احیای پهنه شرقی مسجد امام سمنان به مرحله اجرا نزدیک می گردد

به گزارش وبلاگ خرید، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، روز یکشنبه 26 مردادماه طرح بازسازی شهری و احیای پهنه شرقی مسجد امام سمنان در نشستی با حضور مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و کارشناسان ارشد بافت تاریخی، شهردار سمنان و شهردار بافت تاریخی و معاون میراث فرهنگی سمنان و با حضور مشاور طرح مورد آنالیز نهاده شد.

احیای پهنه شرقی مسجد امام سمنان به مرحله اجرا نزدیک می گردد

کمیته فنی بافت تاریخی در حالی برگزار گردید که کلیات طرح یادشده هفته گذشته در شورای فنی استان آنالیز و برای تصویب نهایی به ستاد وزارتخانه ارائه شده بود.

حفاظت از ارزش های معماری و شهرسازی، جهت گیری متفاوت بناهای طراحی شده با هدف یگانه سازی بخش احیا شده با کل بافت، استفاده از حیاط مرکزی و چند حیاطی بر مبنای ویژه ترین خصلت های معماری سکونت در سمنان، وفاداری به شالوده تاریخی پهنه، کوشش برای احیای مرفولوژیک تاریخی محله به عنوان اصول اساسی و نزدیک شده به خاطره تاریخی، احیای زندگی و جنب و جوش روزمره از جمله موارد ارائه شده از سوی بهروز مرباغی مشاور طرح در تبیین طرح ساماندهی بود.

هادی احمدی روئین مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با اعلام اینکه شهر سمنان به دلیل شاخصه های کالبدی و فرهنگی از اصیل ترین بافت های کهن شهری ایران به شمار می رود بر لزوم رعایت ویژگی های ساختاری و الگوهای معماری سنتی بافت های تاریخی سمنان تأکید کرد.

او با اشاره به اینکه هدف از ساماندهی این پهنه احیای زندگی و جنب و جوش روزمره و پیشگیری از شب مردگی است بر پیش بینی تغییر کاربری بناهای طراحی شده در بافت برای برطرف نیازهای آینده گردشگری شهر در قالب مراکز اقامتی گردشگری، اولویت پیاده محوری و معین شدن مرز فضاهای عمومی و خصوصی تأکید کرد.

ناظم رضوی شهردار شهر سمنان نیز در این نشست از آمادگی کامل شهرداری در اجرایی کردن این طرح اطلاع داد.

اصلاح و ارائه مطالعات طرح، آنالیز فضاهای پیش بینی شده به عنوان پارکینگ، کنترل تمامی نقشه ها، رعایت ضوابط حرایم (تراز ارتفاعی) و انطباق با وضع موجود از سوی استان و ارائه به ستاد برای تأیید، انجام مطالعات باستان شناسی برای آنالیز لایه های تاریخی پیش از هرگونه عملیات گودبرداری از جمله مصوبات این کمیته به شمار می رود.

ارائه طرح ساماندهی محدوده بلافصل امامزاده یحیی به استان برای تصویب در شورای فنی و مراتب تصویب نهایی ستاد، تهیه و ارائه برنامه و پلان مدیریت اجرایی بر اساس نقشه های فاز دو پروژه از سوی شهرداری پیش از هرگونه عملیات اجرایی برای آنالیز و تصویب به اداره کل استان سمنان و ستاد از دیگر مصوبات این نشست تخصصی است.

در این جلسه همچنین مقرر شد اصلاحات عنوان شده ظرف سه هفته کاری در دستور کار قرار گیرد و به منظور طی مراتب تطبیقی از سوی شهرداری به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان تسلیم گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3747

به "احیای پهنه شرقی مسجد امام سمنان به مرحله اجرا نزدیک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای پهنه شرقی مسجد امام سمنان به مرحله اجرا نزدیک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید