ویروس کرونا چه بر سر ریه می آورد؟

به گزارش مجله بای بلاگ، آنالیز های نشان می دهد که ویروس کرونا پس از ورود به ریه های فرد، دو حالت را پیش می آورد. در حالت نخست ویروس کرونا منجر به ایجاد ذات الریه در فرد می گردد. در چنین شرایطی ریه ها کاملا از مایعات پر و ملتهب شده و باعث می شوند که نفس کشیدن خیلی سخت گردد.

ویروس کرونا چه بر سر ریه می آورد؟

خبرنگاران| بیشتر افرادی که به ویروس کرونا (کووید 19) مبتلا می شوند، بیماری شان از نوع خفیف است. از همین رو فرایند درمانی آن ها سریع تر اجرا شده و اندام های کمتری با ویروس درگیر می شوند. اما نوع شدید کرونا به سرعت وارد ریه شده و این اندام را درگیر می نماید. این درگیری بسته به میزان فراگیری ویروس، هم جان فرد را خطر می اندازد و هم ممکن است بهبودی آن ماه ها طول بکشد.

به گزارش خبرنگاران؛ کروناویروس که نوعی سندرم حاد تنفسی است، ریه ها را به عنوان میزبان خودانتخاب می نماید. این ویروس پس از ورود به ریه میزبان می تواند سبب عوارض ریوی مانند ذالت الریه و در موارد شدید موجب سندرم تنفسی حاد تنفسی شود.

البته گاهی سیستم ایمنی میزبان، اجازه ورود ویروس به ریه و دیگر اندام ها را نمی دهد و این بیماری پس از گذشته دو هفته بهبود می یابد. البته بعضی محققان می گویند که کرونا الزاما به ریه حمله نمی نماید، گاه این ویروس دیگر اندام ها را به عنوان میزبان انتخاب می نماید.

این محققان می گویند اگر هم ویرس کرونا ریه را به عنوان میزبان انتخاب کند، علائمی همچون تنگی نفس، درد قفسه سینه، کبودی لب و کبودی انگشت ها در بیمار پدیدار می شود.

با این وجود، محققان معتقدند که درصورت درگیر شدن ریه در جریان کرونا، بیماری ریه تا آخر عمر همراه فرد نخواهد بود و حتی آن دسته از بیمارانی که شدت و وخامت کرونا را تجربه کردند بیشتر قریب به اتفاق آن ها نیز به مرور زمان بهبودی پیدا می نمایند و ریه به حالت قبل برمی شود. این دسته از محققان می گویند که شاید تنها یک درصد این بیماران با این ویروس تا آخر عمرشان دست و پنجه نرم نمایند.

با آلوده شدن ریه ها به ویروس کرونا چی اتفاقی رخ می دهد؟

آنالیز های نشان می دهد که ویروس کرونا پس از ورود به ریه های فرد، دو حالت را پیش می آورد. در حالت نخست ویروس کرونا منجر به ایجاد ذات الریه در فرد می شود. در چنین شرایطی ریه ها کاملا از مایعات پر و ملتهب شده و باعث می شوند که نفس کشیدن خیلی سخت شود. برای بعضی از افراد، این مسائل تنفسی می تواند به اندازه ای سخت باشد که احتیاج به درمان در بیمارستان با اکسیژن یا حتی دستگاه های تهویه هوا (ونتیلاتور ها) باشند.

ذات الریه به دلیل کووید 19 در هر دو ریه تمایل به نگه داشتن دارد. کیسه های هوا در ریه ها کاملا با مایعات پر شده و در نتیجه محدودیت توانایی برای دریافت اکسیژن حاصل شده و همین امر سبب تنگی نفس، سرفه و سایر علائم می شود.

متخصصان ریه می گویند در حالی که بیشتر مردم از ذات الریه بدون هرگونه آسیب های پایدار ریوی ریکاوری و بهبود پیدا می نمایند، اما ذات الریه های همراه با کووید 19 می تواند خیلی سخت تر باشد. حتی بعد از عبور از این بیماری، صدمات ریه می تواند تا چند ماه باعث مسائل تنفسی خیلی سخت شود که ممکن است ماه ها طول بکشد تا بهبود یابد.

در حالت دوم، با پیشرفت ذات الریه کیسه های هوا بیشتر با تراوش و نشت مایعات از رگ های ریز درون ریه پر می شوند که در نهایت باعث تنگی نفس و سندرم درد تنفسی شدید و از دست رفتن (نارسایی) ریه ها خواهد شد.

بیماران با سندرم زجر حاد تنفسی (ARDS) اغلب اوقات ناتوان در نفس کشیدن به تنهایی خواهند بود و احتیاجمند دستگاه های حمایتی تنفسی از جمله ونتیلاتور ها هستند تا چرخش اکسیژن در بدن را داشته باشند.

با این وجود چه این اتفاقات در منزل بیفتد و چه در بیمارستان، سندرم زجر حاد تنفسی (ARDS) می تواند کشنده باشد. کسانی که از سندرم زجر حاد تنفسی (ARDS) زنده باقی مانده اند و از کووید 19 بهبود و ریکاوری پیدا خواهند کرد، ممکن است زخم ریوی ماندگاری را به همراه داشته باشند.

در نهایت مدت درگیری ریه هم بستگی به ابتلا به بیماری زمینه ای دیگری دارد که اگر شخص سابقا مشکل ریه یا دیابت داشته زمان این درگیری افزایش می یابد، همچنین ژنتیک افراد نیز موثر است که بدن چه واکنشی و یا چه علائمی بروز دهد.

برای درمان ریه های آلوده به کرونا چه باید کرد؟

پزشکان و محققان معتقدند که بهبود بیماران و طولانی شدن زمان سلامتی ریه، وابسته به نوع مراقبت ها و چگونگی سریع بودن خدماتی است که افراد دریافت می نمایند، دارد. بستری شدن زودهنگام در بیمارستان ها برای بیماران با شدت سخت بیماری می تواند آسیب های ریوی را به حداقل برساند.

بعضی متخصصان ریه هم می گویند بیمارانی که ریه های آن ها به ویروس کرونا آلوده شده باید داروی ضد ویروسی مصرف نمایند. البته سید مهدی فرساد، فوق تخصص جراحی قفسه سینه در این رابطه تاکید نموده مصرف دارو های ضد ویروسی باید تحت نظر پزشک تجویز و مصرف شود.

او می گوید به افرادی که در خانه قرنطینه می شوند، توصیه می کنیم که در مدت بیماری باید با پزشک خود در تماس باشند و درمان خودسرانه ای انجام ندهند. این بیماران در صورتی که متوجه علائمی همچون تنگی تنفس و سرفه شدند و تب آن ها قطع نشد مجدد به پزشک مراجعه نمایند، زیرا ضروری است تا سی تی اسکن ریه انجام دهند و دارو های قبلی عوض شود و حتی در صورت احتیاج در بیمارستان بستری شوند.

دکتر پاناجیز گالیاستوس از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا در مقاله ای که در مجله این دانشگاه منتشر شده است، راه هایی را پیش روی بیماران کرونایی قرار داده تا از آسیب جدی به ریه ها جلوگیری نمایند.

او در این مقاله نوشته است: اگر شما دارای مسائل بهداشتی و بیماری های زمینه ای هستید که شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد، تمام کوشش خود را برای به حداقل رساندن در معرض این بیماری قرار دریافت انجام دهید. به عنوان مثال افراد مبتلا به دیابت، COPD یا بیماران قلبی باید به طور ویژه مراقب باشند که با نظارت و مصرف دارو های خود طبق دستورالعمل، شرایط را مدیریت نمایند.

در این مقاله تاکید شده است که تغذیه مناسب و هیدراتاسیون می تواند به جلوگیری از عوارض کووید 19 یاری کند.

تغذیه مناسب به طور کلی برای سلامتی مهم است. هیدارتاسیون مناسب باعث حفظ حجم خون مناسب و غشا های مخاطی سالم در دستگاه تنفسی می شود که می تواند به مقاومت بهتر در برابر عفونت ها و آسیب بافت یاری کند.

دکتر پاناجیز گالیاستوس معتقد است که بعد از یک مورد جدی کووید 19، ریه های بیمار می توانند بهبود پیدا نمایند، اما نه یک شبه. او می گوید ریکاوری و بهبود ریه های آسیب دیده قطعا فرآیندی زمان برخواهد بود.

او همچین نوشته است که آسیب اولیه به ریه ها و به دنبال آن زخم شدن در ریه ها وجود دارد، اما با گذشت زمان که می تواند سه ماه تا یکسال یا بیشتر نیز طول بکشد، عملکرد ریه فرد به سطح قبل از کووید 19 باز خواهد گشت.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرادید
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5730

به "ویروس کرونا چه بر سر ریه می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا چه بر سر ریه می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید