جشن شهریورگان ، روز زایش کوروش کبیر و روز پدر ایرانی

به گزارش مجله بای بلاگ، امروز، جشن شهریورگان، زادروز داراب و روز پدر ایرانی است. جشن شهریورگان، شهریور روز از شهریور ماه بوده که روز سی ام امردادماه و به نام امشاسپند توانای خْـشَـتْـرَه وَئیریَـه به معنی کشور آسمانی یا شهریاری آرمانی و ارجمند هست. شهریورگان واژه ای اوستایی بوده و در پهلوی به خشَترِوَر و در پارسی نو به شهریوَر دگرگون گشته و نام یکی از شش امشاسپندان یا فروزهای ایزدی است.

جشن شهریورگان ، روز زایش کوروش کبیر و روز پدر ایرانی

ایزد شهریور در دنیا مینوی نماد پادشاهی آسمانی و یکی از فروزه های خدایی بوده و در دنیا گیتی، نگهبان ایوخشست ها یا توپال ها (فلزات از جمله زر و سیم) است که همواره خواهان فر، بزرگی و نیرومندی برای مردمان بوده و همواره پشتیبان بینوایان است. همچنین، در کتاب پهلوی بندهش، گُل شاه اِسپَرغم (نازبو) را گل ویژه شهریور می خوانند. جشن شهریورگان برای کشاورزان ایران باستان نیز روز مهمی بشمار می رفته است، زیرا پس از جمع آوری فرآورده های کشاورزی تابستانی خود و آماده ساختن زمین برای کشت پاییزی، در این روز به شادی و پایکوبی می پرداختند. با این کار از درگاه اهورامزدا برای نعمتهایش سپاسگزاری کرده و با ستایش و نیایش، از او خواهان برداشتهای پرباری در فصلهای آینده می شدند.

شیوه برگزاری جشن

شوربختانه، بخاطر برگزار نشدن آیین های جشن شهریورگان در درازای زمان به ویژه پس از یورش تازیان به ایران، موجب گشته شد تا همه جزئیات آن بدست فراموشی سپرده شوند. ابوریحان بیرونی در آثار الباقیه درباره این جشن کهنسال ایرانی نوشت: شهریور ماه که روز چهارم آن شهریور روز است و آن به مناسبت توافق دو نام جشن می باشد، آن را شهریورگان گویند. چم (معنی) شهریور دوستی و آرزوست. شهریور فرشته ای بوده که به جواهر هفت گانه از قبیل طلا، نقره و دیگر فلزات که برقراری صنعت و دوام دنیا و مردم به آنها بستگی دارد، موکل است.

در سده ها دیرتر و دوره های تاریخی ایران، شهریور نیز نشانه پادشاهی دادگر گشته و بدین روی، ایرانیان باستان در این روز پس از نیایش اهورامزدا، نیکوکاری کردن و دادن خوراک به بینوایان و نیازمندان، نزد پادشاه که او را نماینده او بر روی زمین می خواندند، رفته و این جشن را به او شادباش می گفته اند. جشن شهریورگان یا زادروز داراب از دوران زرتشتیان بوده که برای ما به یادگار مانده است.

زادروز کوروش بزرگ

روز دقیق زایش کوروش بزرگ نامعلوم بوده و در هیچ یک از منابع تاریخی از جمله نوشته های هرودوت و گزنفون هم یاد نشده است. ولی، برخی زادروز داراب را زادروز بزرگ مرد تاریخ بشریت می خوانند که انگیزه آن همانندی داراب با شخصیت تاریخی کوروش بزرگ است. با توجه به اشاره های تاریخی و شباهتهای داراب در شاهنامه فردوسی و دیگر تاریخ نامه های ایرانی، می توان گمان برد که شخصیت داراب اساتیری، براساس شخصیت تاریخی کوروش شکل گرفته است.

گزینش این روز برای بزرگداشت پدران ایرانی

چون جشن شهریورگان، زادروز کوروش بزرگ بوده و نیز به معنای شهریاری بر اراده و نفس است، جامعه زرتشتیان ایران این روز را به عنوان روز بزرگداشت پدر برگزیده و همه ساله آن را جشن می گیرند.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3903

به "جشن شهریورگان ، روز زایش کوروش کبیر و روز پدر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن شهریورگان ، روز زایش کوروش کبیر و روز پدر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید