98 درصد از مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی است

به گزارش مجله بای بلاگ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: فرونشست زمین و فعال شدن کانون های گردوغبار از اثرات خشکسالی در استان اصفهان است.

98 درصد از مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی است

منصور شیشه فروش با بیان اینکه یکی از اثراث خشکسالی فرونشست زمین است، گفت: از 35 دشت استان اصفهان 29 دشت تحت تأثیر کاهش سطح آب های زیرزمینی است و میانه سالیانه یک متر اُفت آب های زیرزمینی در سطح آبخوان های استان است.

او با بیان اینکه با هماهنگی با سازمان زمین شناسی و نقشه برداری جی پی اس در دشت های استان نصب شد و نرخ فرونشست زمین در دشت های اولویت دار اصفهان تعیین شد، اضافه کرد: مطالعات فرونشست زمین جمع بندی و در اختیار دستگاه ها قرار گرفت.

شیشه فروش بیان نمود: هیأتی از متشکل از رؤسای سازمان های مدیریت بحران، زمین شناسی، نقشه برداری، جغرافیا و کننده وزارت نیرو بازدیدی از اثرات فرونشست زمین در اصفهان داشتند و شرایط فرونشست زمین را در این شهر رصد کردند.

ارائه بسته راهکار مقابله با فرونشست زمین در اصفهان به هیأت دولت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه فرونشست زمین منطقه ها مسکونی را نیز تحت تأثیر قرار داده است، گفت: در راستای کنترل فرونشست اجرای طرح های تعادل بخشی، نصب کنتور هوشمند، تعدیل پروانه چاه ها، اجرای الگوی کشت، حذف چمن، مصرف بهینه آب در بخش فضای سبز، صنعت، کشاورزی و خانگی اجرا شده است.

او با اشاره به اجرای 2 هزار هکتار گلخانه و 130 هزار هکتار آبکمک تحت فشار در استان اصفهان مطرح نمود: مطالعاتی مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی کشور انجام داده و در جلسه این هیأت ارائه کرد و تعیین شد دستگاه ها چه اقداماتی انجام دهند و بر اساس این مطالعات، تأکید شد که زاینده رود باید احیا شود تا شرایط فرونشست زمین در اصفهان کاهش پیدا کند.

شیشه فروش با بیان اینکه پیشنهادات مرکز تحققات راه و مسکن و شهرسازی کشور درخصوص فرونشست زمین به ستاد بحران کشور ارسال شد، اضافه کرد: درخواست کرده ایم این پیشنهاد ها در شورای عالی مدیریت بحران مطرح شود و پیشنهادی را در هیأت دولت ببرند و پیگیری کنند تا اعتباراتی برای اجرای طرح های تعادل بخشی منابع آب، تکمیل طرح های نیمه تمام آبی استان، تأمین آب استان اصفهان، احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی و کمک به تأمین کنتور های هوشمند اختصاص پیدا کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه از اثرات دیگر خشکسالی و کم آبی گرد و غبار است، بیان نمود: در 6 ماهه اول سال به علت فعالیت های کانون های گرد و غبار، 106 روز سالم و 79 روز ناسالم در اصفهان داشته ایم.

او با بیان اینکه وسعت استان اصفهان 10.7 میلیون هکتار است که 3.2 میلیون هکتار آن معادل 30 درصد اراضی بیابانی و شن زار است، گفت: اراضی بیابانی به طور عمده در بخش های شمالی و شرقی در سطح 14 شهرستان از مجموع 28 شهرستان پراکنش دارد.

شیشه فروش با بیان اینکه استان اصفهان به عنوان مرکز ثقل جهت های ترانزیتی و صنایع، 10 درصد از بیابان های کشور را به خود اختصاص داده است، مطرح نمود: بر اساس مطالعاتی که اجرا شده است 2 میلیون 833 هزار هکتار منطقه های از استان تحت تأثیر فرسایش بادی است و وسعت کانون های فرسایش بادی استان یک میلیون 550 هزار هکتار است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه 98 درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی بلندمدت است، ادامه داد: در سال های گذشته 310 هزار هکتار نهال کاری و 30 هزار هکتار مالچ پاشی برای کنترل کانون های فرسایش بادی اجرا شده است، اما نیاز است با توجه به این شرایط خاص و طوفان های گردوخاک اقدامات ویژه ای انجام شود و در این راستا از سازمان منابع طبیعی کشور درخواست کرده ایم 50 میلیارد تومان اعتبار برای کنترل کانون های فرسایش بادی و به منظور حفاظت از جاده ها و بخش های کشاورزی و منطقه ها مسکونی در برابر حفاظت از اثرات گرد و غبار به اصفهان اختصاص پیدا کند.

او گفت: 310 هزار هکتار جنگل های دست کاشت بیابانی سبب شده که حدود 830 کیلومتر جاده ها، 38 هزار هکتار اراضی کشاورزی، 270 کیلومتر راه آهن و هزار و 600 کیلومتر شبکه آبکمک در برابر گرد و خاک محافظت شوند.

خبرنگاران اصفهان اصفهان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 مهر 1401 بروزرسانی: 8 مهر 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8834

به "98 درصد از مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "98 درصد از مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید