آنالیز رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده

به گزارش وبلاگ خرید، پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه آزاد اسلامی پیروز به فراوری بستری از ماتریکس خارج سلولی قلبی شدند که برای مهندسی بافت قلب مناسب است و امکان بهبود شرایط کشت سلولی را فراهم می نماید.

آنالیز رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده

به گزارش خبرنگاران، بیماری های قلبی عروقی نخستین عامل مرگ و میر در سطح دنیا هستند. یکی از بیماری های مهم قلبی اختلال عملکرد عضله قلب یا همان سکته قلبی است که منجر به نقص در فعالیت قلب و در نهایت، مرگ می گردد. تنها درمان ممکن برای این اختلال پیوند قلب یا استفاده از ابزارهای مکانیکی حمایت نماینده از فعالیت بطن چپ قلب است. به علت کمبود اهدا نماینده و موفقیت اندک در روش های سلول درمانی، متخصصان سلول های بنیادی، مهندسین، زیست شناسان و متخصصان علوم فیزیک با کوشش زیاد به دنبال رویکردی برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده هستند.

مهندسی بافت قلب که شاخه ای از مهندسی بافت محسوب می گردد، یکی از رویکردهای درمانی است که توسط پژوهشگران دنبال می گردد. با هدف فراوری بستری مناسب برای مهندسی بافت قلب، دکتر ساره رجبی، دکتر محمد پزشکی مدرس، مریم تمیمی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز، از ماتریکس خارج سلولی قابل انحلال شده قلب در ترکیب با آلژینات و چیتوزان (chitisan) استفاده کردند. سپس ویژگی های فیزیکی و شیمیایی بستر حاصل را با روش های آزمایشگاهی مورد آنالیز قرار دادند.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی International Journal of Biological Macromolecules به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان تخلل بستر حاصل بیش از 96 درصد است. با این حال پایداری و قوام خود را حفظ می نماید. همچنین استفاده از آلژینات و چیتوزان به شکل معنی داری قدرت کشش ماتریکس خارج سلولی قلب را افزایش می دهند. کشت سلول های بنیادی مزانشیمی انسان بر بستر یاد شده نشان داد در صورت ترکیب ماتریکس خارج سلولی قلب با پلی ساکاریدهای نام برده شده به نسبت 75 به 25 توان تقسیم سلول های مزانشیمی بهبود می یابد.

همچنین آنالیز های بافت شناسی نشان داد هفت روز پس از شروع کشت سلول های قلبی در محیط پیرامون بستر، سلول ها به داخل آن نفوذ می نمایند. علاوه بر این، بیان نشانگرهای قلبی در سلول های کشت شده روی این بستر نسبت به سلول های کشت شده روی ماتریکس خارج سلولی قلب، بیشتر است.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد بستر حاصل از ماتریکس خارج سلولی قلب در کنار آلژینات و چیتوزان، برای مهندسی بافت قلب مناسب تر است و امکان بهبود شرایط کشت سلول را فراهم می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4217

به "آنالیز رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید