در دره Minusinsk Hollow بین کوه های جنوب سیبری پیدا شد. محققان بر این باور بودند که مکان دفن جمجمه به فرهنگ مردم Tagarsk در عصر برونز سیبری تعلق دارد.

Tagarsk یکی از موضوعات مورد علاقه پژوهشگر با موضوع فرهنگ شرقی سکا ها است. سکا ها جنگجویان کوچ نشینی بودند که از 900 قبل از میلاد تا 200 میلادی در دشت های اوراسیا می تاختند.

می توان گفت این قوم معادل باستانی یک گنگ از موتورسواران معاصر بودند. آن ها قبیله هایی شبیه به قبایل موهاک بودند که بدون ترس و نگرانی در دشت های اوراسیا با اسب سوار سفر می کردند. بخش اعظم آنچه درمورد این فرهنگ باستانی می دانیم ناشی از خاکسپاری های بسیار زیاد آن ها است که غالباً در اطراف استپ های اوراسیا پراکنده اند و مدفن آنان اغاب پر از جواهرات و سلاح های طلایی است. اما این کشف سر گِلی از همه اکتشافاتی که درباره سکا ها تا به امروز اجرا شده عجیب تر و استثنائی تر بود.

عکس اشعه ایکس سر گلی. عکس: SCFH

هنگامی که باستان شناسان برای اولین بار در 1970 سر های خاکی را مورد مطالعه قرار دادند آن ها گمان می کردند که این یک جمجمه واقعی انسان است که درون گِل پیچیده شده و شکل چهره را روی آن حکاکی نموده اند! عملی که از آن موقع تا به امروز در منطقه مستند شده است. با این حال محققان در واقع به جمجمه یافت شده شک کردند، و دریافتند که شکل سر مطابق با اندازه داخلی جمجمه انسان نیست بلکه بسیار کوچکتر است.

در سال 2010 محققان مؤسسه باستان شناسی و مردم شناسی روسی شعبه سیبری RAS از تکنیکی موسوم به توموگرافی اشعه ایکس بر روی آن سر گلی استفاده کردند و فاش کردند که حاوی جمجمه گوسفند یا قوچ است.

ممکن است ما هرگز اهمیت کاملی از این آیین های پیچیده مرگ را درک نکنیم، زیرا محققان در خصوص معنای آن ها شک و تردید دارند.

استاد (ناتالیا پولوسماک) در مقاله خود در ژورنال علمی Science First Hand شرح می دهد که این دفن ممکن است برای فردی اجرا شده باشد که جسد او پیدا نشده، یا به دلیل ناپدید شدن، غرق شدن یا گم شدن در سرزمین های خارجی جسدش به دست خویشاوندان او نرسیده باشد. در غیاب بدن مردگان، از گِل برای ایجاد به اصطلاح عروسک خاکسپاری استفاده می شد تا تجسمی از ارواح در زمان انتقال به زندگی دیگر باشد.

با این حال، سنت استفاده از جمجمه قوچ تا حدودی نامشخص است. پروفسور پولوسماک خاطرنشان می نماید که قوچ ها برای بسیاری از مردمان باستان از جمله مصریان باستان، فرهنگ های مغول بادیه نشین مغول و سایر فرهنگ های موجود در آسیای میانه از اهمیت زیادی برخوردار بودند. اما شاید، در این مورد از قوچ برای تجسم یا نماد بخشی از روح شخص متوفی استفاده شده است.

منبع: تابناک باتو

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2932

به "جمجمه قوچ در سر گِلی، کشف عجیب دنیای باستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمجمه قوچ در سر گِلی، کشف عجیب دنیای باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید