معرفی لکسوس nx

به گزارش مجله بای بلاگ، از زمان به بازار آمدن خودروی لکسوس nx و عرضه شدن آن در نقاط مختلف دنیا اکنون چیزی نزدیک به چهار سال می گذرد. در طول این چهار سال شاهد اقبال مناسبی از سوی خودرو دوستان نسبت به خودروی لکسوس nx بودیم و می توان گفت که این خودرو به خوبی توانسته است جای خود را در دل علاقه مندان به محصولات خوش فرم و شاسی بلند باز کند.

معرفی لکسوس nx

خبرنگاران | سرویس خودرو - خودروی لکسوس nx در رسته خودروهای شاسی بلند نه چندان عظیم جثه یا اس یو وی های کامپکت قرار می گیرد. از سوی دیگر در این خودرو شاهد وجود جزییات و ریزه کاری هایی هستیم که نمونه های مشابه با آن تنها در خودروهای لوکس یافت می شود. بر این اساس می توان لکسوس nx را یک کراس اوور میانه قامت لوکس لقب داد که توانسته است در مدت حضور خود در بازار خودرو به شهرت و محبوبیت درخوری دست یابد.

شاید بتوان گفت که این امر در بازار خودروی ایران نیز رخ داده است. به این معنی که لکسوس nx در طول مدت زمان نه چندان درازی که از فراوری رسمی آن می گذرد، در بازار خودروی ایران نیز اسم و رسم قابل قبولی برای خود به هم زده است و در میان محصولات هم رده خود از محبوبیت قابل توجهی در نزد مشتریان برخوردار است.

مهمتر از آن باید به این نکته اشاره نمود که این خودرو در قالب هر دو نسخه مهم خود در بازار ایران حضور داشته و توانسته است به طور همزمان هم در بازار خودروی ایران و هم در سایر بازارهای مهم دنیا جلب توجه نماید. به بیان دقیق تر هر دو نسخه شناخته شده از این خودرو یعنی مدلهای NX 200t و NX 300h در بازار ایران حضور دارند و بسیار هم مورد توجه خودرو دوستان قرار گرفته اند.

تعیینات فنی لکسوس nx مدل NX 200t

در مدل NX 200t از این خودرو، شاهد وجود یک موتور توربو شارژ مدل DOHC هستیم. موتوری با بهره مندی از گنجایش 2 لیتر که به چهار سیلند و 16 سوپاپ مجهز است و قلب تپنده این مدل از خودروی لکسوس nx را تشکیل می دهد. موتور مذکور قادر است حداکثر توانی معادل 235 اسب بخار از خود فراوری نماید و حداکثر گشتاوری معادل 350 نیوتن متر را به نمایش بگذارد.

در این مدل از لکسوس، از یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک استفاده شده است که سیستم انتقال قدرت این خودرو را در حالت چرخ متحرک جلو تعریف می نماید. البته فعال ساختن قابلیت هر چهار چرخ متحرک نیز در این خودرو امکان پذیر است. فرآیندی که در قالب آپشن جانبی در اختیار خریداران این خودرو قرار می گیرد و در بازارهای معتبر دنیای برای فعال سازی آن باید مبلغی معادل 1500 دلار اضافه بر مبلغ اصلی این خودرو پرداخت کرد. در این حالت رانندگان مدل NX 200t خودروی لکسوس nx می توانند شتاب صفر تا صد بهینه تری را تجربه نمایند. چرا که مدت زمان پر کردن شتاب صفر تا صد در مدل چهار چرخ متحرک این خودرو از رقم 7.2 ثانیه (در مدل مبتنی بر دیفرانسیل جلو) به رقم 7 ثانیه کاهش می یابد.

با این حال در هر دو نسخه مبتنی بر چهار چرخ متحرک و دو چرخ متحرک از مدل NX 200t، شاهد امکان دستیابی به حداکثر سرعت 200 کیلومتر در ساعت هستیم. همچنین میزان مصرف سوخت در این دو نسخه نیز تقریبا مشابه با یکدیگر است و در حالت متوسط مصرف درون شهری و متوسط مصرف برون شهری به ترتیب ارقام 10.7 لیتر و 8.4 لتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت را از خود به نمایش می گذارد.

با این حال در شاخصی به نام متوسط میزان مصرف سوخت به شکل سیکل ترکیبی، شاهد تفاوت هایی میان این دو نسخه از خودروی ان اکس هستیم. به این معنی که شاخص مذکور در نسخه مبتنی بر دیفرانسیل جلوی این خودرو رقم 9.4 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. حال آن که رقم مذکور در نسخه هر چهار چرخ متحرک این خودرو به رقم 9.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت افزایش می یابد.

تعیینات فنی لکسوس nx مدل NX 300h

مدل NX 300h از خودروی لکسوس، در واقع همان مدل هیبریدی این خودرو به شمار می رود که مدتی پس از مدل بنزینی آن وارد بازار شد. در این مدل شاهد وجود یک موتور چهار سیلندر مبتنی بر سیستم تنفس طبیعی هستیم که از گنجایشی معادل 2.5 لیتر برخوردار است و در تلفیق با یک جعبه دنده اتوماتیک از نوع CVT (مجهز به قابلیت تعویض دنده دستی) قرار می گیرد.

به مدد بهره مندی از تعیینات فنی یاد شده، مدل NX 300h از این خودرو قادر است، حداکثر توانی معادل با 194 اسب بخار فراوری کند و به رانندگان خود این اجازه را بدهد تا در مدت زمانی در حدود 9.1 ثانیه از سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت برسند. همچنین رانندگان این مدل از خودروی لکسوس nx قادر خواهند بود تا به حداکثر سرعتی معادل 180 کیلومتر در ساعت دست یابند.

به این ترتیب کاملا تعیین است که به لحاظ توان فنی مدل NX 200t بالاتر از مدل NX 300h آن قرار می گیرد. البته در مدل هیبریدی این خودرو شاهد وجود سیستم انتقال نیرو در حالت چهار چرخ محرک هستیم و این قابلیت در قالب آپشن جانبی ارائه نمی شود. در کنار این موضوع خصلت هیبریدی موتور این خودرو موجب می شود که میزان مصرف سوخت توسط آن نسبت به مدل بنزینی کمتر و بهینه تر باشد. به گونه ای که میزان مصرف سوخت توسط مدل NX 300h این خودرو در فضای درون شهری رقمی در حدود 7.1 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. رقمی که در شاخص میزان مصرف سوخت برون شهری به رقم 7.8 لیتر و در شاخص مصرف سوخت به شکل سیکل ترکیبی هم به رقم 7.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت می رسد.

تعیینات فنی لکسوس nx
لکسوس nx مدل 2017تیپ NX200tتیپ NX300h
حجم موتور 2 لیتر 2.5 لیتر
تعداد سیلندر44
قدرت موتور 235 اسب بخار194 اسب بخار
مصرف بنزین در فضای درون شهری10.7 لیتر در هر صد کیلومتر7.1 لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف بنزین در فضای برون شهری8.4 لیتر در هر صد کیلومتر7.6 لیتر در هر صد کیلومتر
شتاب صفر تا صد 7.2 کیلومتر در ساعت9.1 کیلومتر در ساعت
حداکثر سرعت200 کیلومتر در ساعت 180 کیلومتر در ساعت

امکانات و قابلیت های لکسوس nx

مدل بنزینی یا همان NX 200t در قالب دو تیپ پایه (استاندارد) و اف اسپورت (F Sport) به بازار عرضه شده است که از لحاظ وجود بعضی امکانات با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع عمده تفاوت های موجود میان این دو تیپ از خودروی لکسوس nx در وجود جایگاه های اسپورت و پدال های آلومینیومی تیپ اف اسپورت خلاصه می شود. جزییاتی که تیپ استاندارد این خودرو از وجود آنها بی بهره است. علاوه بر آن تیپ اف اسپورت مدل NX 200t برخلاف تیپ استاندارد این مدل از وجود رینگ های 18 اینچی آلیاژی بهره می برد و در کنار برخوردار بودن از اهرم های تعویض دنده در پشت غربیلک فرمان، به سیستم تعلیق و یاری فنرهای بهینه شده اسپورت نیز مجهز است.

سوای موارد یاد شده، تفاوت چندانی میان امکانات و قابلیت های موجود در دو تیپ استاندارد و اف اسپورت از مدل NX 200t خودروی لکسوس nx وجود ندارد. همچنین در مدل هیبریدی یا NX 300h این خودرو، شاهد وجود قابلیت ها و امکانات مشابهی با مدل بنزینی این خودرو (و تیپ های مختلف مربوط به آن) نیز هستیم. امکانات و قابلیت هایی که می توانید آنها را به صورت فهرست شده از نظر بگذرانید.

 • مجهز به صفحه نمایش لمسی 7 اینچی تمام رنگی
 • وجود پوشش چرمی در بسیاری از قطعات و جزییات داخلی کابین خودرو
 • مجهز به رینگ های 17 اینچی آلیاژی
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک با ساختار جدید
 • مجهز بودن غربیلک فرمان خودرو به روکش چرم
 • وجود آیینه های جانبی مجهز به قابلیت گرم کن
 • امکان تنظیم جایگاه راننده در 10 جهت مختلف به شکل الکتریکی
 • امکان تنظیم جایگاه سرنشین جلو در 8 جهت مختلف به صورت الکتریکی
 • مجهز به سیستم صوتی مبتنی بر 8 بلندگوی مجزا و پشتیبانی از ورودی USB و AUX که از رادیوهای HD و ماهواره ای پشتیبانی می نماید
 • برخورداری از صفحه نمایش رنگی TFT به منظور نمایش نشانگرهای خودرو و متعلقات پشت آمپر
 • وجود سیستم چند رسانه ای با قابلیت اتصال به تلفن های هوشمند یا تبلت ها به وسیله سیستم ارتباطی بدون سیم و بلوتوث
 • قابلیت پشتیبانی از فرامین صوتی بر پایه نرم افزار Siri شرکت Apple

در کنار موارد یاد شده شاهد وجود امکانات و قابلیت های دیگری نیز هستیم که می توان آنها را در قالب آپشن جانبی به خودروی لکسوس nx اضافه نمود. در صورت تمایل به آگاهی از این امکانات و قابلیت ها می توانید آنها را در قالب لیست زیر از نظر بگذرانید:

 • وجود پوشش چرمی مرغوب تر از حالت عادی برای جزییات و قطعات این خودرو در داخل کابین
 • وجود رینگ های آلیاژی 18 اینچی اسپورت
 • وجود سیستم هشدار برخورد از جلو همراه با ترمز اتوماتیک
 • وجود سیستم هشدار برای خروج خودرو از خطوط جاده
 • وجود سانروف الکتریکی
 • وجود برف پاک کن های اتوماتیک و حساس به بارش باران
 • وجود سیستم تهویه و گرم کن برای جایگاه های جلو
 • وجود سیستم پیمایش و نمایش نقاط کور خودرو
 • وجود جایگاه های عقب با قابلیت جمع شدن به شکل الکتریکی
 • وجود غربیلک فرمان مجهز به قابلیت گرم کن
 • وجود سیستم هشدار ترافیک در بخش عقب خودرو
 • وجود سیستم شارژ بی سیم برای تقویت باتری تلفن های هوشمند یا تبلت ها
 • وجود سنسورهای یاریی پارک در بخش های عقب و جلوی خودرو
 • وجود سیستم کنترل تطبیقی سرعت یا قابلیت کروز کنترل تطبیقی

ویژگی های مدل 2018 خودروی لکسوس nx

به تازگی شاهد فراوری و عرضه مدل 2018 از این خودرو هستیم. خودرویی که اگرچه از لحاظ فنی تفاوت چندانی با مدل های قدیمی تر لکسوس nx ندارد، اما از نظر ویژگی های ظاهری تغییراتی را به خود می بیند.

شاید مهمترین تفاوت فنی مدل 2018 این خودرو با مدل های پیشین را بتوان در بهینه سازی های انجام شده در سیستم تعلیق و تغییر در کیفیت میله های تثبیت نماینده و نوع سیستم فنربندی این خودرو جستجو کرد. تغییراتی که موجب روان تر و بهینه تر گشتن امکان رانندگی با این خودروی سواری شاسی بلند شده است.

سوای موارد یاد شده شاید نتوان تغییر شگرف دیگری را در تعیینات فنی مدل 2018 خودروی لکسوس nx نسبت به مدل های قدیمی تر این خودرو مشاهده کرد.

اما از دیدگاه ظاهری می توان گفت که این تغییرات بیشتر و گسترده تر جلوه می نماید. به عنوان مثال در نسخه جدید خودروی ان اکس شاهد جایگزینی چراغ های جلو با نمونه های سه گانه ال ای دی هستیم. چراغ هایی که اندکی نسبت به قبل کوچک تر و جمع و جورتر شده اند. از سوی دیگر نظیر همین حالت جمع و جورتر شدن را می توان در سپر این خودرو نیز مشاهده کرد. امری که دلیل آن را باید در تغییر شکل محسوس بخش جلو پنجره و گسترده تر شدن اندازه آن جستجو نمود. ضمن آن که در مدل 2018 این خودرو رنگ گلگیرها نیز با رنگ بدنه یکی شده است. در مجموع تغییرات اعمال شده در بدنه مدل جدید لکسوس nx موجب شده است که این خودرو از خواص آیرودینامیکی بهتری برخوردار شود.

نظیر همین تغییرات را در طراحی بخش داخلی مدل جدید خودروی ان اکس نیز می توان مشاهده کرد. به گونه ای که شاهد تغییر در بعضی اجزا و قطعات موجود در کنسول جلوی این خودرو هستیم. از میان این تغییرات می توان به تغییر اندازه نمایشگر اصلی خودرو و تبدیل آن از مدل 7 اینچی به 10.3 اینچی اشاره نمود.

افزون بر آن نوع طراحی بعضی دکمه های موجود روی کنسول اصلی این خودرو نیز در مدل 2018 تغییر یافته و اندازه ساعت آنالوگ موجود روی داشبورد خودرو هم با افزایش نسبتا چشم گیری همراه بوده است.

سوای موارد یاد شده می توان به اضافه شدن حداقل یک قابلیت کاربردی به مدل 2018 خودروی لکسوس nx اشاره نمود. این قابلیت به باز شدن در صندوق عقب خودرو بدون استفاده یا دخالت دست اختصاص دارد. به گونه ای که حسگرهای تعبیه شده در زیر این خودرو (پایین صندوق عقب) موجب می شود که شما بتوانید با تکان دادن پای خود در زیر صندوق عقب اقدام به گشودن اتوماتیک درب آن نمایید.

قیمت خودروی لکسوس nx

در خاتمه بد نیست به قیمت این خودروی شاسی بلند میانه قامت و لوکس نیز اشاره ای کنیم. در حال حاضر و در لحظه نگارش این متن شاید بتوان تیپ اف اسپورت از مدل NX 200t این خودرو را جزو گران قیمت ترین مدلهای موجود از آن در بازار ایران قلمداد کرد. محصولی که هم اکنون با قیمت 700 میلیون تومان به فروش می رسد. پس از آن نیز مدل 2017 هفت کلید NX 300h واقع شده است که شاهد معامله شدن آن با قیمت 695 میلیون تومان هستیم (مدل شش کلید این خودرو 670 میلیون تومان قیمت دارد). در این میان مدل استاندارد بنزینی یا همان NX 200t خودروی لکسوس nx نیز با قیمتی در حدود 680 میلیون تومان معامله می شود.

در مجموع می توان ادعا کرد که خودروی لکسوس nx در ایران با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت بازارهای دنیای به فروش می رسد و به طور کل قیمت این خودروی لوکس در بازار خودروی ایران به هیچ وجه عادلانه نیست. اگر علاقه مند به دانستن نکات بیشتری از مدل 2018 خودروی لکسوس nx هستید، می توانید ویدیوی زیر که به آنالیز این مدل از خودروی ان اکس اختصاص دارد را از نظر بگذرانید.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: setare.com
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5854

به "معرفی لکسوس nx" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی لکسوس nx"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید