موزه آیین های پهلوانی مشهد

به گزارش وبلاگ خرید، در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای مشهد یعنی موزه آیین های پهلوانی را به شما می کنیم. این موزه یکی از مجذوب کننده ترین موزه های شهر مشهد محسوب می شود. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

موزه آیین های پهلوانی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد یکی از منطقه ها دیدنی شهر مقدس مشهد است که در امتداد جاده شاهنامه و در روستای تاریخی چهاربرج واقع شده است و دارای جذابیت های بسیار منحصر به فردی می باشد.

موزه آیین های پهلوانی جایگاه پهلوانان و کشتی گیران پیشکسوت که دارای مقام های پهلوانی و هنرهای فردی است می باشد این محل شامل 3 قسمت با عنوان های زورخانه , عیارخانه و نمایشگاه می باشد . پهلوانان در محل زورخانه اغلب ورزش های باستانی و… مشغول می باشند و در مجاورت این زورخانه محلی مناسب برای استراجت و لمکده های پهلوان نامی است که بعضا مراسم آیینی و فرهنگی از جمله گلریزان نیز در آنجا صورت می گیرد که نام این محل عیارخانه می باشد و همچنین نمایشگاه دائمی که نقالی شاهنامه , پرده خوانی و نمایش وسایل قدیمی از جمله کالسکه و خرمنکوبی و سایر ادوات سنتی و کشاورزی جهت بازدید علاقمندان و مشتاقان این عرصه گذاشته شده است .

میل های پهلوان حاجی فخار کوره پز، کباده پهلوان حاج حسن لواسانی که به ساخت گاری و درشکه اشتغال داشته است، تصاویر پهلوان پنبه، پهلوان مفرد اصفهانی، پهلوان رمضان آهنگر، پهلوان جاوید توسی، پهلوان دامدار، لباده پهلوان توالی، لباس های ورزش کهنه سواران شهر، پهلوان شعبان بی مخ، میل های ورزشی پهلوان رستم که هرکدام 75 کیلو گرم وزن دارند، ضرب زورخانه، وسایل کاری پهلوانان قصاب مانند میل، کفش، ساطور و شاخ شکن (بسیاری از پهلوانان به دلیل قدرت زیاد در کشتارخانه مشغول به کار بوده اند)، کباده، تخته، ترازو، زنگ ورزشی گود زورخانه و کفش های شاخ گاوی مربوط به پهلوان محمدعلی ادیبی بخشی از این موزه ارزشمند هستند.

آدرس : جاده آرامگاه , بلوار شاهنامه , چهار برج , بهار 24

منبع: تاپ تراول
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8823

به "موزه آیین های پهلوانی مشهد" امتیاز دهید

1 کاربر به "موزه آیین های پهلوانی مشهد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه آیین های پهلوانی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید