کرونا کشی با فرابنفش، ویروس های هوا ضدعفونی می شوند

به گزارش وبلاگ خرید، یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه تهران با استفاده از لامپ UV دستگاه های ضدعفونی مختلفی ساخته است که هوای محیط را ضدعفونی می کند.

کرونا کشی با فرابنفش، ویروس های هوا ضدعفونی می شوند

گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران-هانا حیدری؛ این روزها مصرف مواد ضدعفونی بسیار بالاست. بیشتر افراد از دست، عینک، موبایل و گوشی همراه گرفته تا قوطی رب، ظرف ماست و بسته چیپس را ضدعفونی می کنند تا احتمال انتقال ویروس به حداقل ممکن برسد. براساس تحقیقات اخیر سازمان بهداشت جهانی تا به امروز موردی مبنی بر انتقال ویروس کووید-19 از سطح آلوده به فرد گزارش نشده است. با این حال متخصصان توصیه می کنند که مردم همچنان به ضدعفونی کردن ابزار و اجسام ادامه دهند.

هوا را ضدعفونی کنید!

ویروس کرونا از طریق قطرات ریز آب دهان منتقل می شود، بنابراین استفاده از ماسک بهترین و اصلی ترین روش برای شکستن چرخه انتقال به شمار می رود. بنابراین احتمال انتقال این ویروس از طریق هوا بسیار بالاست. حال سوال اصلی اینجاست که آیا راهی برای ضدعفونی کردن هوا وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. یک شرکت دانش بنیان ایرانی پیروز به طراحی و تولید دستگاه های ضدعفونی شده که با استفاده از لامپ UV یا اشعه فرابنفش هوا را ضدعفونی می کند.

این شرکت دانش بنیان که در سال 1380 تأسیس شده به طور تخصصی در حوزه زلزله فعالیت می کرد و هدف آن رسیدن به خودکفایی در حوزه علوم زمین و ساخت تجهیزات مورد نیاز این رشته در کشور بود. این شرکت از سال 1390 در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است و فعالیت در حوزه ارتعاشات را از 10 سال قبل شروع کرد. تا به امروز محصولاتی در حوزه پایش و سلامت، پزشکی، زیستی طراحی و تولید کرده است. درواقع فناوری های حوزه UV نیز از علوم ارتعاشات نشأت می گیرد.

از پاسخ به فراخوان تا تولید 6 دستگاه ضدعفونی کننده مختلف

علی سیف پور ابوالحسنی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان می گوید؛ بخش های از سیستم نتیجه کار طولانی مدت شرکت است. چند سالی است که در خصوص حوزه UV تحقیق و توسعه انجام می دهیم اما عرضه محصولات ضدعفونی کننده بعد از فراخوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد و بخش بزرگی از فعالیت ها از اسفند سال گذشته شروع شد.

محققان این شرکت تا به امروز پنج محصول برای ضدعفونی محیط با استفاده از اشعه UV ساخته و دو محصول دیگر نیز در دست تحقیق و تولید دارند. یکی از این محصولات استند ضدعفونی است که به طور مستقیم از لامپ UV استفاده می کند و مناسب محیط های اداری و باز است. در مدل سقفی نیز از لامپ UV استفاده شده و برای ضدعفونی داخل آسانسور مناسب است. در این دو مدل به طور مستقیم از لامپ UV استفاده می شود، دستگاه با کوچک ترین حرکتی در شعاع پنج تا 10 متری به سرعت خاموش می شود.

مدل مکنده و دمنده صنعتی عمدتاً برای مترو، هواپیما، اتوبوس و قطار کاربرد دارد اما در محیط اداری نیز استفاده می شود. براساس محاسبات، در هر دو متر به یک دستگاه مکنده و دمنده نیاز است تا ضدعفونی هوا محیط به درستی انجام شود.

ضدعفونی هوای داخل ماشین ممکن شد!

نمونه دیگری از مدل مکنده و دمنده ساخته شده که مناسب خودروهای شخصی و تاکسی است. یک این دستگاه لوله ای با مقطع مربعی شکل و به ارتفاع 40 سانتی متر است که میان صندلی راننده و شاگرد قرار می گیرد. سطح فن دستگاه در بالاترین قسمت صندلی قرار گرفته و بازدم تنفسی مسافران را به داخل کشیده ، ضدعفونی کرده و هوای پاک را به بیرون بازمی گرداند. محفظه دستگاه و فن ها کاملا فلزی هستند و لامپ 16 واتی UV در تاریکی مطلق در دل این دستگاه قرار گرفته است و هوای کشیده شده به داخل را ضدعفونی می کند. منبع تغذیه این دستگاه نیز فندک خودرو است و می توان میزان فن آن را با توجه به تعداد افراد حاضر در خودرو تنظیم کرد.

در مدل های مکنده و دمنده لامپ UV تابشی در محیط بیرون ندارد، هوای اطراف را به داخل می کشد، آن را ضدعفونی می کند و به محیط بازمی گرداند. در این مدل لامپ UV در فضای درونی محصول قرار می گیرد که کاملا تاریک است. این دستگاه به صورت مداوم چرخه هوا را در گردش نگه می دارد و با ضدعفونی هوا مانع از انتقال ویروس و باکتری می شود. مدل دیگری از این دستگاه های ضدعفونی برای میزهای کنفرانس تولید شده که شبیه به میکروفن است. این دستگاه جلوی هر فرد قرار می گیرد و بازدم را بلافاصله به داخل می کشد، ضدعفونی می کند و هوای سالم را خارج می کند.

ساخت کلاه ایزوله همه کاره برای کادر درمان

ابو لحسنی می گوید؛ یکی از مدل های جدیدی که در حال توسعه و تولید آن هستیم، مخصوص کادر درمانی است. این دستگاه یک کلاه ایزوله بسیار سبک است که با استفاده باتری لیتیوم پلیمر، لامپ UV و یک سری فن کار می کند. این دستگاه ضدعفونی ظاهری شبیه به شیلد دارد و با استفاده از آن کاربر به ماسک و عینک ایمنی نیازی ندارد. این کلاه هوای بیرون را ضدعفونی می کند و هوای پاکیزه را از طریق خرطومی که از قسمت پشتی به کلاه وصل است به داخل می فرستد. این دستگاه باعث می شود که کادر درمان آزادانه تر و راحت تر فعالیت کنند. باتری و لامپ UV نیز در محفظه کوچکی قرار می گیرند و با یک کلیپس روی کمربند یا جیب کاربر قرار می گیرد.

ویروس کشی با فرابنفش

در تمامی محصولات این شرکت از لامپ UV استفاده شده است. مدل هایی که همزمان با حضور انسان فعالیت می کنند مانند دمنده و مکنده، به هیچ عنوان تابش UV به بیرون ندارند. درواقع در این مدل ها هوای اطراف به داخل دستگاه کشیده می شود، لامپ UV که در یک محفظه بسته و تاریک واقع شده است هوا را ضدعفونی می کند و به بیرون می فرستد. لامپ های UV به کار رفته در این محصولات نیز بسیار کوچک هستند. هوا از فاصله بسیار نزدیک این لامپ عبور کرده و عمل ویروس کشی انجام می شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان؛ دستگاه ضدعفونی مدل استند، مکنده و دمنده صنعتی، آسانسور، مکنده و دمنده خودروی شخصی و میز کنفرانس آماده عرضه به بازار هستند و در حال رایزنی برای تولید انبوه آنها هستیم. یکی از مزیت های این دستگاه ها کاربردی بودن آنها حتی در دوران پساکروناست. این نوع دستگاه ها می توانند ویروس ها و باکتری های موجود در هوا را از بین ببرند و هوای محیط را همواره پاکیزه نگه دارند. همچنین این دستگاه های ضد عفونی هزینه نگهداری ندارد، تنها بعد از دو یا سه سال باید لامپ UV آن تعویض شود و بدون نیاز به مواد یا محلول ضدعفونی کننده کار می کند.

ارائه فناوری های تک با کمترین قیمت ممکن

وی می گوید؛ قیمت همه دستگاه ها و مدل ها یک و نیم میلیون تومان بوده و سود در کمترین حالت ممکن است. این در حالی است که قیمت خرید تجهیزات و مواد اولیه در بازار داخلی سرسام آور است. برای مثال، قیمت یک مبدل 220 واتی در بازار داخلی یک میلیون و 960 هزار تومان است. این در حالی است که قیمت نهایی محصولات شرکت یک و نیم میلیون تومان است. برای حل این مشکل بوردی ساختیم که کار مبدل را انجام بدهد تا قیمت نهایی افزایش پیدا نکند.

عمر مفید لامپ UV چقدر است؟

لامپ UV عمر محدودی دارد، برای مثال برای 6 یا 7 هزار ساعت تهیه می شود. نکته مهم اینجاست که بعد از گذراندن این مدت زمان تعیین، لامپ روشن می شود اما اثر ضدعفونی ندارد. برای آگاهی از میزان عمر مفید باقی مانده لامپ، شرکت دانش بنیان ایران سازنده دستگاه های ضدعفونی با استفاده از لامپ UV، تایمری روی محصولات خود تعبیه کرده که به شکل یک شمارش معکوس است و مدت زمان باقی مانده از عمر لامپ UV را نشان می دهد. جایگزینی این لامپ UV نیز هزینه زیادی ندارد و حدود 200 هزار تومان می شود.

دانش بنیان ها امید اول و آخر بشریت

شرکت های دانش بنیان در چند ماه اخیر ثابت کردند که همواره به فکر مردم هستند و برای نجات جامعه هر کاری از دستشان بربیاید را انجام می دهند. با شیوع کرونا بسکمک از این شرکت ها خط تولید خود را تغییر دادند تا محصولات مورد نیاز مردم و کادر پزشکی مانند ماسک، مواد ضدعفونی کننده، لباس ایزوله تولید کنند، برخی دیگر دست به نوآوری های نوین زدند و داروها، دستگاه ها و محصولاتی ارائه کردند تا زنجیره انتقال بیماری را در کشور بشکنند و حتی راهی برای ادامه زندگی در جهان پساکرونا پیدا کنند.

دانش بنیان ها در دشوارترین روزها به کمک مردم و جامعه آمدند و از دل و جان مایه گذاشتند تا دست سودجویان را از بازار سیاه فروش ماسک و دستکش قطع کنند، تا درمانی برای بیماری کرونا پیدا کنند، تا محصولاتی نوین برای ضدعفونی کردن اماکن عمومی و پرجمعیت ارائه دهند، تا کمی از نگرانی و استرس کادر درمان بکاهند تا نشان دهند که با همدلی و همبستگی می توان از پس از هر بحرانی برآمد.

4021/

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2351

به "کرونا کشی با فرابنفش، ویروس های هوا ضدعفونی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا کشی با فرابنفش، ویروس های هوا ضدعفونی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید