همه خارجی های استقلال تهران، از پیر کارلو تا جپارف

به گزارش مجله بای بلاگ، با جذب بویان و مامه بابا تیام، استقلال 38 بازیکن خارجی در تمام ادوار خود داشته است.

همه خارجی های استقلال تهران، از پیر کارلو تا جپارف

به گزارش خبرنگاران، جذب مامه بابا تیام و بویان نایدنوف از سوی باشگاه استقلال، بهانه ای شد تا در یک پفراینده به صورت مختصر اشاره ای به همه خارجی های باشگاه استقلال داشته باشیم.

1- پیر کارلو: در اثنای جنگ جهانی دوم تعداد زیادی از لهستانی ها وارد ایران شدند. یکی از آنها پیر کارلو بود که از هسته اولیه باشگاه دوچرخه سواران محسوب می گردد. او اولین دروازه بان استقلال است. پیر کارلو یک بار با لباس تیم ملی ایران مقابل ترکیه هم به میدان رفت و به همین دلیل عده ای معتقدند که او اولین بازیکن خارجی استقلال نیست و رافت قلی اف اولین بازیکن خارجی تاریخ استقلال است.

2- رافت قلی اف: هافبک اهل جمهوری آذربایجان که عملکرد نسبتا خوبی هم در این تیم داشت. او اولین بازیکن خارجی استقلال بعد از انقلاب اسلامی بود. او در سال 79 با استقلال قهرمان شد و حدود 24 بازی هم برای آبی ها انجام داد.

3- راجر فابریتسیو: مهاجم برزیلی با آمدن امیر قلعه نویی به استقلال در سال 82 جذب شد. وی قرار بود رقابت سختی با علیرضا اکبرپور، علی سامره، فراز فاطمی و غلامرضا عنایتی داشته باشد و در گام نخست در بازی با سپاهان با زدن یک گل توانست امیدهای زیادی به امیر قلعه نویی و طرفداران استقلال برای ادامه کار دهد ولی اوج فابریتسیو همان تک بازی بود و آرام آرام به نیمکت و سکوها رفت و در انتها فصل با 12 بازی از استقلال جدا شد.

4- رافائل گومز: قرار بود هم در هافبک دفاعی استقلال بازی کند و هم در دفاع وسط یا دفاع آخر استقلال نقش آفرینی کند. او هم به همراه فابریتسیو به استقلال آمد و بعد از دو بازی قلعه نویی متوجه شد که بازیکن بسیار بی کیفیتی را جذب نموده و سریعا قرارداد وی با استقلال فسخ شد و راهی دسته دوی لیگ ایران شد. هرچند قلعه نویی در آن روزها دلیل ناپیروز بودن گومز را نه بی کیفیت بودن وی بلکه عدم آشنایی او با زبان عنوان می کرد.

5- آگوستین گیلائوری: هافبک و دفاع چپی بود که استقلال برای پر کردن مسائل جناح چپ با وی قرار داد بست و این بازیکن گرجستانی در سال 83 و در دومین فصل سرمربیگری قلعه نویی به استقلال آمد و هرچقدر که در سال اول بازیکن خوبی بود، به تدریج افت کرد و در سال 85 و فصل کابوس وار استقلال با صمد مرفاوی وی آنقدر ضعیف بود که حتی قادر به رقابت جدی با اصغر طالب نسب و بهشاد یاورزاده نبود و با آمدن ناصر حجازی به استقلال از تیم جدا شد و به پگاه گیلان پیوست. پگاه گیلان از معدود تیم هایی بود که گیلائوری با پیراهن استقلال به آن تیم گل زد.

6- جورج توپالوویچ: دروازه بان صربستانی که جایگزین مسعود قاسمی و پرویز برومند در استقلال شد و در سال 83 به استقلال پیوست. توپالوویچ عملکرد نسبتا مطلوبی در استقلال داشت تا جایی که وحید طالب لو را تا مدتی نیمکت نشین استقلال نموده بود و وی حتی یک داربی پایتخت را هم با استقلال تجربه کرد. توپالوویچ در انتها فصل و سوم شدن استقلال و با پیوستن مهدی رحمتی به استقلال از این تیم جدا شد و به عقاب تهران پیوست.

7- لادو آخالایا: این مهاجم گرجستانی با قراردادی یک سال و نیمه از نیم فصل سال 84 به استقلال آمد و قرار بود با علیرضا اکبرپور، سیاوش اکبرپور، رضا عنایتی، هاشمی زاده و پیمان نادری به رقابت بپردازد ولی بدون حتی یک دقیقه بازی در استقلال قراردادش را فسخ کرد.

8- جولیوس رودریگز داسیلوا: این مهاجم برزیلی که در کنار رجب زاده در ذوب آهن خط حمله خوبی را در اصفهان تشکیل داده بودند، در سال 85 و با سرمربی شدن صمد مرفاوی در استقلال به این تیم پیوست و در بازی نخست استقلال مقابل ذوب آهن یک گل برای استقلال در تهران به ثمر رساند و در طول فصل هیچگاه نتوانست در خط حمله استقلال جای ثابتی پیدا کند. او در نهایت با 11 بازی و سه گل زده که آخرین گلش را هم در هفته انتهای لیگ و مقابل پاس تهران به ثمر رساند از استقلال جدا شد.

9- لئوناردو کوئیکه: این بازیکن کامرونی جوان بعد از بازی های ناپیروز و بسیار ضعیف مهاجمان آن روزهای استقلال (سال 85) به این تیم پیوست و در اولین بازی اش مقابل برق شیراز خوش درخشید ولی هیچگاه پیروز به گلزنی برای استقلال نشد و با انتها فصل و آمدن ناصر حجازی به استقلال از این تیم کنار گذاشته شد و بعدها سر از استیل آذین و آینتراخت فرانکفورت درآورد.

10- سان جان اورسوویچ: در سال 86 با کنارگذاشتن حسین کاظمی از سوی مرحوم ناصر حجازی در استقلال خلأ یک هافبک دفاعی در استقلال به چشم می آمد و به همین دلیل ناصر حجازی با خرید سان جان برای پست هافبک دفاعی استقلال گزینه ای مناسب به زعم خودش یافت. البته سان جان هیچ گاه آن هافبک دفاعی ای که ناصر حجازی از آن یاد می کرد نبود و بازی های متوسط و بعضا ضعیف او باعث شد خیلی زودتر از آن چه تصور می شد از تیم کنار گذاشته گردد و در نیمه های فصل قراردادش با استقلال فسخ گردد. هرچند که ناصر حجازی همواره اعتقاد داشت به خاطر فشارهایی که رویش بود، نتوانست به سان جان میدان بدهد وگرنه سان جان یکی از بهترین بازیکنان خارجی تاریخ فوتبال ایران می شد. به هر حال با کنار گذاشتن سان جان مدتی علیرضا منصوریان و مدتی هم پولادی و سعید بیات هافبک دفاعی استقلال را چرخاندند و استقلال در انتها آن فصل به سیزدهمی لیگ رسید.

11- فابیو جانواریو: از برزیلی های خوش تکنیک و به گواه نظر سنجی برنامه نود برترین بازیکن خارجی تاریخ لیگ برتر ایران، بعد از مدتی بازی در برزیل و لیگ پرتغال سر از فولاد خوزستان که آن روزها در دسته پایین تر بازی می کرد، در آورد و از قضا در نیمه نهایی جام حذفی سال 87 که تقابل دو تیم فولاد و استقلال تهران بود، بسیار خوش درخشید و همین امر موجب شد که در فصل بعد پیراهن آبی های پایتخت را تن کند.

جانواریو با به ثمر رساندن تک گل استقلال برابر پیغام مشهد در آخرین هفته لیگ برتر موجب قهرمانی استقلال در لیگ برتر شد و یکی از موثرترین بازیکنان آن فصل استقلال بود. جانواریو فرایند رشد خود را در سال بعد هم ادامه داد و در انتها فصل 88-89 با پیشنهاد وسوسه نماینده سپاهان از استقلال به این تیم رفت و بعد از دو سال به خاطر بی انضباطی در سپاهان و اخراجش توسط کرانچار برای فصل 91-92 بار دیگر به استقلال بازگشت و همچنان بار خط میانی استقلال را به دوش می کشید تا این که با تعطیلی لیگ به خاطر بازی های ملی، برای استراحت به کشورش بازگشت و به علت تمرینات انفرادی که در برزیل انجام داد، دچار مشکل شد و در بازگشت به ایران در تمرینات استقلال با مصدومیت شدیدی رو به رو شد و همین مساله باعث خارج شدن نامش از فهرست بازیکنان تیم شد.

12- رینالدو کروزادو: اواسط سال 87 استقلال احتیاج به یک هافبک تهاجمی تکنیکی داشت و امیر قلعه نویی رینالدو را از نیم فصل به استقلال آورد. وی تا انتها فصل بعد (فصل 88 با سرمربیگری مرفاوی) با مبلغ 400 هزار دلار در استقلال بود. آمدن رینالدو البته کش و قوس های فراوانی داشت. گویا قرار بود رضا رجبی به آمریکای جنوبی برود و بازیکنی را ببیند و جذب کند و حتی واعظ آشتیانی مدیرعامل وقت استقلال برای این کار اختیاراتی هم به او داده بود و رجبی هم فابیو بلا را انتخاب نموده بود و با خود به ایران آورد. مشکل وقتی آغاز شد که در ایران معین شد هر دو پای فابیو عمل شده و حتی در آن موقع هم مصدوم است و حاضر شده با قراردادی به ارزش 180 هزار دلار به استقلال بپیوندد. با فشار بر قلعه نویی برای به خدمت نگرفتن فابیو کادر پزشکی استقلال وی را در تست فنی رد کرد و رینالدو به استقلال پیوست و البته این تمام ماجرا نبود. رینالدو بعد از حضور در استقلال در همان ابتدای امر مصدوم شد و این بار رضا رجبی بود که زبان به اعتراض گگردد و مدیر برنامه های رینالدو را متهم به قالب کردن رینالدو به استقلال کرد و کار به کمیته انضباطی کشید و در نهایت هم هیچ چیزی روشن نشد.

در هر حال رینالدو کمتر از 20 بازی در مدت یک سال و نیم حضور در استقلال انجام داد و فقط یک گل برای استقلال به ثمر رساند. رینالدو هیچ وقت بازیکن با کیفیتی برای استقلال نبود ولی بعدها در تیم ملی پرو و در کوپا آمریکا از بازیکنان اصلی آن تیم شد و در در کیه وو ایتالیا هم بازی کرد.

13- فلیپ آلوز دسوزا: این بازیکن برزیلی که در پست هافبک وسط و هافبک دفاعی بازی می کرد در ملوان انزلی خوش درخشید و در سال 89 به استقلال پیوست. پرویز مظلومی بین وی و فرزاد آشوبی و کیانوش رحمتی به طور متناوب دو نفر را به بازی می گرفت ولی بعد از چند هفته دسوزا به بازیکن ذخیره تبدیل شد و با 21 بازی هیچگاه نتوانست انتظار طرفداران استقلال و کادر فنی استقلال را برآورده سازد و شاید از دلایل اصلی این امر آن بود که او جای حسین کاظمی را در استقلال گرفته بود و توقعات از وی بالاتر از توانایی هایش بود. او بعد از یک سال به ذوب آهن پیوست.

14- اندرسون ریکاردو دوس سانتوز: با حضور پرویز مظلومی در استقلال (سال 89) استقلال با کمبود مهاجم روبه رو بود و احتیاج به جذب مهاجم داشت. از طرفی مهدی سید صالحی مصدوم بود و قطعا تا انتها نیم فصل به بازی ها نمی رسید و جز او برهانی، مجیدی و میداوودی در خط حمله استقلال حضور داشتند. هرچند آن فصل عجیب استقلال با مصدومیت شدید میداوودی در بازی با ملوان همراه بود و کمبود مهاجم، ضعف استقلال را به رخ این تیم کشید ولی استقلال هیچگاه به دنبال مهاجم بهتری نرفت. استقلال در آغاز فصل اندرسون را که در کره و ترکیه بازی نموده بود جذب کرد و با ورود این بازیکن به ایران خبرنگاران و روزنامه نگاران با حیرت روبه رو شدند؛ این بازیکن با اضافه وزن 20 کیلویی با استقلال قرار داد امضا نموده بود و هرچند تکذیب مدیران ارشد استقلال در اوایل کار تا مدتی این مساله را پوشش داد ولی با آغاز لیگ به وضوح معین بود که این بازیکن با اضافه وزن بالایی دست و پنجه نرم می نماید و پایان او هم با بازی هایی کمتر از انگشتان دو دست استقلال را ترک کرد. این در حالی بود که وی قراردادی دو ساله با استقلال داشت.

15- آندره لوییز د اولیویرا رگراتیری: با جدا شدن خسرو حیدری از استقلال و پیوستنش به سپاهان، آن هم در حالی که فقط مدت کوتاهی از آمدن مظلومی و پورحیدری به استقلال می گذشت، خلأ یک بک و دفاع راست در استقلال حس می شد. استقلالی ها با جذب لوییز و به دنبال آن تبلیغات وسیعی که برای استخدامش از پارانای برزیل به صدا درآورده بودند مدعی شدند جانشینی برای حیدری پیدا نموده اند که از حیدری هم بهتر است. وی با قراردادی دو ساله به استقلال پیوست و در طول یک فصل بازی های متوسط وی استقلال را بر آن داشت تا در انتها فصل عذرش را بخواهد.

16- هوار ملا محمد: این بازیکن عراقی خوش تکنیک از اواسط فصل 89-90 با نظر پرویز مظلومی به استقلال اضافه شد. هرچند رقم هایی که در رابطه با جذب وی اعلام می شد کمی اغراق آمیز بود ولی هوار با وجود بازی در تیم سرخ پایتخت به سرعت میان طرفداران استقلال محبوب شد و جایش را به سرعت در تیم اصلی باز کرد. هوار مانند بسیاری از بازیکنان عراقی با بدقولی های فراوان در رابطه با تمدید قرارداد، ناگهان در فصل بعد با پیراهن ذوب آهن اصفهان در میادین حاضر شد. البته حضور او در استقلال هم پس از به بدقولی وی به تیم شاهین بوشهر بود. هوار ابتدا قرار بود در شاهین بوشهر حاضر گردد ولی به یکباره سر از استقلال تهران درآورد.

17- ولید علی: سال 90 و در دومین سال حضور پرویز مظلومی در استقلال این بازیکن کویتی با سر و صدای زیادی جذب شد. هافبک ملی پوش تیم ملی کویت که از تکنیک و هوش بالایی هم برخوردار بود تعداد بازی هایش برای استقلال به تعداد انگشتان یک دست هم نرسید و با یک گل زده و یک پاس گل کارش را در استقلال به اتمام رساند. ولید علی با غیبت های زیاد و ترک تیم برای بازی ملی بدون اطلاع به کادر فنی استقلال مورد غضب نهاده شد و با قرار نگرفتن نامش در بین بازیکنان بازی استقلال و پرسپولیس از تیم قهر کرد و بعد از مدت کوتاهی خبری منتشر شد که در آن اعلام شده بود که ولید علی به کویت رفته و قصد بازی در الکویت را دارد.

18- جاسم کرار : هافبک تهاجمی و پا به توپ تیم ملی عراق که سابقه درخشش در تراکتورسازی تبریز را هم داشت با وجود محرومیت در چند هفته ابتدایی لیگ برتر به استقلال پیوست. فتح الله زاده پیش تر وعده داده بود کرار از علی کریمی هم بهتر خواهد بود ولی گذر زمان حوادثی را پیش آورد که کمتر کسی فکر می کرد. گویا کرار نه تنها توسط بازیکنان تیم های دیگر در زمین تحقیر می شد و کوشش می کردند که باعث عصبی شدن وی شوند بلکه هم تیمی هایش نیز با او رابطه خوبی نداشتند و آن طور که بهتاش فریبا در جایی گفته، حتی در یک بازی ، یکی از مدافعان مشهور استقلال از داور درخواست نموده بود که کرار را از زمین اخراج کند! کرار در بازی های جام حذفی بر سر یک کاشته پشت محوطه جریمه با گفتن این جمله به مجتبی جباری که سال گذشته از همین جا به شما گل زدم، پس بگذار تا من ضربه را بزنم آتشی بر پا کرد که استقلال کم حاشیه آن روزها را به سوی حاشیه هل داد و نهایتا کرار از استقلال کنار گذاشته شد و به شاهین بوشهر پیوست.

البته این انتها کار استقلال و جاسم کرار نبود. کرار دوباره در آخرین سال حضور امیر قلعه نویی در استقلال به این تیم برگشت. با وجود این که او دوران خوبی در استقلال داشت ولی بی انضباطی های او و درگیری اش با داوران باعث محرومیت چند هفته ای کرار شد و در نهایت او در مصاحبه ای از خجالت فدراسیون فوتبال ایران درآمد و محرومیتش سنگین تر شد. او در دوره حضور پرویز مظلومی هم کشمکش زیادی با استقلال داشت. مظلومی گفته بود که او را مهار می نماید ولی این اتفاق رخ نداد و کرار روز قبل از داربی که در نهایت با تساوی یک بر یک به انتها رسید، با افشارزاده و مرحوم پورحیدری دچار درگیری لفظی شد و در عمل عذرش را از استقلال خواستند و این بازیکن پر حاشیه بالاخره از استقلال جدا شد.

19- ژاک الونگ الونگ: بازیکن کامرونی که سابقه بازی در تیم سرخ پایتخت را هم داشت با مصدومیت شدید تیموریان و خلأ بازیکن وسط در استقلال به این تیم پیوست. هرچند نام وی به یکی از بزرگترین دلال های فوتبال ایران گره خورده بود ولی آن طور که فتح الله زاده ادعا می کرد وی با مبلغی ناچیز به استقلال پیوست. الونگ الونگ در اولین بازی مقابل پرسپولیس در جام ولایت بازی کرد و عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان داد ولی او هم به مانند بسیاری از بازیکنان خارجی استقلال همان تک درخشش را داشت و بازی های بسیار بی کیفیت وی در ادامه، مظلومی را مجاب کرد که از وی چشم پوشی کند.

20- گوران یرکوویچ: این بازیکن که در لیگ فرانسه، بلژیک و لیتوانی سابقه بازی داشت در نیم فصل 90-91 به استقلال پیوست تا جای خالی فرهاد مجیدی را در خط حمله استقلال پر کند. یرکوویچ در مدت حضور کوتاه مدتش به عنوان یک تمام نماینده واقعی عملکرد خوبی داشت و با آمدن امیر قلعه نویی به استقلال، از این تیم کنار گذاشته شد. وی در انتها فصل در 15 ملاقاتی که برای استقلال انجام داد 9 گل به ثمر رساند. وی بعد از ترک استقلال به تیم بوریرام یونایتد تایلند پیوست و در آن تیم هم به فرایند گلزنی هایش ادامه داد. او بعدها به ایران برگشت و برای مشکی پوشان هم توپ زد.

21- جی لوید ساموئل: این بازیکن سیه چرده که سابقه حدود 250 بازی در دسته های مختلف لیگ انگلستان را داشت در نیم فصل 90-91 به استقلال پیوست و بازی ساده ولی در عین حال هوشمندانه وی موجب شد جایش در تیم اصلی استقلال محکم گردد. هرچند در اواسط فصل، سرخپوشان پایتخت خواستار انتقال وی به تیمشان بودند ولی با جدا شدن فریدون زندی و مصدومیت جانواریو و جدایی توزی، قلعه نویی خواستار حفظ وی شد. او با استقلال قهرمان لیگ شد و یک فصل دیگر هم در کنار آبی پوشان ماند و در نهایت راهی پیکان شد. او بعد از پیکان، ایران را برای همواره ترک کرد.

22- لیام ردی: دروازه بان استرلیایی که ابتدای فصل جاری به استقلال آمد تا هم رقابت برای مهدی رحمتی ایجاد گردد و هم خیال استقلال از مصدومیت احتاقتصادی رحمتی راحت باشد. با این حال عملکرد نه چندان خوب ردی در ملاقات محبت آمیز این تیم برابر ابومسلم کمی مربیان استقلال را نگران کرد و او بدون انجام یک بازی رسمی برای استقلال، در نیم فصل از جمع آبی ها جدا شد.

23- رودریگو توزی: بازیکن برزیلی - ایتالیایی سابق تراکتور سازی به استقلال پیوست اما دوام چندانی در این تیم نداشت و مسائل اقتصادی استقلال منجر به شکایت او از این تیم ایرانی و جدا شدنش از این تیم شد. توزی یک گل برای استقلال زد. او از امیدهای اصلی امیر قلعه نویی برای هافبک تهاجمی آن فصل استقلال بود.

او بعد از ایران راهی کشور برونئی شد.

24- ویسنته آرزه: هافبک بولیویایی که به استقلال آمد و با این تیم قهرمان لیگ شد. البته او زیاد در استقلال نماند و مدت حضورش در استقلال تنها یک نیم فصل بود. او هم زمان برای تیم ملی بولیوی هم بازی می کرد. هرچند که در استقلال خیلی بازی هایش به چشم نمی آمد.

این بازیکن به صورت قرضی به استقلال آمد و در هفت بازی که برای آبی ها انجام داد، دو گل به ثمر رساند.

25- گوران لاوره: آمده بود تا جای جباری را پر کند که به دلیل اختلاف با فتح الله زاده استقلال را ترک نموده بود. او سابقه بازی در پارتیزان بلگراد را داشت و در تیم امید صربستان هم به میدان رفته بود. با این حال او آنقدر در استقلال ضعیف بود که خیلی زود استقلال را قبل از نیم فصل ترک کرد. البته این انتها کار لاوره با استقلال نبود و او بعد از بازگشت به صربستان حسابی از خجالت قلعه نویی و استقلال درآمد و گفت که قلعه نویی پدرخوانده بوده و از محبوبیت مجیدی می ترسید. او مدیران وقت استقلال را به برده داران تشبیه کرد.

او بعدا در لیگ دسته پنجم آلمان توپ زد تا نشان دهد چقدر بازیکن خوبی بوده است!

26- بوبکر کبه: بازیکنی که سابقه بازی در استراسبورگ و نانت را داشت به داماش رفت و از آنجا در نیم فصل راهی استقلال شد. او عملکرد نسبتا خوبی برای استقلال داشت. با این حال بحران اقتصادی بزرگ استقلال باعث ناراحتی او شد، این ناراحتی در حدی بود که او بعد از بازی آسیایی استقلال، درحال گریه از قلعه نویی خواست تا کاری برایش بکند تا ایران را ترک کند. او بعد از ایران به سودان رفت و در الهلال این کشور توپ زد.

27- تونی کاروالیو: این بازیکن برزیلی، هافبک نسبتا خوبی بود که در نیم فصل 92-93 به استقلال آمد ولی مصدومیت باعث شد تا در انتها فصل از استقلال جدا گردد. او تنها هشت بار برای استقلال بازی کرد.

28- رافائل داسیلوا: دروازه بان برزیلی که در سال 93-94 و زمانی که قلعه نویی برای آخرین بار راهنمایی استقلال را برعهده داشت به ایران آمد. او سابقه بازی با واسکودوگاما و فلومیننزه را داشت. با این حال او یک نیم فصل نیمکت نشین محسن فروزان بود و در نهایت از استقلال جدا شد.

داسیلوا بعدا در کشور خودش بازی های زیادی را انجام داد تا معین گردد به لحاظ فنی دروازه بان خوبی بوده است.

29- هرائر مگویان: مدافع ارمنستانی و ملی پوشی بود که در آخرین سال حضور قلعه نویی در استقلال یعنی 1393 به جمع آبی پوشان اضافه شد تا استقلالی ها دنبال سید جلال حسینی کاپیتان فعلی پرسپولیس نفرایند.

مگویان در استقلال عملکرد متوسطی داشت و با قلعه نویی و مظلومی و منصوریان کار کرد. با این حال در ابتدای فصل جاری، علیرضا منصوریان روی نام او خط قرمز کشید و در نهایت او در جابجایی زمستانی به صورت رسمی از استقلال جدا شد و در مصاحبه ای به شدت از علیرضا منصوریان انتقاد کرد و این مربی را به عدم صداقت متهم کرد.

30- پروپئیچ: مسائل پرویز مظلومی در خط حمله باعث شد تا پروپئیچ آقای گل لیگ آلبانی در جابجایی تابستانی به استقلال بپیوندد. اما او در استقلال خیلی پیروز نبود و نتوانست گرهی از مسائل تهاجمی استقلال را باز کند.

پروپئیچ با آمدن منصوریان از استقلال جدا شد و از این تیم شکایت کرد. شکایتی که هنوز پفراینده اش در جریان است و احتمالا رای نهایی به ضرر استقلال خواهد بود.

31- هندریک هلمکه: یکی از عجیب ترین خریدهای استقلال بود. او با نظر امیر قلعه نویی برای پر کردن جای خالی تیموریان و در دوران افشارزاده به استقلال آمد و در یک مصاف تدارکاتی مقابل صنعت نفت آبادان هم به میدان رفت اما حضور او دوامی نداشت چرا که این بازیکن مصدوم بود و این مساله را از استقلالی ها پنهان نموده بود. در نهایت این پفراینده به فیفا رفت و رای به ضرر استقلال صادر شد.

32- عادل شیحی: بازیکن آلمانی - مراکشی که برای پر کردن جای خالی کرار در بحث بازیسازی به استقلال آمد و به لحاظ فنی هم بازیکن نسبتا خوبی بود ولی در مقابل پرسپولیس مصدوم شد و در نهایت با آمدن منصوریان از استقلال رفت. شکایت او از استقلال به فیفا باعث شد تا استقلال یک پنجره جابجاییی محروم شد.

33- ریوالدو باربوسا: این بازیکن هم در زمان پرویز مظلومی به استقلال آمد و قرار بود میانه میدان استقلال را تحت کنترل خود بگیرد ولی عملکرد او بسیار ضعیف بود و در نهایت از استقلال خیلی سریع جدا شد. هرچند که او رزومه نسبتا خوبی داشت اما جدایی اش حواشی زیادی به همراه داشت و حتی پای مظلومی هم به این ماجرا باز شد.

ظاهرا به این بازیکن قرار بود 80 هزار دلار داده گردد ولی تنها 30 هزار دلار داده شده بود و رسید 80 هزار دلاری هم از این بازیکن گرفته شده بود. این مساله در نهایت به حراست وزارت ورزش کشیده شد.

34- رابسون جانواریو: مدافع برزیلی و با کیفیتی بود که با علیرضا منصوریان به استقلال آمد و بعد از جا افتادن در استقلال، توانایی های خودش را نشان داد. استقلالی ها خیلی کوشش کردند او را به تمدید قرارداد متقاعد نمایند ولی قرارداد او با باشگاه برزیلی باعث شد در نهایت راهی لیگ پرتغال گردد.

35- لئوناردو پادوانی: مدافع برزیلی که قبلا در نفت تهران شاگرد منصوریان بود، با این مربی به استقلال آمد و از بازیکنان اصلی استقلال بود. او با رفتن منصوریان و آمدن وینفرد شفر نیمکت نشین شده و از زمان آمدن شفر تنها کمتر از یک نیمه مقابل ذوب آهن به میدان رفته است.

36- سرور جپارف: قرار بود این بازیکن که دو بار بازیکن سال آسیا شده، در زمستان سال 95 به استقلال بیاید ولی محرومیت استقلال در جابجایی باعث شد راهی سپاهان گردد و بعد از کش و قوس های فراوان، او بالاخره به استقلال آمد. تاثیرگذاری او در حدی است که اگر در یک بازی به میدان نرود، شانس پیروزی استقلال صفر است. به عبارت دیگر استقلال تا به امروز تنها با او پیروز شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور ارمنستان: تور ارمنستان ارزان قیمت، تور لحظه آخری ایروان را از ما بخواهید.

تور پاریس: تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 34

به "همه خارجی های استقلال تهران، از پیر کارلو تا جپارف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه خارجی های استقلال تهران، از پیر کارلو تا جپارف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید