مشاور رئیس جمهوری ترکیه : عربستان صلاحیت محاکمه قاتلان خاشقجی را ندارد

به گزارش وبلاگ خرید، مشاور رئیس جمهوری ترکیه چند روز پس از شروع محاکمه غیابی 20 متهم در پرونده قتل رورنامه نگار و منتقد سعودی توسط دستگاه قضایی ترکیه، بار دیگر عربستان را به باد انتقاد گرفت .

مشاور رئیس جمهوری ترکیه : عربستان صلاحیت محاکمه قاتلان خاشقجی را ندارد

یاسین اوکتای، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یادداشتی طولانی برای روزنامه ینی شفق نوشت، عربستان قدرت و صلاحیت محاکمه قاتلان جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی را ندارد. در حال حاضر متهمان روی دستگاه قضایی عربستان و احکام صادره از سوی این دستگاه تاثیر زیادی دارند.

مشاور اردوغان گفت: جنایت ترور خاشقجی از همان روزی که رخ داد یکی از پرونده هایی است که در سطح دنیا بسیار مورد بحث و آنالیز قرار گرفته است و تاثیر بسیار زیادی روی توازن روابط بین المللی گذاشته است، حال آنکه مرتکبان این جنایت و کسانی که نسبت به انجام این اقدام ترغیب نموده اند هر روز جنایت های بیشتری مرتکب می شوند و حقوق بشر را در کشور خود و خارج از آن نقض می نمایند.

وی تاکید نمود: اگر مردم از این مساله نگران هستند که بعضی از این واقعه علیه عربستان سوء استفاده نمایند، این بعضی ها شواهد و مدارک زیادی دارند که می توانند علیه عربستان استفاده نمایند اما همه این شواهد و مدارک در مقابل جنایت قتل خاشقجی بی ارزش باقی مانده است.

اوکتای یادداشتش را اینگونه ادامه می دهد و می گوید: ما اینجا تنها از این جنایت صحبت نمی کنیم بلکه ما در مقابل یک مشت دروغ پی در پی هستیم که برای گمراه کردن افکار عمومی آنها را درست نموده اند و هر نوع کوشش برای سرپوش نهادن بر این جنایت از زمان وقوع آن تا به امروز در واقع جنایت های بیشتر بر این جنایت اصلی است.

وی اضافه کرد: بعد از 10 روز از وقوع جنایت به مسوولان قضایی ترکیه اجازه داده شد در محل وقوع حادثه حضور پیدا نمایند و این زمان برای پاکسازی کامل محل حادثه در مقابل چشمان همه کافی است تا از شواهد و مدارک جنایت خلاص شوند. دادستان کل عربستان هم که به ترکیه آمد به جای ارائه اطلاعات درباره سرنوشت جسد خاشقجی و اظهارات متهمان بازداشتی، خواهان دریافت اطلاعات تلفن همراه و رایانه وی شد نه برای اینکه عدالت را برقرار کند بلکه برای اینکه شواهد و مدارک را سانسور کند تا پرونده به نفع مرتکبان جنایت تمام گردد.

مشاور اردوغان گفت: دستگاه قضایی عربستان از بین 20 متهم که دادستانی در استانبول به آنها رسیده و دستور بازداشت آنها را صادر نموده بود که 18 تن از آنها از عاملان قتل و دو تن دیگر از مشوقان انجام این جنایت بودند، تنها پنج تن را مسوول این جنایت بیان کرد. حتی پس از اینکه دادگاه حکم اعدام این پنج تن را صادر و بقیه را تبرئه کرد، حکم اعدام این پنج تن را هم پس از اعلام عفو خانواده خاشقجی لغو کرد.

اوکتای پرسید: آیا فرزندان خاشقجی صلاحیت عفو عاملان جنایتی که مادر همه جنایت ها محسوب می گردد و گویی در حق تمامی بشریت اتفاق افتاده را دارند؟ آیا احکام شریعت که به آن استناد می کنید چنین اجازه ای را می دهد؟ اینها سوالاتی است که بدون شک جهت ما را روشن می نماید.

وی اضافه کرد: اما این مساله به وضوح این حقیقت را روشن می نماید که عربستان نه قدرت و نه صلاحیت محاکمه این قاتلان را ندارد و افراد متهم در حال حاضر بسیار روی دستگاه قضایی عربستان و احکام صادره از سوی این دستگاه تاثیر دارند.

فرزندان خاشقجی اواخر ماه مه بیان کردند، قاتلان پدرشان را عفو کردند در حالی که خدیجه جنگیز، نامزد مقتول اصرار دارد کسی حق عفو قاتلان نامزدش را ندارد.

دادگاه کیفری استانبول با لایحه اتهام دادستانی کل ترکیه علیه 20 شهروند سعودی از جمله سعود القحطانی، مشاور سابق دفتر پادشاهی و احمد عسیری، معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان در پی قتل خاشقجی موافقت نموده است.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی دوم اکتبر 2018 در کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه به قتل رسید.،ایسنا

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3036

به "مشاور رئیس جمهوری ترکیه : عربستان صلاحیت محاکمه قاتلان خاشقجی را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور رئیس جمهوری ترکیه : عربستان صلاحیت محاکمه قاتلان خاشقجی را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید