استفاده از بازیگر، باورپذیریِ مخاطب را کم می کرد! ، سینمای مستقل یعنی فکر کردن به نیازهای فیلم؛ نه مخاطب!

به گزارش مجله بای بلاگ، کارگردان فیلم درب گفت: اکران با جشنواره دو امر فرق دارد. اعتراف می کنم که شاید این فیلم مناسب اکران نباشد اما جشنواره اکران محفلی است و چنین آثاری می تواند در این جشنواره دیده گردد.

استفاده از بازیگر، باورپذیریِ مخاطب را کم می کرد! ، سینمای مستقل یعنی فکر کردن به نیازهای فیلم؛ نه مخاطب!

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران، عصر پنجشنبه 21 بهمن، نشست خبری فیلم سینمایی درب به کارگردانی هادی محقق در برج میلاد برگزار گردید.

او در ابتدای نشست گفت: تمام کسانی که در فیلم حضور دارند برای ساخت این پروژه گذاشته اند.

هادی محقق درباره انتخاب نابازیگران در فیلم شرح داد: معتقدم ضرورت در این جنس آثار این است که مخاطب آن را باور کند و استفاده از بازیگر باعث می گردد حس باورپذیری در مخاطب کم می گردد. به همین علت از نابازیگر در فیلم استفاده کردیم و تاکید می کنم که مشکل اقتصادی برای انتخاب بازیگر نداشتیم. ما هنر را می بینیم که باور کنیم به همین علت از المان هایی استفاده می کنیم تا باورپذیری را بیشتر می نماید و انتخاب نابازیگر برای رسیدن به باورپذیری در مخاطب بسیار مهم است.

وی درباره فرم روایی فیلم شرح دهد: سال هاست کوشش می کنم تا درباره فرم و محتوا بدانم اما آنچه که به آن رسیدم این است که فرم همان محتوا است. زمانی که می خواهیم چیزی را بیان کنیم باید آن را در یک ظرف برسیم و این ظرف برای من براساس تجربیات زندگی ام و خاطراتی که پشت سر گذاشتم شکل گرفته است. ما باید اول به محتوای مناسب برسیم که فرم شکل گیرد.

وی درباره بازی خود در فیلم اعلام کرد: اول بدنبال بازیگر برای فیلم بودم اما در نهایت برای اینکه نقش بهتر شکل گیرد جلوی دوربین، خود یکی از نقش ها را بازی کردم. اولین سفیر تصویر بازیگر است.

وی درباره نادیده گرفتن نقش زن شرح داد: من برای جنس زن بیشمار احترام قائلم مگر می گردد نقش زن را نادیده گرفت درباره نگاهم به سینما نیز باید بگویم که همچنان این نگاه را ادامه می دهم و اگر نگاهم را تغییر دهیم یعنی تا امروز راهم را اشتباه رفته ام. آن زنی که ایستاده و امر امانت داری را به ما تذکر می دهد، مگر زن نیست. احترام به زن در فیلم واقعاً وجود داشت.

سامان مجدوفایی درباره حضور درب در فیلم اعلام کرد: ما در همه جشنواره های بزرگ جهان بخش های مختلفی داریم که آثار مختلفی را در برمی گیرد. اما در جشنواره فیلم فجر مشغول حذف بخش ها هستیم.

رضا محقق نیز در این باره گفت: این فیلم، فیلم جشنواره است و جشنواره جای سینما است و کسانی که سینما را خوب بشناسند از این فیلم لذت می برند.

کارگردان این فیلم گفت: اکران با جشنواره دو امر فرق دارد. اعتراف می کنم که شاید این فیلم مناسب اکران نباشد. اما جشنواره اکران محفلی است و چنین آثاری می تواند در این جشنواره دیده گردد. معتقدم فیلم هایی از این دست ریشه های سینمای ایران را محکم می نماید. مخاطبان این فیلم مانند خودش باید خلوت باشد. اگر سالن پر بود باید به ساخته خود شک می کردم. فاصله ما یا آقای کیارستمی کهکشانی است، فیلم های او همین حالا نیز می تواند در سینماها فروش داشته باشد. سینمای مستقل این است که اول خود فیلم و نیازهای فیلم را در نظر بگیریم، نه اینکه به مخاطب فکر کنیم و این یعنی باج ندادن به بسیاری از امور است، مستقل یعنی به آنچه که می اندیشی باور داشته باشیم.

فرشاد عباسی نیز گفت: اینکه بگوییم یک فیلم با هزینه شخصی فراوری شده پس مستقل است، اشتباه است. در واقع فیلم مستقل یعنی اینکه تصورات ذهنی را فارغ از ترس از سانسورها به تصویر کشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8701

به "استفاده از بازیگر، باورپذیریِ مخاطب را کم می کرد! ، سینمای مستقل یعنی فکر کردن به نیازهای فیلم؛ نه مخاطب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از بازیگر، باورپذیریِ مخاطب را کم می کرد! ، سینمای مستقل یعنی فکر کردن به نیازهای فیلم؛ نه مخاطب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید