آزمایش سلاح های ضد ماهواره روسیه و شکایت آمریکا ، موشکی که ماهواره ها را از مدار بیرون می کشد!

به گزارش وبلاگ خرید، فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده یک موشک روسی را که برای بیرون آوردن ماهواره ها از مدار طراحی شده است، شناسایی و ردیابی نموده و این حرکت روسیه را محکوم کرد.

آزمایش سلاح های ضد ماهواره روسیه و شکایت آمریکا ، موشکی که ماهواره ها را از مدار بیرون می کشد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نیو اطلس گزارش داد که نیروی فضایی ایالات متحده(USSF) گزارش داده است که روسیه یک موشک ضد ماهواره موسوم به ASAT را آزمایش و پرتاب نموده است. فرماندهی فضایی ایالات متحده این سلاح را با قابلیت از بین بردن ماهواره ها در مدار زیرین زمین(LEO) در تاریخ 15 آوریل کشف و ردیابی نموده است.

سلاح های ضد ماهواره حتی قبل از پرتاب اولین موشک اسپوتنیک(Sputnik) در سال 1957 در حال توسعه بوده اند. همانطور که از نام آنها پیداست، وظیفه آنها نابودی ماهواره ها با مقاصد نظامی یا تهدید بودن برای سایر فضاپیماها یا جلوگیری از سقوط ماهواره ها بر روی مناطق پرجمعیت روی زمین است.

سلاح های ضد ماهواره در طول 60 سال گذشته اشکال مختلفی به خود گرفته اند، اگرچه محبوبیت آنها بین قدرت های اصلی نظامی هرگز زیاد نبوده است، زیرا آسیب پذیری ماهواره های مداری باعث می گردد که آنها در معرض حمله تلافی جویانه قرار بگیرند.

پرتاب موشک ضد ماهواره اخیر روسیه از نوع ضد ماهواره صعود مستقیم بود، به این معنی که این موشک از زمین یا از یک هواپیما پرتاب شده است تا مستقیما راستا ماهواره هدف را قطع کند.

طبق گفته نیروی فضایی آمریکا، این آزمایش در روز چهارشنبه و پس از پرتاب موشک سایوز در نوامبر گذشته که یک ماهواره را به مدار منتقل کرد و متعاقباً به دو قسمت تقسیم شد، انجام شد.

این دو ماهواره بعداً به عنوان COSMOS 2542 و COSMOS 2543 شناخته شدند و اواسط ژانویه خود را به نزدیکی ماهواره آمریکایی USA-245 رساندند. چنین رفتاری شبیه به استفاده از این ماهواره ها به عنوان سلاح های ضد ماهواره ای به نظر می رسد، چرا که محتمل است این تطبیق مدار با ماهواره هدف، قبل از از بین بردن آن با یک انفجار، ضربه مستقیم، لیزر، پرتابه یا اختلال و از کار اندازی رادیویی اجرا شده باشد.

ژنرال جان دبلیو جی ریموند می گوید: این آزمایش، جدیدترین عمل مغرضانه روسیه برای محدود کردن توانایی های فضایی ایالات متحده است. فضا برای همه ملل و زندگی ما بسیار مهم است. سیستم های فضایی در این زمان بحران ایجاد شده توسط بیماری همه گیر کووید-19 که صنایع، حمل و نقل و ارتباطات جهانی را تحت تاثیر قرار داده، مهم هستند.

وی اضافه کرد: این یک علاقه و مسئولیت مشترک بین همه ملت های دارای فناوری فضایی برای ایجاد شرایطی امن، پایدار و عملیاتی برای انجام فعالیت های فضایی از جمله فعالیت های تجاری، مدنی و امنیتی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1790

به "آزمایش سلاح های ضد ماهواره روسیه و شکایت آمریکا ، موشکی که ماهواره ها را از مدار بیرون می کشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش سلاح های ضد ماهواره روسیه و شکایت آمریکا ، موشکی که ماهواره ها را از مدار بیرون می کشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید