دورکاری خارجی ها در کاوش ها، کرونا 60 درصد از فعالیت های باستان شناسی را تعطیل کرد

به گزارش وبلاگ خرید، روح الله شیرازی، رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این که شیوع ویروس کرونا بر انجام کاوش های باستان شناسی و شروع فصل های جدید کاوش بسیار تاثیر گذاشته است، گفت: هرچند در حدود 50 تا 60 درصد کاوش ها به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است اما تمام کاوش های باستان شناسی در کشور متوقف نشده و کاوش های اضطراری و نجات بخشی در حال اجرا است. سعی ما بر آن است تا برنامه های اساسی را تا جایی که امکان دارد، پیش ببریم.

دورکاری خارجی ها در کاوش ها، کرونا 60 درصد از فعالیت های باستان شناسی را تعطیل کرد

هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی

او همچنین از انجام برنامه ریزی برای برگزاری هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی به صورت مجازی اطلاع داد و گفت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری حضوری گردهمایی سالانه باستان شناسان مانند سال های گذشته فراهم نیست از این رو درصدد انجام برنامه ریزی های لازم برای برگزاری این گردهمایی به صورت مجازی هستیم. در صورت تأمین زیرساخت های لازم گردهمایی سالانه باستان شناسان را در سال 99 به صورت مجازی برگزار خواهیم کرد. با این وجود مجموعه مقالات گردهمایی منتشر خواهد شد و کاتالوگ اشیاء شاخصی که در کاوش های باستان شناسی در سال 98 به دست آمده نیز منتشر می گردد. چند کتاب در حوزه های مختلف نیز منتشر شده است که به زودی رونمایی می گردد.

حضور هیات های باستان شناسی خارجی

شیرازی در مورد حضور هیات های باستان شناسی خارجی در کشور، گفت: ویروس کرونا سبب شد تا با عدم حضور هیات های باستان شناسی خارجی در ایران روبرو شویم اما سعی ما بر آن بود تا به صورت غیر حضوری و با همکاری سرپرست های ایرانی تا حدودی کارهای فصل های جدید کاوش باستان شناسی در محوطه های تاریخی و باستانی را پیش ببریم.

از جوبجی تا چگاسفلی

رئیس پژوهشکده باستان شناسی همچنین از اعزام تیم باستان شناسی برای کاوش در محوطه جوبجی برای انجام آنالیز های باستان شناسی در دشت رامهرمز طی چند ماه گذشته اطلاع داد و گفت: در کاوش های اخیر چند تابوت از دوره پارتیان به دست آمد که بعضی از آنها دربردارنده اسکلت هستند اما شیء خاصی در آن ها به دست نیامده است. در حال حاضر این تابوت ها به پایگاه شوش برای انجام حفاظت و بازسازی منتقل شده اند.

او در مورد اتفاقاتی که در چگاسفلی منجر به تخریب بخشی از عرصه این تپه باستانی شده است نیز گفت: مخالفت های خود را برای انجام فعالیت ها در عرصه این تپه باستانی اعلام و عنوان نموده ایم که باید این تپه آزادسازی گردد. تخریب اجرا شده نیز باید توسط معاونت میراث و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان مورد پیگیری قرار گیرد اگر احتیاج به مداخله در لایه های باستانی و کاوش باشد، آنگاه پژوهشکده باستان شناسی ورود پیدا می نماید. از آنجا که کندوکاوهای اجرا شده در چگاسفلی روی عرصه بود، نمی توانیم بگوییم آسیبی به این تپه باستانی وارد نشده اما ظاهراً شواهدی از تخریب آثار باستانی مانند قبور یا سازه نیز وجود ندارد.

شاخص ترین کاوش های اخیر

شیرازی همچنین از انجام کاوش های باستان شناسی در استرآباد قدیم در گرگان به عنوان یکی از شاخص ترین کاوش های باستان شناسی در روزها و ماه های اخیر یاد و اظهار کرد: چندی پیش در یکی از پلاک های مسکونی در محله سرچشمه استرآباد قدیم که گویا برای زدن ستون های یک حسینیه درصدد گودبرداری بودند با مجموعه ای از اشیای فلزی روبرو شدند که این مهم را به میراث استان اطلاع داده و باستان شناسان به منطقه اعزام شدند. در نتیجه کاوش ها، باستان شناسان پیروز به کشف گنجینه اشیا مفرغی از دوره سلجوقیان شدند. این فصل از کاوش از حدود یک ماه پیش شروع شد و همچنان ادامه دارد. در این فصل از کاوش با دپویی از اشیای فلزی به ویژه پای شمعدان ها و پیکرک های مفرغی روبه رو شدیم. به نظر می رسد این اشیاء بر اساس یک برنامه از پیش معین شده در آن مکان مخفی شده بود.

ایلنا نوشت، به گفته او، اشیا به دست آمده در این کاوش به موزه گرگان منتقل خواهند شد و برنامه های حفاظتی و بازسازیی آن نیز با همکاری پژوهشکده حفاظت و بازسازی انجام خواهد گرفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5530

به "دورکاری خارجی ها در کاوش ها، کرونا 60 درصد از فعالیت های باستان شناسی را تعطیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورکاری خارجی ها در کاوش ها، کرونا 60 درصد از فعالیت های باستان شناسی را تعطیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید