استفاده از قضات باسابقه برای آموزش در دانشکده حقوق، رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهش است

به گزارش وبلاگ خرید، رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در ملاقات با رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، پژوهشگاه را اتاق فکر دستگاه قضا دانست و اضافه کرد: رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهش است.

استفاده از قضات باسابقه برای آموزش در دانشکده حقوق، رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهش است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، سید حجت اله علم الهدی در مراسم انعقاد تفاهم نامه با واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه برای برطرف احتیاج های دستگاه قضایی، حول محور مباحث حقوقی، فناوری اطلاعات و آمار، آرای قضایی، مدیریت و اقتصاد، جامعه شناسی، روانشناسی و علوم تربیتی، فلسفه و تاریخ فعالیت می نماید، اظهارکرد: تاکید ریاست قوه قضاییه بر این بوده که نه تنها از ظرفیت پژوهشگاه بلکه از تمام ظرفیت های بیرون از مجموعه نیز استفاده گردد.

وی همچنین با اشاره به تاریخچه تاسیس پژوهشگاه قوه قضاییه در سال 1391، گفت: 6 پژوهشکده در پژوهشگاه قوه قضاییه فعال است که به حوزه های حقوقی محدود نیستند و فراخور احتیاج های قوه قضاییه در سایر رشته ها نیز ورود می نمایند.

پژوهشگاه اتاق فکر دستگاه قضا محسوب می گردد

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه این پژوهشگاه یک نهاد علمی وابسته به نهاد حاکمیتی است، گفت: یکی از اتفاقات خوب در مجموعه این بوده که مطالعات، احتیاجسنجی ها و پژوهش ها، کاربردی، عملیاتی و تقاضامحور است و ما به نوعی اتاق فکر محسوب می شویم.

وی با اشاره به اینکه سعی داریم از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استفاده کنیم، اضافه نمود: پژوهشگاه قوه قضاییه نقش واسطه گری بین مراکز علمی و قوه قضاییه را ایفا می نماید.

تقویت ارتباط قوه قضاییه با نهاد های علمی

دکتر علم الهدی در ادامه عنوان نمود: ما از انتها نامه ها و رساله های دکتری در جهت برطرف احتیاج های قوه قضاییه حمایت نموده و دانشگاه ها نیز می توانند از ظرفیت دستگاه قضا در زمینه شرکت در کارگاه های علمی و پژوهشی و همچنین بازدید از مراکز قضایی بهره مند شوند.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به ارتباط دانشجویان حقوق با قوه قضاییه، گفت: این ارتباط دو سویه با دستگاه قضا، نه تنها مطالبه استادان و دانشجویان بوده بلکه یک احتیاج محسوب می گردد تا دانشگاهیان، دانش حقوق خود را به صورت کاربردی مشاهده نمایند.

وی با بیان اینکه رویکرد جدید قوه قضاییه، افزایش ارتباط با نهاد های علمی و استفاده از ظرفیت آن ها است، گفت: باید در جهت تقویت و کاربردی شدن پژوهش ها و ارتباط با نهاد های علمی گام های موثرتری برداریم.

رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهشی است

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه رویکرد این پژوهشگاه مدیریت پژوهشی است، اضافه نمود: کوشش ما این بوده که با مراکز آموزشی و پژوهشی مکاتبه نموده و از آن ها در امور پژوهشی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد ظرفیت منحصر به فردی دارد که در این زمینه می تواند ارتباط و هماهنگی بیشتری با دستگاه قضایی داشته باشد، اضافه نمود: در این ارتباط دو سویه نیز دانشگاه ها می توانند از ظرفیت های قوه قضاییه استفاده نمایند، به طورکلی ما به عنوان واسطه بین نهاد های علمی و قوه قضاییه عمل نموده و اکنون برای همکاری بیشتر اعلام آمادگی می کنیم.

دکتر علم الهدی در ادامه با بیان اینکه هدف ما این است که نیرو های مستقر در پژوهشگاه بتوانند سایر نیرو ها را مدیریت و بر پژوهش آن ها نظارت نمایند، گفت: ما در پژوهشگاه، تیم چابکی برای پیگیری اقدامات پژوهشی داریم.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های قوه قضاییه برای دانشگاه ها، اضافه نمود: برگزاری دادگاه های مجازی، نشست های علمی و جلسه نقد آرای قضایی با حضور قضات و استادان دانشگاه برگزار می گردد که این امر خود ارتباط با دانشگاه ها بوده و خوشبختانه مورد استقبال دانشجویان نیز قرار گرفته است.

ظرفیت دانشگاه ها در خدمت قوه قضاییه

در ادامه دکتر رضا مسعودی، رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی یکی از آسیب های جدی پژوهش در دستگاه های اجرایی را بحث متولی گری دانست و اظهارکرد: معمولاً بسیاری از دستگاه ها و وزاتخانه ها مانند وزارت صنعت و معدن، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح و حتی وزارت راه و شهرسازی، اقدامات پژوهشی انجام می دهند، اما تنها نتیجه آن تحمیل هزینه سنگین است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات پژوهشی و همکاری با دانشگاه ها، بیان نمود: بهترین اقدام این است که پژوهشگاه قوه قضاییه در حوزه مدیریت پژوهشی ورود کند به این شکل که پل ارتباطی سیستم قضایی با دانشگاه باشد نه متولی امر؛ درواقع در مباحث پژوهشی نقش نظارتی داشته باشد.

دکتر مسعودی با اشاره به اینکه پژوهشگاه می تواند در راستای آینده پژوهی حوزه قضا در کشور گام برداشته و به عنوان مغز متفکر دستگاه قضا در این حوزه محسوب گردد، اضافه نمود: در این میان پژوهشگاه با تشکیل کارگروه مشترک با دانشگاه می تواند بر پایش مسائل نظارت کند.

وی در ادامه با اشاره به نقش پژوهشگاه قوه قضاییه در بحث آمار نیز، گفت: این پژوهشگاه می تواند به دستگاه قضا در مورد تصمیم گیری ها، خوراک آماری ارائه دهد که البته این امر با همکاری دانشگاه ها امکان پذیر خواهد بود.

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولویت های قوه قضاییه در حوزه های مختلف باید تعریف و استادان و دانشجویان به خدمت دستگاه قضا گرفته شوند، اظهارکرد: برای این منظور می توانیم در مراکز رشد با پژوهشگاه همکاری داشته باشیم به این شکل که شرکت های خدماتی در مراکز رشد دانشگاه ها مستقر شوند و راهنمایی آن ها در جهت کاهش بار قوه قضاییه بر عهده پژوهشگاه باشد.

دکتر مسعودی در ادامه با اشاره به اعلام آمادگی در زمینه هرگونه همکاری با پژوهشگاه، گفت: موضوع دیگر این بوده که اگر پژوهشگاه قوه قضاییه مسائل مورد احتیاج خود را به عنوان پژوهش به استادان شاخص ما ارائه دهد و آن ها در این زمینه نقشه راه را تعیین نمایند، بسیاری از مسائل و چالش های قوه قضاییه حل خواهد شد.

استفاده از قضات در دانشکده حقوق

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه همکاری ما با سیستم چابک پژوهشگاه می تواند خدمات خوبی به قوه قضاییه ارائه دهد، گفت: تشکیل کارگاه ها با همکاری دانشگاه برای قضات می تواند از دیگر اقدامات مشترک باشد.

دکتر مسعوی در ادامه با اشاره به استخراج داده و آمار در زمینه حل مسائل قوه قضاییه، گفت: با تحلیل آماری نه تنها مباحث و مسائل دستگاه قضا بلکه موضوعات مربوط به کشور نیز قابل حل خواهد بود.

وی با اشاره به اقدام ارزشمند پژوهشگاه در زمینه مطالعات بین رشته ای، ادامه داد: ترکیب پژوهش در آمار و حقوق و روانشناسی و... در کنار یکدیگر بسیار ارزشمند بوده و به نوعی می تواند در کشور بسیاری از مسائل را حل نماید.

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آموزش در دانشکده حقوق، اظهارکرد: از به کارگیری قضات باسابقه برای آموزش در دانشکده حقوق استقابل می کنیم؛ درواقع دانشکده حقوق ظرفیت بسیاری داشته و ما می توانیم با همکاری با پژوهشگاه و به کارگیری قضات باسابقه، خبره و شاخص شاهد تحول در این دانشکده باشیم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری کارگاه های دو روزه برای قضات با همکاری دانشگاه نیز، گفت: درواقع با حضور قضات در این کارگاه ها و آموزش های لازم به آن ها می توانیم شاهد تحول در دستگاه قضا باشیم.

دکتر مسعودی با اشاره به اینکه به دنبال عملیاتی شدن تفاهم نامه هستیم، اضافه نمود: موضوع دیگر که حائز اهمیت بوده، موضوع مسئله محوری و پایش محتوا است که با همکاری دانشگاه و پژوهشگاه می توان مسائل را شناسایی و در جهت حل آن ها اقدام کرد.

به دنبال نهایی شدن سامانه تناد دو هستیم

در ادامه روح الله قلی خانی، رییس پژوهشکده استخراج و انتشار آرا و رویه قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه، بیان نمود: درست است که وجه غالب پژوهشگاه قوه قضاییه حقوقی است، ولی این مجموعه در زمینه مطالعات پایه، آمار و فناوری اطلاعات و سایر رشته ها نیز فعالیت می نماید.

وی با بیان اینکه در مطالعات پایه موضوعاتی از جمله حقوق و اقتصاد، حقوق و روانشناسی، حقوق و فلسفه، حقوق و تاریخ و حتی آینده پژوهی مورد آنالیز و پژوهش قرار می گیرند، گفت: در این میان با استفاده از مطالعات پایه می توان بسیاری از مسائل کشور را با روش آرا و استقرایی، آسیب شناسی و حل کرد.

قلی خانی در ادامه با بیان اینکه سالانه حدود 7 میلیون رای صادر می گردد که فرآیندمحور بوده و کاهش آن با پژوهش مطالعات پایه امکان پذیر است، گفت: با استفاده از بانک اطلاعات آرای قضایی در قوه قضاییه، مطالعات پایه و آماری، می توان موضوعات در تمام زمینه ها را شناسایی کرد، لذا کار پژوهشی تنها مربوط به بعد حقوقی نیست.

رییس پژوهشکده استخراج و انتشار آرا و رویه قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اینکه به دنبال نهایی شدن سامانه تناد دو هستیم، اضافه نمود: باید مسائل را از کف میدان شناسایی و حل کنیم.

قلی خانی با اشاره به اینکه باید با اولویت بندی و مسئله یابی مسائل را حل کرد، ادامه داد: در مورد موضوع زبان شناسی نیز باید بگویم که در نقد آرا باید رویکرد ساختاری، زبانی و محتوایی مورد توجه قرار گیرد؛ در حقیقت در نقد آرا، زبان شناسی حقوق می تواند در ارتباط متهم و قاضی یاری شایانی داشته باشد.

وی ادامه داد: زبان حقوقی، ادبیات خاص خود را دارد و ما باید زبان شناسی در دادرسی ها را مدنظر قرار داده و در این زمینه با دانشگاه ها همکاری داشته تا شاهد تحول در دستگاه قضایی باشیم.

همکاری در زمینه برگزاری همایش های ملی و بین المللی

در ادامه این نشست محمودرضا کریمی، مدیرروابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان نمود: در پژوهشگاه قوه قضاییه ظرفیت خوبی برای همکاری با دانشگاه ها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز نوآوری قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفته است، گفت: پژوهشگاه قوه قضاییه قرار است با هماهنگی های به عمل آمده با معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان ارزیاب کار های استارت آپ های خلاق در زمینه حقوقی باشد که در این امر می تواند همکاری های مشترک و خوبی به خصوص در توسعه فعالیت های نوآورانه در رشته انسانی به ویژه حقوق داشته باشیم.

مدیرروابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه همچنین بیان نمود: پژوهشگاه آمادگی این را دارد تا در زمینه های حقوقی، بین المللی و مباحق مالی و مشاخصه با مفاسد و مباحث بانکی کارگاه، نشست ها و همایش های ملی و بین المللی را به صورت مشترک و با همکاری دانشگاه برگزار کنیم.

کریمی با اشاره به اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه از صندلی ممتازی در قوه قضاییه و نهاد های دولتی و حاکمیتی برخوردار است، اعلام کرد: با توجه به صندلی پژوهشگاه استادان و قضات شاخص و با سابقه ای مشغول فعالیت هستند که می توان در یک همکاری مشترک از ظرفیت ویژه آن ها در بحث آموزشی دانشگاه استفاده کرد.

زبان شناسی در رشته حقوق

همچنین در ادامه دکتر سید بابک فرزانه، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با اشاره به بحث زبان شناسی گفت: موضوع زبان شناسی مغفول مانده است، بنابراین می توانیم در این راستا با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه پروژه های تحقیقاتی داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه زبان شناسی در رشته حقوق بسیار موثر است، اظهارکرد: این حوزه باید در کنار مباحث مطالعات پایه مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با اشاره به تحلیل لایحه ها و راستی آزمایی در قوه قضاییه، گفت: بحث حقوق و زبان شناسی در این زمینه بسیار مهم و کارآمد است، چراکه در دستگاه قضایی تمام کشورها، فردی زبان شناس برای راستی آزمایی حضور داشته و گفته های متهم و قاضی را تحلیل می نماید؛ درواقع تحلیل گفتمان با زبان شناسی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: تا به امروز در رشته های حقوق زبان شناسی وجود نداشته است که ما امروز برای نخستین بار می توانیم، زبان شناسی را در رشته حقوق درگیر کنیم.

دکتر فرزانه در انتها در مورد مسئله محوری نیز گفت: در این زمینه با همکاری پژوهشگاه می توانیم مسئله و مسائل را اولویت بندی نموده و در جهت حل آن اقدام کنیم و درنهایت برای سایر دستگاه ها نیز مدل ارائه دهیم.

گفتنی است دکتر علم الهدی پس از امضای تفاهم نامه از مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی بازدید کرد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1654

به "استفاده از قضات باسابقه برای آموزش در دانشکده حقوق، رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از قضات باسابقه برای آموزش در دانشکده حقوق، رویکرد پژوهشگاه مدیریت پژوهش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید