دردسرهای پشت میز نشینی برای بانوان

به گزارش مجله بای بلاگ، خبرنگاران/قزوین کارشناس ارشد پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: از عوارض و مسائل ناشی از کم تحرکی و پشت میزنشینی در بانوان می توان به چاقی و اضافه وزن اشاره کرد، سایر عوارض کم تحرکی شامل مسائل گوارشی همچون سنگ کیسه صفرا، کبد چرب، نقرس، مسائل اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، اختلالات تولیدمثلی در زنان همچون ناباروری و بی نظمی قاعدگی است.

دردسرهای پشت میز نشینی برای بانوان

فاطمه ناجی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی، تحرک بدنی انسان را به اندازه زیادی کاهش داده است. امروز کاهش اندازه انجام کارهای سنگین، افزایش استفاده از ماشین آلات صنعتی، کامپیوتر، تفریحات خانگی مانند تلویزیون سبب بی تحرکی طولانی مدت می شود.

وی با بیان اینکه پیشرفت های علمی انسان را از انجام فعالیت های سبک نیز باز می دارد، توضیح داد: استفاده از دستگاه هایی نظیر ماشین لباسشویی، ظرفشویی، آبمیوه گیری و تلفن زمینه کم تحرکی را افزایش داده است تا جایی که حتی برای بازکردن درب پارکینگ از کنترل استفاده می شود.

کارشناس ارشد پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان نمود: بچه ها ما که امروز، مجبورند در آپارتمان زندگی کنند و حتی دیگر کمتر امکان فعالیت مناسب دارند و معمولاً بخش زیادی از زندگی خود را پای تماشای کارتون و برنامه های تلویزیونی و بازی های کامپیوتری می گذرانند. در آینده قطعاً مسائل دوچندان خواهد شد. حال آنکه کم تحرکی و سلامت افراد جامعه را تهدید می کند و زمینه بسیاری از بیماری ها ازجمله چاقی، فشارخون بالا، سرطان، پوکی استخوان و بیماری های قلبی و عروقی را ایجاد می کند.

وی اعلام کرد: بر اساس نتایج نظام مراقبت عوامل خطر بیماری های غیر واگیر 54.6 درصد افراد بالای 81 سال در استان قزوین کم تحرک اند، که 36 درصد جامعه مردان و 59 درصد جامعه زنان را افراد کم تحرک تشکیل می دهند، در کشور نیز 56.3 درصد مردم کم تحرک هستند.

ناجی در خصوص عوارض کم تحرکی توضیح داد: تمام دستگاه های بدن، در معرض خطرات ناشی از کم تحرکی است. این خطرات به سن، سلامت جسمی ـ روانی، اندازه کم تحرکی و مدت زمان شیوه زندگی کم تحرک بستگی دارد. افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی و همچنین کاهش عملکرد سیستم قلبی - تنفسی ازجمله پیامدهای ابتدایی کم تحرکی هستند که درنتیجه این تغییرات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، فشارخون بالا و بیماری عروق کرونر، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی افزایش خواهد یافت. فعالیت بدنی نامطلوب می تواند در سیستم عضلانی ـ اسکلتی تغییرات دائمی ایجاد کند.

کارشناس ارشد پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین متذکر شد: کم تحرکی و به تبع آن عدم استفاده از توده عضلانی در طولانی مدت موجب تحلیل عضلات و کاهش قدرت آن ها خواهد شد و با توجه به ارتباط مستقیم بین تعادل و قدرت عضلانی به نظر می رسد، ضعف تعادل و خطر زمین خوردن یکی از پیامدهای ناشی از کم تحرکی باشد.

نتایج بی تحرکی برای مفاصل

وی اضافه کرد: مفاصل نیز از عوارض کم تحرکی بی نصیب نمی مانند، سفتی غیرطبیعی مفاصل و نرمی ساختارهای مربوط به آن، عملکرد مفاصل را محدود می کند. استخوان، یک بافت زنده و پویاست که نه تنها وظیفه حمایت بدن را به عهده دارد، بلکه در تنظیم املاح به خصوص کلسیم نقش دارد. فشاری که از طریق تحمل وزن روی استخوان ها وارد می شود، برای عملکرد سلول های استخوان ساز لازم است. کم تحرکی باعث کاهش املاح سازی و کمبود مواد زمینه ای استخوانی می شود درنتیجه این فرآیند، تراکم استخوان کاهش می یابد و در پی آن پوکی استخوان ایجاد می شود. تغییر در عملکرد دستگاه گوارش، سیستم ایمنی و عملکرد سیستم عصبی مرکزی از دیگر پیامدهای کم تحرکی خواهد بود.

کارشناس ارشد پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تشریح کرد: سایر عوارض کم تحرکی شامل مسائل گوارشی همچون سنگ کیسه صفرا، کبد چرب، نقرس، همچنین مسائل اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، اختلالات تولیدمثلی در زنان همچون ناباروری و بی نظمی قاعدگی است.

وی ادامه داد: از دیگر عوارض و مسائل ناشی از کم تحرکی و پشت میزنشینی به غیراز چاقی و اضافه وزن که به آن اشاره شد، می توان به ضعف عضلات ناحیه سرینی، شکم و پشت و درنتیجه افزایش ابتلا به کمردرد و نیز دردهای مزمن گردن و شانه اشاره کرد. نداشتن فعالیت و نشستن طولانی مدت در محیط های اداری، از عوامل شروع هموروئید است و افراد کم تحرک بیشتر مستعد اختلالات گوارشی همچون یبوست و اختلالات ادراری ـ تناسلی همچون سنگ کلیه هستند.

این کارشناس اظهار کرد: انجام فعالیت بدنی موجب استحکام و سلامت استخوان ها و تقویت عضلات و مفاصل، تنظیم وزن و جلوگیری از چاقی، افزایش بهبود عملکرد قلب و ریه ها، کاهش اضطراب و افسردگی و تقویت اعتمادبه نفس، کاهش ریسک بیماری های قلب و عروقی، فشارخون بالا و سکته ها، کاهش احتمال سرطان کولون، کنترل سطح کلسترول و چربی خون و احساس نشاط و شادابی می شود.

ناجی در خصوص توصیه های بهداشتی برای مقابله با کم تحرکی توضیح داد: ورزش هایی انجام دهید که شرایط قلب و ریه را بهبود بخشد سریع، مداوم و منظم باشد، انتخاب ورزش های دسته جمعی شمار به تداوم ورزش تشویق می کند. شنا، پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی، تنیس برای قلب و ریه مفید است. به جای آنکه تا محل کار یا خرید از اتومبیل استفاده کنید، اندازهی از مسافت را پیاده طی کنید. به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید. در تعطیلات به جای رفتن با اتومبیل به این طرف و آن طرف، مسافت هایی را پیاده طی کنید. به جای نشستن در جایگاه پارک ها، قدم بزنید. به جای ایستادن و منتظرشدن جهت وسیله نقلیه، اندازهی از جهت را پیاده طی کنید.

وی با بیان اینکه عوامل خطر اصلی مؤثر در بیماری های غیرواگیر هستند، اضافه کرد: چاقی، کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، استعمال دخانیات، استرس و عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی این عوامل مربوط به شیوه زندگی است و برای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر ایجاد تغییر در شیوه زندگی، ضرورتی انکارناپذیر است.

کارشناس ارشد پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اعلام کرد: با توجه به اهمیت فعالیت بدنی و ورزش در تقویت سیستم ایمنی و دستگاه قلبی تنفسی و لزوم مداخلات مؤثر در راستای توسعه فعالیت بدنی در دوران پاندمی کووید 19، اپلیکیشن موبایلی فیت آسا از طریق وزارت بهداشت و موسسه توسعه دانش، پژوهش و فن آوری فرزان طراحی شده است، این برنامه دارای قابلیت های فراوانی است که توصیه افراد به انجام ورزش های مختلف با توجه به شرایط آمادگی جسمانی یکی از این قابلیت های آن است و هم اکنون برای کاربران اندروید قابل دسترسی و استفاده است. علاقه مندان برای برخورداری از این اپلیکیشن می توانند با ارسال کد 100 به 1000654 لینک دانلود برنامه را دریافت و نسبت به استفاده از آن اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8579

به "دردسرهای پشت میز نشینی برای بانوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسرهای پشت میز نشینی برای بانوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید