تله پورت کوانتومی؛ یک گام به سوی اینترنت کوانتومی

به گزارش مجله بای بلاگ، کامپیوتر های کوانتومی می توانند محسابات را در حدود یک صد تریلیون بار سریع از قدرتمندترین ابرکامپیوتر های موجود انجام دهند. تیمی از دانشگاه علوم و فناوری چین و همچنین گوگل با بهره گیری از دو روش مختلف پیروز به دستیابی به چنین هدفی شده اند.

تله پورت کوانتومی؛ یک گام به سوی اینترنت کوانتومی

پژوهشگران پیروز شدند برای نخستین بار تله پورت (دورنوردی) کوانتومی - ارسال کیوبیت های فوتون ها از طریق کابل فیبر نوری- را اجرا کنند وبه نمایش بگذارند. این دستاورد می تواند در توسعه خدمات اینترنت کوانتومی مورد استفاده قرار گیرد، مساله ای که انقلابی در ذخیره داده ها و محاسبات به وجود خواهد آورد. دانشمندان همچنین ادعا می کنند که این دستاورد آغازگرعصر جدیدی از ارتباطات خواهد بود.

دانشمندان کیوبیت ها را از طریق شبکه 44 کیلومتری فیبرنوری فرستادند که ضریب اطمینان یا همان دهی (Fidelity) نود درصد دارد.

این شبکه با تجهیزات پیش ساخته ای بنا شده بود که با زیرساخت های موجود اینترنت سازگار است. کیوبیت ها به جای بیت های سنتی (1 ها و 0 هایی که در رمزگذاری اطلاعات دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند) با بیت های کوانتومی کار می کنند. کیوبیت ها می توانند با وجود حالت برهم نهی، هم زمان در هر دو حالت 0 و 1 کار کنند.

در نتیجه، هر کیوبیت جدیدی که به کامپیوتر اضافه می شود، توان آن را نه به صورت خطی، بلکه به صورت نمایی افزایش می دهد؛ بنابراین تله پورت کوانتومی انتقال حالت های کوانتومی از یک مکان به مکان دیگر است. این انتقال با استفاده از درهم تنیدگی کوانتومی انجام می شود، جایی که دو ذره به شکلی با یکدیگر مرتبط می شوند که اطلاعات یکی دقیقا در همان زمان با دیگری به اشتراک گذاشته می شود.

این مساله به سبب آن است که ذرات در حالت های احتمالاتی وجود دارند. این که موقعیت دقیق آن ها کجاست و اندازه حرکت و جهت گردش آن ها تا زمانی که ذره اندازه گیری نشود، تعیین و تعیین نیست.

فوتون ها نیز به همین روش رفتار می کنند. موج شدن یا ذره شدن آن ها بستگی به این دارد که بر چه اساسی اندازه گیری شوند. پاناجیوتیس اسپنتزوریس، رییس مرکز علوم کوانتومی آزمایشگاه فرمی در گفتگو با Motherboard، بخش تکنولوژی وب سایت خبری وایس، می گوید: ما می خواستیم چارچوب چنین تحقیقاتی را گسترش دهیم و گام های مهمی را در راستا تحقق این ایده ها برداریم. هم برای کاربرد های عملی و واقعی و هم برای ارتباطات کوانتومی و شبکه ها و آزمایش نظریه های بنیادین فیزیک.

ماریا اسپیروپولو، استاد فیزیک در کلتک می گوید: به میزان بیشتری واحد تحقیق و توسعه نیاز داریم. مردم در شبکه های اجتماعی درمورد ثبت نام برای سرویس اینترنت کوانتومی از ما می پرسند (البته به شوخی).

کامپیوتر های کوانتومی می توانند محسابات را در حدود یک صد تریلیون بار سریع از قدرتمندترین ابرکامپیوتر های موجود انجام دهند. تیمی از دانشگاه علوم و فناوری چین و همچنین گوگل با بهره گیری از دو روش مختلف پیروز به دستیابی به چنین هدفی شده اند.

اسپنتزوریس می گوید وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا به تازگی از طرحی برای اینترنت کوانتومی ملی در شیکاگو رونمایی کرده است. این دستاورد دانشمندان می تواند ساخت یک شبکه کوانتومی شهری در منطقه شیکاگو را پایه ریزی کند.

این پژوهش در PRX Quantum منتشر شده است و دانشمندانی از آزمایشگاه فرمی، AT&T، کلتک، دانشگاه هاروارد و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و دانشگاه کلگری در آن مشارکت داشته اند.

پروفسور اسپنتزوریس می گوید: ما بسیار مفتخریم که به این هدف بزرگ در سامانه های تله پورت کوانتومی مقیاس پذیر، با عملکرد بالا و پایدار دست یافته ایم. این یافته ها و دستاوردها، با ارتقا و توسعه سامانه که انتظار داریم تا سه ماهه دوم سال 2021 تکمیل شود، همچنان گسترش پیدا خواهند کرد.

منبع: ایندیپندنت

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5558

به "تله پورت کوانتومی؛ یک گام به سوی اینترنت کوانتومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله پورت کوانتومی؛ یک گام به سوی اینترنت کوانتومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید