موزه های اردبیل، معرف تمدن و فرهنگ کهن منطقه

به گزارش مجله بای بلاگ، موزه های اردبیل معرف تاریخ، فرهنگ، زندگی و قدمت کهن منطقه و اهالی دیار دارالارشاد است، در واقع زبان گویای تمدن در استان به شمار می فرایند.

موزه های اردبیل، معرف تمدن و فرهنگ کهن منطقه

راه اندازی موزه های تخصصی و ایجاد تنوع محتوایی از جمله مواردی بوده که در سال های اخیر در راستای جذب و جلب هر چه بیشتر بازدیدکنندگان از موزه های استان و به تبع آن رونق صنعت گردشگری در منطقه موردتوجه قرار گرفته است.

نتیجه این مهم افزایش تعداد موزه های استان از 11 مورد در سال 97 به 15 مورد تا اواخر سال 98 و نیز غنای محتوایی آن ها بوده است.

در حال حاضر در سطح استان اردبیل 15 موزه شامل موزه باستان شناسی، موزه مردم شناسی، موزه چینی خانه، موزه صنایع دستی، موزه عمارت شهرداری، موزه شهدا، موزه تاریخ طبیعی، موزه مفاخر دینی، موزه تاریخ علوم و موزه فرش در مرکز استان و موزه باستان شناسی خلخال، موزه فیلم و عکس مشگین شهر، موزه باستان شناسی مشگین شهر، موزه باستان شناسی نیر و موزه مردم شناسی نمین در سایر شهرستان های استان فعال است.

با اقداماتی که در راستای رونق حضور گردشگران در این موزه های اجرا شده در سال گذشته در مجموع بازدید از موزه های استان به میزان 39 درصد افزایش یافت که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موزه ها، بازدید مجازی جایگزین بازدید فیزیکی از موزه ها شد.

شیوع ویروس کرونا نیز نتوانست جلوی فعالیت های مناسبی که در چند سال اخیر در راستای رونق بازدید از موزه های اجرا شده بود را بگیرد و با جایگزینی بازدید مجازی با بازدید فیزیکی در این عرصه نیز اقدامات مناسبی انجام شد که حاصل این اقدامات تقدیر از شش موزه استان توسط مجموعه ایکوم بود.

بدیهی است تقویت و تداوم این اقدامات هدفمند که گامی در راستای معرفی و شناساندن قابلیت های استان در حوزه موزه ها و میراث فرهنگی در منطقه بوده، نقش تأثیرگذار و مناسبی در راستای افزایش بازدید از موزه های استان در ایام پساکرونا ایفا خواهد نمود.

تقدیر ایکوم از 6 موزه استان اردبیل

نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل اظهار کرد: سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا مراسم ایکوم در روز جهانی موزه ها به شکل دیگری برگزار گردید و بر اساس تصمیم ایکوم آن دسته از موزه ها که بیشترین فعالیت را در راستای معرفی و شناساندن موزه و بازدید مجازی داشتند، تقدیر شدند.

او گفت: این موزه ها شامل موزه چینی خانه، باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی، عمارت شهرداری اردبیل و تاریخ عکس و سینما مشگین شهر بود که از سوی شورای بین المللی موزه ها شایسته تقدیر معرفی شدند.

فلاحی از افزایش تعداد موزه های استان در سال گذشته اطلاع داد و بیان نمود: تا سال 97 تعداد 11 موزه در استان وجود داشت که این تعداد به 15 موزه در سال گذشته افزایش یافت.

او در خصوص موزه های اضافه شده توضیح داد: این موزه ها شامل موزه فرش در مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازگشایی موزه خلخال، عمارت شهرداری اردبیل و اولین موزه خصوصی عکس و فیلم در مشگین شهر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل اظهار کرد: موزه های استان در سال های اخیر از طرف مجموعه بین المللی ایکوم شش رتبه برتر کسب نموده و هشت رتبه حائز تقدیر به دست آورده است.

3 موزه به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی اضافه می گردد

او اضافه نمود: سال جاری به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی نیز سه موزه اضافه می گردد که موزه کتیبه ها و سنگ نوشته ها، راه اندازی موزه در محل مدرسه جعفر اسلامی و راه اندازی اولین موزه صفویه شناسی در محل مدرسه پورسینا از جمله آنهاست.

فلاحی از راه اندازی موزه گرمی به عنوان یکی از موزه های فاخر استان اطلاع داد و گفت: شناسنامه دار کردن اشیای موزه های استان از اولویت ها است، به همین دلیل از سال 97 تعداد اشیای دارای شناسنامه موزه های استان 3500 مورد بود، 6500 شی ء دیگر شناسنامه دار شدند تا تعداد این اشیای دارای شناسنامه به 10 هزارشیء برسد.

او اظهار داشت: آثار تاریخی و میراث فرهنگی اغلب یا با عملیات کاوش کشف می گردد یا با دستگیری از حفاران یا سودجویان از این میراث، اشیا کشف و ضبط شده و در مخزن موزه نگهداری می گردد تا عملیات مطالعه بر روی آن ها انجام گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل اضافه نمود: اشیایی که از قاچاقچیان و سودجویان کشف می گردد با معرفی این افراد به دستگاه قضایی اشیای کشف شده به وسیله دستگاه قضایی تحویل این اداره کل شده و به مخزن موزه منتقل می گردد تا پس از ثبت در سامانه جام و صدور شناسنامه، در خزانه مستقر شوند که تعدادی از این اشیا در موزه های خود استان در معرض دید عموم قرار داده می گردد.

او توضیح داد: در صورتی که اشیایی که متعلق به استان ما بوده ولی در سایر استان ها کشف گردد، با مکاتبات لازم مجوز انتقال به استان دریافت و به وسیله یگان حفاظت به اردبیل منتقل می شوند.

فلاحی از کشف دو جام مهم در استان طی عملیات کاوش اطلاع داد و اضافه نمود: از این تعداد یکی جام زرین مشگین شهر است که موزه مشگین شهر برای نمایش آن در محل موزه آماده می گردد و دیگری جام نقره ای کشف شده در منطقه چالادئم شال خلخال است که هم اکنون در حال بازسازی بوده و با اتمام عملیات بازسازی یا در موزه خلخال یا باستان شناسی اردبیل در معرض نمایش عموم قرار داده خواهد شد.

پروژه های افتتاحی سال 99

کریم لطفی معاون میراث فرهنگی با اشاره به پروژه های افتتاحی سال 99 گفت: برنامه ریزی شده تا سال جاری 9 پروژه در سطح استان اردبیل که جزو طرح های اولویت دار در استان به شمار می رود، تکمیل و افتتاح گردد.

او اضافه نمود: تکمیل و ساماندهی میدان عالی قاپو و دروازه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی، ساماندهی تپه تاریخی آدینه مسجد و تکمیل بنا و تجهیز موزه شامل موزه شیخ صفی، جعفری اسلامی و نگارخانه صنایع دستی از جمله این طرح ها است.

لطفی توضیح داد: راه اندازی سایت موزه مجموعه باستانی شهر یئری، موزه باستان شناسی مشگین شهر، ساماندهی محوطه باستانی کنزق، یادمان شهدای گمنام دهه 20 بیله سوار، موزه باستان شناسی گرمی و صحن قزلباشان مجموعه شیخ صفی از دیگر طرح هایی است که سال جاری به بهره برداری می رسد.

او در خصوص اقدامات و برنامه ها در بخش موزه از اضافه شدن بخش هایی به موزه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیل اطلاع داد و بیان نمود: راه اندازی موزه، سفالینه های نفیس دوره صفویه، موزه قطعات سفال و کاشی مرتبط به مجموعه شیخ صفی الدین با عنوان یافته های باستان شناسی و موزه سنگ های نفیس مرتبط با مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی و الحاق بخش سکه و بخش استاد نفیس به موزه باستان شناسی اردبیل در این حوزه هدف گذاری شده است.

افزایش 84 درصدی بازدید گردشگران خارجی از موزه های اردبیل

فردین عینی مدیر موزه های اردبیل نیز با اشاره به افزایش 39 درصدی تعداد بازدیدکنندگان حقیقی از موزه های استان در سال گذشته اشاره نمود و گفت: در سال 97 تعداد 293 هزار بازدید از موزه های استان به ثبت رسید که این میزان در سال گذشته به 408 هزار مورد افزایش یافته است.

او اضافه نمود: سال گذشته میزان بازدید گردشگران خارجی نیز با رشد چشمگیر 84 درصدی همراه بوده است، به طوری که میزان بازدید این گردشگران از موزه های استان از تعداد شش هزار و 840 مورد در سال 97 به 12 هزار و 560 نفر در سال 98 افزایش یافته است و توانستیم در این حوزه رتبه برتر کشوری را کسب کنیم.

عینی بیشترین بازدید گردشگران خارجی از موزه های استان را مربوط به گردشگران آلمانی دانست و توضیح داد: پس از آلمان گردشگرانی از کشورهای چین، ترکیه، آذربایجان و بعضی کشورهای اروپایی و عربی بیشترین بازدید گردشگران خارجی را از موزه های استان داشته اند.

مدیر موزه های استان اردبیل از ساماندهی 2500 مورد از اشیای موزه های استان و ثبت این اشیا در سامانه جام اطلاع داد و گفت: بازسازی 70 اثر منقول موزه ها، افزایش 39 درصدی بازدید از موزه ها در سال گذشته و برنامه ریزی برای افتتاح موزه های دیگر در استان از دیگر فعالیت هاست.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2621

به "موزه های اردبیل، معرف تمدن و فرهنگ کهن منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های اردبیل، معرف تمدن و فرهنگ کهن منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید