خبرنگاران انتشار مجموعه شعر چو گلدانِ خالی... به یاد قیصر امین پور

به گزارش مجله بای بلاگ، تهران- خبرنگاران- مجموعه شعر چو گلدان خالی سروده شیرینعلی گلمرادی حاوی اشعاری در رثای زنده یاد قیصر امین پور شاعر معاصر نام آشنا منتشر شد.

خبرنگاران انتشار مجموعه شعر چو گلدانِ خالی... به یاد قیصر امین پور

شیرینعلی گلمرادی (متولد 1317، خلخال) تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا سال دوم دبیرستان در زادگاهش به انتها برد. وی از شروع جوانی به شعر و شاعری پرداخت و از سال 1339 آثارش در مجلات و روزنامه ها منتشر می شد. او سال های بعد هم به همکاری خود با مجلات ادامه داد. وی از میان قالب های شعر به قالب غزل و از میان موضوعات، به حوزۀ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علاقۀ خاصی نشان داده است. تا به امروز چند مجموعه در حوزه شعر از این شاعر منتشر شده است.

وی ضمن سرودن اشعاری در خصوص دفاع مقدس و ابعاد مختلف آن مانند آزادگان آثاری را نیز در زمینه ادبیات دینی و انتظار گردآورده است و مجموعه شعر چقدر جاده، چقدر چشم در برگیرنده سروده هایی درباره امام زمان (عج) از شاعران معاصر است. همچنین مجموعه شعرهای وی در قالب های غزل و نیمایی در کتابی با عنوان برگ های چندرنگ باغ با مضامین و موضوعات مختلف عاطفی، اجتماعی و مذهبی سروده شده اند. آوازهای گل محمدی، آینه در کربلاست، پرواز از شلمچه، خاتون آب های دنیا، خاک، خون، حماسه، پایکوبی شمشیر، غزل های باغ ارغوان، هم صدا با سنگ های بی سکوت، شهادت و پرواز و هفتاد و دو خورشید عنوان بعضی از مجموعه های منتشر شده وی هستند.

نگاهی مختصر به زندگی و شعر قیصر امین پور

وی مجموعه شعر چو گلدانِ خالی را با توضیحی از زندگی زنده یاد قیصر امین پور (1338 تا 1386) شروع می نماید و بعد از آن سراغ اندیشه ها و مضامین مطرح در اشعار او می رود. نقل قولی از مرحوم امین پور که به گلمرادی گفته در خصوص چیستی شعر و اینکه چه وقت اتفاق می افتد، رباعی های او، اشعاری که در حوزه کودک سروده و موسیقی طبیعی در شعرهایش مانند ترانه باران از دیگر موضوعات مطرح در این نگاه مختصر به اشعار یکی از مهم ترین شاعران معاصر است.

وی در ادامه به مضامین شعری امین پور می پردازد و می نویسد: مضامین شعر امین پور اکثرا اجتماعی-ادبی است. موضوعاتی که در آثار او بیشتر قابل توجه است: موضوع شعرهای جنگ تحمیلی است که از نظر آماری در مجموعه شهر او صفحات: 16-17-369-380-382-396-430-455-456-457 به این قبیل آثار اختصاص دارد. و صفحات: 20-345-409-417-559 مختص شعرهای آیینی است (ص. 29)

نویسنده همچنین نگاهی از دور به غزل های امین پور دارد و می نویسد: غزل های قیصر امین پور در عین سادگی از مفاهیم بلند و ریشه دار بهره مند و از آرایه های متکلفانه و تصنعی عاری است. زیربنای غزلیات بر اندیشه جست وجوگر متکی است. سلامت و استحکام ساخت و بافت چنان بالاست که احتمال بروز هرگونه لکنت و خدشه را ناممکن ساخته است... در میان تقریبا 16 غزل قیصر امین پور در بازشماری شبکه ای از واژگان، آیینه بالاترین بسامد را دارد (ص. 35).

گلمرادی بعد از این مقدمه که 41 صفحه از مجموع 102 صفحه کتاب را به خود اختصاص داده، سراغ سروده هایش می رود. این بخش با شعری در قالب شعر نو به نام رِند مُتبسم شروع می گردد که برای خواجه شیراز سروده شده و دست کم این سوال را به ذهن می آورد که چرا در این کتاب گنجانده شده است؛ زیرا انتظار می رود اشعار این مجموعه بیشتر در خصوص امین پور باشند. چراغ آواز شعر دیگر در قالب شعر نو، به رسیدن برسی باز شعری است که با نقل قولی منظوم از امین پور شروع می گردد، اما 52 رباعی انتها بخش این قسمت از کتاب و بیشتر آنها حاوی اسمی از قیصر هستند.

قیصر! همه سه شنبه ها پاییز است/ مثل عدد نحس، ملال انگیز است

احساس تو چون لطافت ابریشم/ افسوس! که تیغ مرگ ناپرهیز است

با وجود کوشش گلمرادی که شاعری شناخته شده در چند حوزه شعر معاصر است برای شناساندن و آنالیز اشعار قیصر امین پور، به نظر می رسد مداقه در این زمینه به کوشش های بیشتری احتیاج دارد. تعداد کتاب ها و انتها نامه های نوشته شده در خصوص وجوه مختلف شعری وی از جمله صور خیال، عناصر شعری، زبان و محتوا، مضامین خاص مانند جنگ تحمیلی، عشق، طبیعت، مهدویت، نوستالژی، نگرش دینی، اسطوره، یا آنالیز های تطبیقی و مقایسه اشعار او با شاعران هم عصرش مانند سیدحسن حسینی یا حتی شاعران متاخر چون فریدون مشیری و حمید مصدق یا تنها آنالیز ترانه های سروده شده وی که زیاد هم نیست، نشان می دهد آنالیز هر وجهی از شعر او احتیاج به کوشش هایی بیشتر دارد. اگر هم قرار است مجموعه اشعاری صرفا در خصوص وی منتشر گردد، توضیح و آنالیز خیلی کوتاه از اشعار او لازم به نظر نمی رسد.

چو گلدانِ خالی...، نوشته شیرینعلی گلمرادی در 104 صفحه و به همت انتشارات خورشیدباران اخیرا و در آستانه سیزدهمین سالروز درگذشت قیصر امین پور (8 آبان 1386) به بازار آمده است.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4747

به "خبرنگاران انتشار مجموعه شعر چو گلدانِ خالی... به یاد قیصر امین پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتشار مجموعه شعر چو گلدانِ خالی... به یاد قیصر امین پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید