مشاهده سایه اسکلت سه طبقه روی موزه پمپ بنزین

به گزارش وبلاگ خرید، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، مشاهده سایه اسکلت سه طبقه روی موزه پمپ بنزین صورت گرفت.

مشاهده سایه اسکلت سه طبقه روی موزه پمپ بنزین

داستان چیست؟

عرصه سومین پمپ بنزین قدیمی تهران که امروز قدیمی ترین جایگاه پمپ بنزین باقی مانده در دل تهران است و بیش از یک سال قبل به موزه ای تبدیل شد که هر چیزی مربوط به یک جایگاه پمپ بنزین و حتی کارکرد دستگاه های مختلف استفاده شده از آن را در معرض نمایش قرار داده، اکنون در حال مخدوش شدن است.

در نبش کوچه باریک پشت موزه و در فضایی کوچک قصد احداث ایستگاه آتش نشانی دارند و ساختمان آن به مرور و آهستگی در حال تکمیل شدن است، آن هم در منطقه ای که علاوه بر قرار دریافت سومین پمپ بنزین تهران که سند دومین موزه پمپ بنزین کشور را نیز به نام تهران کرده، موزه عروسک و فرهنگ ایران نیز در معرض همین آسیب قرار گرفته است.

با وجود ساخت و سازهای انجام شده در حریم این مکان تاریخی، اما وجود درصد زیادی از بناهای تاریخی اطراف این اسکلت در حال ساخت نشان می دهد بهتر است دست کم در صدور مجوزهای اینچنینی قدری با احتیاط رفتار شود، آن هم وقتی هنوز بناهای تاریخی در این محدوده هستند که پرونده ثبتی آنها به مرور در حال تایید و نهایی شدن است، مانند قنادی مینیون یا بیمارستان امیراعلم و خانه پدری صادق هدایت که سالهاست استفاده در شانی از آن نمی شود.

اما موزه پمپ بنزین از پشت نرده های سفیدرنگ ورودی خیابان انقلاب تقاطع سعدی در تقاطع کوچه فیات، هنوز هر چیزی را که بتواند صنعت نفت کشور را معرفی کند به درستی نشان می دهد و حالا سایه اسکلت یک ساختمان سه طبقه هم روی آن افتاده است.

موزه پمپ بنزین دروازه دولت، بخش های مختلفی را به خود اختصاص داده است؛ از داستان ماشین های به نمایش درآمده در حیاط موزه و پمپ هایی که از ابتدا وارد ایران شدند تا امروز و سه اتاقی که اسناد، نقشه ها و تصاویر مختلف را نمایش می دهند تا معرفی انواع فرآورده های نفتی و حتی دستگاه هایی که بنزین و نفت با آنها کشیده می شد. همچنین از بنچاق خرید زمین، پایین کشیدن تابلو شرکت نفت ایران و انگلیس و بالا بردن تابلو شرکت ملی نفت ایران گرفته تا نقشه های هوایی و نخستین نقشه هایی که این پمپ بنزین را نشان می دهند.

از سوی دیگر، خاطراتی که قدیمی های این منطقه از این فضای تاریخی دارند، باعث شد تا زمانیکه متوجه آغاز به کار ایجاد موزه در این محوطه می شوند، برخی از وسایل شخصی را که متعلق به این کار است، به موزه اهدا کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3725

به "مشاهده سایه اسکلت سه طبقه روی موزه پمپ بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده سایه اسکلت سه طبقه روی موزه پمپ بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید