پلاسکو هنوز بر سر ما آوار می گردد

به گزارش مجله بای بلاگ، سالگرد پلاسکو بهانه ای است که یادمان بیفتد ساختمان های بلند این شهر نقشه راهی برای مهار مخاطرات در زمان های بحرانی ندارند. معاون معماری و شهرسازی شهر تهران می گوید تا به امروز هزار ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی نموده اند. می گویند این ساختمان ها به تدریج در حال ایمن سازی هستند، اما هنوز در برابر انتشار لیست ساختمان های ناایمن مقاومت می گردد.

پلاسکو هنوز بر سر ما آوار می گردد

اعتماد در ادامه نوشت: ساختمان پلاسکو هم یکی از همین ساختمان ها بود که یک جرقه کوچک در آن به یک حادثه ملی تبدیل شد. ساختمانی که بخش مهمی از خاطرات این شهر است. به جز حکایت تلخ حادثه ریزش پلاسکو، فرایند ساخت پلاسکوی جدید هم پر از حاشیه است؛ از مقاومت در برابر دریافت پروانه ساخت تا رفتن پفراینده آن به کمیسیون ماده 100. ساختمانی که ناگهان ستون هایش در چهارراه استامبول بلند شد و مردم هر روز نظاره گر ساخت آن بودند بدون آنکه پروانه ای برای ساخت داشته باشد.

موضوع آنالیز تخلفات ساختمانی پلاسکو در 3 بخش تامین پارکینگ مورد احتیاج، پرداخت عوارض ساخت و ساز و شروع عملیات ساختمانی بدون دریافت پروانه بود که با مصوبات شورای عالی شهرسازی و تفاهم با شهرداری این تخلفات رفع شد. در حالی که ساختمان پلاسکو در حال اتمام است، پروانه آن چند روز مانده به سالگرد حادثه پلاسکو صادر می گردد. اما علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 می گوید: صدور پروانه ساختمانی بخشی از مصوبه شورای عالی شهرسازی بوده و او به عنوان مجری قانون نمی توانسته نسبت به آن بی توجه باشد.

روزی که خبر از صدور پروانه ساختمانی پلاسکو داده شد، اعلام شد که تهران هزار ساختمان با خطر پذیری مشابه پلاسکو دارد؛ سهم منطقه مرکزی شهر تهران که تعداد زیادی از بنا های قدیمی دارد، چقدر از این ساختمان های ناایمن است؟

سال 95 بعد از اتفاقی که در پلاسکو افتاد پایش ساختمان های منطقه را شروع کردیم سه شاخص مورد آنالیز نهاده شد. ساختمان هایی که میزان نفرات و تردد در آن ها بالا بود، نوع کالا و موادی که دپو می شد و دسترسی آن ساختمان ها به معبر امدادرسانی که پس از پایش صد ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی شد که ممکن بود در صورت حادثه ای غیرمنتظره اتفاق پلاسکو در آن ها تکرار گردد بنابراین اخطار هایی براساس دستورالعمل های آتش نشانی به این ساختمان ها ارسال شد تا تغییرات لازم انجام گردد.

ساختمان هایی که کالا را در راهرو ها داشتند و سیستم برقی شان احتیاج به اصلاح داشت اصلاحات لازم را انجام دادند و شرایط داخلی ساختمان را در جهت ایمن سازی عوض کردند، اما بعضی نیز تمکین نکرده که با حکم قضایی این ساختمان ها را پلمب کردیم و از فعالیت آن ها جلوگیری شد و همچنان ایمن سازی این ساختمان ها در جریان است، اما نکته ای که قابل توجه است ساختمان هایی است که از لحاظ میراثی ارزشمند هستند، اما مساله شان خشت و گلی است و به روش سنتی ساخته شده و برای مسائلی مانند زلزله و حوادث احتمالی ایمنی لازم را ندارند.

روش مقاوم سازی این نوع ساختمان ها باید به تایید میراث فرهنگی برسد، اما هنوز چارچوبی برای ایمن سازی قابل اعتماد به این نوع ساختمان های خشت و گلی که چارچوب های چوبی دارند تهیه نشده و امکان مقاوم سازی آن ها فراهم نیست.

گلایه ای بود که وقتی ساختمان پلاسکو در حال اتمام است چرا به جای گواهی عدم خلاف برایش پروانه ساخته شده است؟

اگر به متن مصوبه شورای عالی شهرسازی که در دسترس نیز هست مراجعه کنیم در این متن اشاره شده که شهرداری در مورد صدور پروانه با لحاظ شرایط اجرایی اقدام کند وقتی شورای عالی شهرسازی عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری در این حوزه بر این موضوع تاکید داشته و شهرداری به عنوان مجری قوانین باید بر رعایت مصوبات شورا جدیت داشته باشد. این موضوع را نباید فراموش کنیم که نگاه ما به پلاسکو با ساختمان های معمول دیگر تفاوت دارد. انتظار اجتماعی باتوجه به شرایط این ساختمان بسیار بالا بود. انتظاراتی که باعث شد شروع ساخت آن با تاخیر انجام گردد.

این ساختمان شخصی بود، شهرداری و شورای عالی شهرسازی نمی توانستند برای طراحی آن الزام برگزاری مسابقه را مطرح نمایند تا نسل جوان هم بتوانند در فرآیند کار تاثیرگذار باشند. اگر این ساختمان خصوصی بود شرایط نما و طراحی آن توسط کمیته داوری آنالیز نمی شد. در مجموع، چون در شورای عالی شهرسازی تاکید بر صدور پروانه ساختمانی شده است طبیعتا ما نیز تابع مرجع تصمیم گیری در این حوزه هستیم.

به نظر می رسد در جریان ساخت پلاسکو عقب نشینی های زیادی از قانون به بهانه کسبه تبعات اجتماعی انجام شد؟

ما عقب نشینی نکردیم؛ همان طور که می دانید تا زمانی که مصوبه شورای عالی شهرسازی نیامده بود و تکلیف پارکینگ های ساختمان روشن نشده بود شهرداری مجوز فعالیت های اجرایی را نداد و در برهه ای از زمان فعالیت ها متوقف شد هر چند برای ندادن پارکینگ به این ساختمان شرح دارد.

دلایلی وجود دارد محدوده مرکزی شهر باتوجه به شرایط ترافیکی که دارد نباید اقداماتی انجام گردد که انگیزه استفاده از خودروی شخصی در آن ایجاد گردد و احداث پارکینگ برای این ساختمان می تواند انگیزه ای برای استفاده از خودروی شخصی برای حضور در این ساختمان باشد.

ما در تقاطع جمهوری و فردوسی با تراکم فوق العاده خودرو روبرو هستیم و ساخت پارکینگ برای 700 تا هزار خودرو می تواند مسائل ترافیکی بنیادین برای منطقه ایجاد کند. شاید بعضی تصمیم گیری های شورای عالی شهر سازی درخصوص پلاسکو با نظرات شخصی من مطابقت نداشته باشد، اما به عنوان مجری قانون مکلف به اجرای مصوبات بالاترین مرجع تصمیم گیری در این حوزه هستیم.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5813

به "پلاسکو هنوز بر سر ما آوار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسکو هنوز بر سر ما آوار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید