آنالیز 5 دلیل کم و زیاد شدن نور تلویزیون!

به گزارش مجله بای بلاگ، یکی از بدترین چالش هایی که ممکن است هنگام دیدنی تلویزیون اتفاق بیفتد، کم و زیاد شدن نور تلویزیون است. فرض کنید در سرانجام روز کاری، جلوی تلویزیون نشسته اید و فیلم دیدن می کنید، یا بازی تیم های موردعلاقه تان را می بینید اما مدام نور تلویزیون کم می گردد و علاوه بر بهم زدن تمرکز شما، چشمان تان را هم اذیت می نماید.

آنالیز 5 دلیل کم و زیاد شدن نور تلویزیون!

اگر هنوز علت کم نور شدن صفحه تلویزیون را نمی دانید، با ما همراه باشید تا بگوییم این مشکل از کجا آب می خورد.

نکات کلیدی

 • برای رفع مشکل کم و زیاد شدن نور صفحه در بیشتر تلویزیون ها، باید الگوی مشخصی را طی کنید.
 • این مشکل می تواند صرفا یک علت جزئی مانند بهم خوردن تنظیمات داشته باشد، یا به علت خرابی یک از قطعات ایجاد شده باشد.
 • خرابی بک لایت یکی از مسائل رایج تلویزیون هاست که معمولا به علت زیاد شدن تلویزیون های بی کیفیت و مقرون به صرفه قیمت در بازار ایجاد می گردد.

5 علت اصلی کم و زیاد شدن نور تلویزیون

علت کم نور شدن تلویزیون هرچه که باشد، بسیار آزاردهنده است و هیچ موقع نمی توانید به آن عادت کنید. پس ضروری است که حتما ریشه این مشکل پیدا شده و اقدام به رفع آن گردد.

احتمالا وقتی برای اولین بار با این مشکل روبه رو شدید، فکر کردید که ری استارت کردن تلویزیون مشکل را رفع می نماید؛ اما بعد از خاموش و روشن کردن آن، دیدید که این مشکل همچنان پابرجاست. لابد تلویزیون را از برق هم کشیدید اما باز هم دردی دوا نشد.

برای این مشکل، 5 علت وجود دارد:

 1. بهم خوردن تنظیم نور تلویزیون
 2. خراب شدن بک لایت
 3. خراب شدن پنل تلویزیون
 4. بهم خوردن تنظیم سنسور eco
 5. سوختن پیکسل های تلویزیون

حال این 5 مورد را به ترتیب آنالیز می کنیم تا بتوانید مشکل تلویزیون خودتان را در بین آن ها پیدا کنید. توجه داشته باشید که فرق نمی نماید برند تلویزیون شما چه باشد. علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی یا علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ یا هر برند دیگری، یکی از همین مواردی است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

نصب و تعمیر تلویزیون را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیر تلویزیون با خبرنگاران

نصب و تعمیر تلویزیون را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیر تلویزیون با خبرنگاران

1. کم و زیاد شدن نور تلویزیون به علت خراب شدن تنظیمات

اگر به صورت پیش فرض، تنظیمات تلویزیون روی حالت صرفه جویی در انرژی یا energy saving رفته باشد، دستگاه نور خود را در حالت کم نگه می دارد یا دچار نوسان می گردد؛ پس بهتر است سری به منوی تنظیمات بزنید و ببینید قابلیت صرفه جویی فعال است یا خیر.

پس از آن، تمامی نورهای صفحه یعنی نور زمینه، مقدار روشنایی و هر گزینه دیگری مربوط به نور تلویزیون است را آنالیز و به دلخواه تنظیم کنید.

2. خراب شدن بک لایت

دیگر علت کم و زیاد شدن نور تلویزیون می تواند به بک لایت برگردد. خرابی بک لایت یک ایراد فنی است که توصیه می کنیم برای تعمیر آن به هیچ عنوان خودتان آچار به دست نشوید و قصد تعمیر آن به سرتان نزند! این مشکل را حتما باید تعمیرکاران تلویزیون آنالیز و رفع نمایند.

اگر نمی دانید بک لایت چیست، باید گفت بک لایت، نور پس زمینه است. این نور در تلویزیون های LED وجود دارد و کیفیت تصویر نمایشگر را تضمین می نماید. در صورت نبود بک لایت در این تلویزیون ها یا خراب شدن آن ها، تصاویر بی کیفیت و بی روح نمایش داده می شوند و حتی ممکن است نتوانید رنگ ها را به درستی تشخیص دهید.

جلوگیری از خراب شدن بک لایت

 • تلویزیون را طولانی مدت روشن نگذارید.
 • دستگاه را روی نور زیاد تنظیم نکنید.

متاسفانه به علت زیاد شدن تلویزیون های فیک و بی کیفیت در بازار، می توان گفت خراب شدن بک لایت یکی از مسائل رایج تلویزیون هاست.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر تلویزیون!

3. کم و زیاد شدن نور تلویزیون به علت خرابی پنل

در صورتی که تلویزیون زمان زیادی روشن مانده باشد، ممکن است شاهد کم و زیاد شدن نور تلویزیون باشید. این مسئله می تواند به خاطر وارد شدن فشار به دستگاه باشد که پنل تلویزیون را خراب نموده است.

برای تعمیر پنل تلویزیون، توصیه می کنیم خودتان این کار را انجام ندهید و از یک تکنسین بخواهید مشکل را رفع کند.

4. بهم خوردن تنظیم سنسور اکو

با پیشرفته تر شدن تلویزیون ها، سنسورها و قابلیت های نوی به آن ها اضافه می گردد. یکی از این سنسورهای نو که در بعضی تلویزیون ها وجود دارد، سنسور اکو است. این سنسور به طور اتوماتیک نور تلویزیون را تنظیم می نماید.

معیارهایی که سنسور اکو برای تنظیم نور در نظر می گیرد، نور محیط است؛ پس اگر تلویزیون شما در یک اتاق پرنور است، صفحه احتمالا روشن تر خواهد شد و اگر اتاق کم نور است، صفحه تلویزیون هم مات تر با روشنایی کمتر خواهد بود. بهتر است سنسور اکو را غیرفعال کنید تا خودتان هرطور دوست دارید نور را فیکس کنید.

نحوه خاموش کردن سنسور eco

اگر مدل دستگاه شما متعلق به قبل از 2016 است طبق مراحل ذیل عمل کنید:

 • System > Eco solution > Eco sensor > on or off

اگر مدل آن به 2017 یا بعد از آن تعلق دارد، دستورات ذیل را دنبال کنید:

 • General > Ambient light detection > turn on or off

5. سوختگی پیکسل

یک علت کم نور شدن قسمتی از صفحه تلویزیون، می تواند نشانگر سوختن پیکسل ها باشد.

پیکسل ها رنگ و کیفیت تصویر را کنترل می نمایند. چنانچه مشکل و ایرادی در پیکسل ها وجود داشته باشد، شاهد کم نور شدن بخشی از صفحه یا تمام آن می شوید.

متاسفانه گاها در بازار تلویزیون هایی به عنوان تلویزیون سالم فروخته می شوند که یک یا چند پیکسل سوخته دارند. در این شرایط احتمال پخش شدن این پیکسل ها در تلویزیون و سوزاندن پیکسل های دیگر وجود دارد و نباید این مشکل را دست کم گرفت.

بیشتر بخوانید: چرا تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد؟

جمع بندی

حال که هم با علت کم و زیاد شدن نور تلویزیون و هم رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون آشنا شدید، می توانید این مشکل اعصاب خردکن را رفع کنید. اگر مشکل از بک لایت یا پنل بود و خواستید از یک تعمیرکار کاربلد بخواهید تا در زمانی کوتاه مشکل را رفع کنید، پیشنهاد می کنیم سری به وب سایت خبرنگاران بزنید تا با برترین تعمیرکاران تلویزیون آشنا شوید. امتیازاتی که دیگر کاربران به این تعمیرکاران داده اند، به شما در انتخاب هوشمندانه یاری می نماید.

منبع: آچاره
انتشار: 17 مهر 1401 بروزرسانی: 17 مهر 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8838

به "آنالیز 5 دلیل کم و زیاد شدن نور تلویزیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز 5 دلیل کم و زیاد شدن نور تلویزیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید