شروع به کار جشنواره خانه بهار 1400 در آستانه سده جدید هجری

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: سال جاری به دلیل تقارن فعالیت های استقبال از بهار با آغاز آخرین سال از قرن 14 هجری شمسی، یعنی سال 1400، عنوان مشهد 1400 برای رویداد خانه بهار در نظر گرفته شده است.

شروع به کار جشنواره خانه بهار 1400 در آستانه سده جدید هجری

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

صدرا یوسفی اظهار کرد: یکی از مهم ترین دغدغه های مدیریت شهری ارتقای کیفی فعالیت های هنری از منظر محتوا و کیفیت است. همچنین تقارن فعالیت های استقبال از بهار با آغاز آخرین سال از قرن 14 هجری شمسی سبب شد اهداف محتوایی این رویداد به آینده و با تمرکز به ظرفیت های مشهد در نظر گرفته گردد.

وی اضافه نمود: بهار سال جاری به یمن هم زمانی با اعیاد شعبانیه فرصت مغتنمی است برای افزایش شور و نشاط اجتماعی؛ به همین دلیل و به منظور نیل به این هدف، چهارمین جشنواره هنرهای شهری خانه بهار مشهد 1400 مبتنی بر اهداف، مفاهیم و محورهای متنوع جهت استفاده از ظرفیت هنرمندان حوزه های متنوع برگزار می گردد.

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ضمن اشاره به یادمان های شهری، دیوارنگاری، نمایش های خیابانی(موسیقی و جشن های آیینی) و گرافیک به عنوان چهار بخش اصلی این جشنواره توضیح داد: در بخش یادمان های شهری هنرمندان می توانند طرح های خود را در قالب یادمان دائم و موقت شهری ارائه نمایند. ایده پردازی، بازسازی دیوارهای شهر با استفاده از ابزارها و مصالح مختلف و طرح های متناسب با اهداف جشنواره خانه بهار 1400 در بخش دیوارنگاری نیز مد نظر واقع شده است.

یوسفی تاکید نمود: طیف گسترده فعالیت های نمایشی در فضاهای بیرونی، اعم از میادین، مراکز تجمع برای اجرای تئاترهای محیطی با موضوعات نقالی، پرده خوانی، نمایش کودک و اجرای پرفورمنس در بخش نمایش های خیابانی در نظر گرفته شده است. همچنین در بخش گرافیک نیز هنرمندان می تواند آثار خود را در قالب طراحی پوستر مبتنی بر رویدادها، آیین ها، مفاخر و شخصیت های اثرگذار در یک قرن اخیر فراوری نمایند.

وی اضافه نمود: بخش ویژه جشنواره خانه بهار 99 به سه موضوع آذین بندی، گلستان، چراغانی و نوآرایی می پردازد. در بخش آذین بندی، زیباسازی فضای شهری با استفاده از سازه های شهری، بخش گلستان که شامل المان گل و گل آرایی میادین و معابر پرتردد شهری است، با استفاده از سازه های گل با هدف بهبود منظر کیفی و فضای سبز شهری و بخش چراغانی و نورآرایی که به صورت متمرکز در محور خیابان خیام اجرا خواهد شد، از رویدادهای بخش ویژه این جشنواره خواهد بود.

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری با اشاره به این موضوع که هویت، بخش اصلی و محوری رویداد مشهد 1400 است، بیان کرد: در واقع شالوده و زیربنای این رویداد که ارتباط مستقیم با هدف غایی جشنواره دارد، موضوع هویت است. زمینه های متعدد و گسترده هویتی(دینی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و...) و همچنین تحولات و رویدادهای مهم یک قرن اخیر در شهر مشهد مورد توجه است. طبیعتا پرداختن به تمام ظرفیت های هویتی امری سخت است؛ بر همین اساس محورها و موضوعات بخش هویت رویداد مشهد 1400 مبتنی بر مولفه های اصلی و تاثیرگذار بر شهر مشهد است.

یوسفی به سه رویکرد هویت، دستاورد و نگاه به آینده در این جشنواره اشاره نمود و اضافه نمود: نگاه ویژه به شاخص های هویتی(دینی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و...) شهر مشهد در یک قرن اخیر، بازنمایی دستاوردهای شاخص فردی و اجتماعی، ارائه تصویری مطلوب از آینده شهر مشهد در قرن پیش رو به بخش نگاه به آینده از مولفه های اصلی این رویداد شهری است.

وی اظهار کرد: محورهای فراوری آثار در بخش هویت به موضوعاتی مانند امام رضا(ع)، ظرفیت های هویت دینی، آیین ها، مراسم های بومی شهر مشهد، رویدادها، وقایع و رخدادهای مهم و اثرگذار در شهر می پردازد. در بخش فراوری آثار در حوزه دستاورد نیز به شخصیت های برجسته شهر اعم از فراوری اثر یا محصول تا کسب عناوین و افتخارات، دستاوردهای سازمانی و نهادی در کسب عناوین و رتبه های برتر در سطح ملی و بین الملل، دستاوردهای اجتماعی مردم مشهد در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و علمی در یک قرن اخیر خواهیم پرداخت.

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری اضافه نمود: محورهای فراوری آثار در بخش نگاه به آینده شامل موضوعات شهری جهانی با موضوع امام رضا(ع) و ظرفیت های معنوی، پایتخت فرهنگ دینی و سرآمدان علمی، شهر میزبان شهروندان خلاق و مشارکت جو و دوست دار محیط زیست است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، یوسفی اعلام نمود: آخرین مهلت ثبت نام و ارسال طرح در بخش اصلی جشنواره تا یکم آبان ماه و در بخش گلستان 5 مهر ماه معین شده است. هنرمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت artmashhadevent.ir مراجعه و یا با شماره 05138413900 تماس حاصل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3641

به "شروع به کار جشنواره خانه بهار 1400 در آستانه سده جدید هجری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کار جشنواره خانه بهار 1400 در آستانه سده جدید هجری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید