احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان

به گزارش وبلاگ خرید، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه دمای کشور سال جاری یک درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال است، گفت: خشکسالی طی تابستان سال جاری تداوم پیدا خواهد کرد و احتمال می رود که تا زمستان سال جاری هم ادامه داشته باشد.

احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان

به گزارش ایسنا، احد وظیفه ضمن بیان اینکه معمولا در فصل تابستان عمده بارش های کشور در دو نقطه شمال و جنوب تا جنوب شرق بیشتر اتفاق می افتد و در سایر نقاط یا بارش صورت نمی گیرد یا بسیار ناچیز و پراکنده است، اظهار کرد: تیر ماه سال جاری در دو نقطه کشور یعنی در جنوب و جنوب شرق در استان های فارس، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان و در نوار شاقتصادی کشور بارش داشتیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مرداد ماه هم بارش ها به همین ترتیب خواهد بود، گفت: بارش هایی که سال جاری به خصوص در جنوب شرق داشتیم فراتر از حد نرمال بود، اما بارش ها در شمال و شمال غرب کمتر از نرمال بود. با این حال میزان بارندگی تابستانی در ایران بسیار ناچیز و کمتر از 10 درصد بارش سالانه است بنابراین نباید تصور کرد که بارش های تابستانی می تواند خشکسالی را در برخی منطقه ها از بین ببرد. ضمن اینکه بارندگی هایی که در تابستان در بخش های جنوبی کشور رخ می دهد عمدتا در منطقه ها کوهستانی و مجاور دریا صورت می گیرد و عمده این بارش ها به صورت روان آب جاری و از دسترس خارج می شود.

دمای کشور سال جاری یک درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال است

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، به طور کلی دمای کشور سال جاری حدود یک درجه بیش از نرمال است. تابستان سال جاری دمای منطقه ها غربی و شمال غربی 1 تا 2 درجه بیش از نرمال و دمای منطقه ها جنوب شرق تا شرق در حد نرمال و به طور کلی دمای کشور حدود 1 درجه بیش از حد نرمال است.

وی درباره خشکسالی حاکم بر کشور شرح داد و گفت: در تعریف خشکسالی چند مبحث وجود دارد. خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی، خشکسالی هیدرولوژیکی و اثرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن، که ما در کشور اکنون در دوران خشکسالی هواشناسی، کشاورزی و هیدرولوژیکی به سر می بریم.

با توجه به اینکه به لحاظ هواشناسی بارندگی ها در کشور کمتر از نرمال بوده از مدت ها پیش یعنی از زمستان سال گذشته وارد دوره خشکسالی هواشناسی شده ایم. در فصل بهار با عدم بارش و تداوم خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی رخ داد و پس از آن با ذوب شدن اندک ذخایر برفی در ارتفاعات، دوره خشکسالی هیدرولوژیکی هم شروع شد.

به گفنه وظیفه، خشکسالی هیدرولوژیکی زمانی رخ می دهد که در پی کاهش ریزش های جوی، دبی و آورد رودخانه ها، منابع آب های زیرزمینی و مخازن پشت سد ها از حد نرمال کمتر می شود و اثرات ناشی از کم بارش ها به تدریج در عدم تامین مناسب آب شرب، کشاورزی و صنعت معین می شود، همانگونه که امروزه در کشور شاهد آن هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خشکسالی تا وقوع مجدد بارش ها در کشور ادامه دارد، گفت: بارش ها در ایران معمولا در فصل پاییز شروع می شود، اما به نظر می رسد که بارندگی های پاییز سال جاری دیرتر شروع شود. تمام مدل های هواشناسی، اقلیم شناسی و پیش بینی های فصلی نشان می دهد که بارندگی ها طی آبان و آذر ماه سال جاری ضعیف تر از حد نرمال خواهد بود و پاییز کم بارشی در کشور پیش رو داریم.

تداوم خشکسالی طی تابستان سال جاری

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه در فصل تابستان به دلیل بالا بودن دما و برداشت محصولات کشاورزی نیاز آبی زیاد است، اما با شروع فصل پاییز دمای هوا و به تبع آن نیاز آبی هم کمتر می شود، اظهار کرد: با این حال به لحاظ هواشناسی به نظر می رسد که خشکسالی طی تابستان سال جاری در کشور تداوم پیدا کند و حتی به نظر می رسد تا ابتدای زمستان هم ادامه داشته باشد، گرچه این ها تنها احتمالات است و نمی توان به صورت قطعی تداوم خشکسالی تا زمستان را پیش بینی کرد.

وظیفه در سرانجام شرح داد: احتمال اینکه بارندگی های سال جاری کمتر از حد نرمال باشد، بالا است و حدود 60 تا 70 درصد احتمال می دهیم که بارش های پاییز کمتر از نرمال باشد. همچنین احتمال می دهیم حدود 30 تا 40 درصد بارش ها در حد نرمال باشد. این احتمالات قطعا بسیار مهم و موثر خواهد بود چراکه می توان براساس همین آمار و احتمالات برای اقدامات مختلف در ماه های پیش رو برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8062

به "احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید