خبرنگاران همگناه مجموعه ای که می تواند در آن همه چیز ختم به خیر نشود

به گزارش وبلاگ خرید، تهران- خبرنگاران- با مروری گذرا بر پخش سریال ها از شبکه نمایش خانگی در چند سال اخیر می توان دریافت که این شبکه بزرگ نمایشی، از پتانسیل و ظرفیت بالا و بالقوه ای در جذب مخاطب برخوردار است و چنانچه در جهت درستی قرار گیرد می تواند به فضایی اثرگذار و قابل تامل در صنعت فیلم و سریال مبدل شود.

خبرنگاران همگناه مجموعه ای که می تواند در آن همه چیز ختم به خیر نشود

بی شک خلا آثارِ خوب و ارزشمند در رسانه ملی، محدودیت های موجود در ساخت و پخش از تلویزیون و عدم حضور یا ممنوع التصویر بودن برخی از چهره های مورد علاقه مخاطبین در سیمای ملی، قطعا از دلایل عمده استقبال مخاطب از شبکه نمایش خانگی در این سال هاست که خوب یا بد، آن چنان که انتظار می رود از این فضای مناسب بهره چندانی در بالا بردن سطح ذائقه مخاطب برده نشده است.

در میان این بازارِ سریال های سطحی و از هم گسیخته شبکه نمایش خانگی که چیزی حتی در سطح استانداردهای متوسط نیز در آنها کمتر به چشم می خورد، تک سریال هایی همچون همگناه و کرگدن که حداقل از درجه کیفی مطلوبتری برخوردار است، قابل بحث است که در این نوشتار ابتدا به سریال همگناه پرداخته و در نوشتاری دیگر به تحلیلی بر سریال کرگدن خواهم پرداخت.

قبل از ورود به مبحث تحلیلی تر پیرامون همگناه باید از مصطفی کیایی کارگردان و صاحب اصلی اثر گفت. فیلمساز جوان و خوش آتیه ای که در آثار سینمایی خود همچون بارکد و عصر یخبندان نشان داده بود که حداقل در تولید آثار خوش ساخت و با ریتم و ضرباهنگ مناسب بیگانه نیست و مدیوم تصویر را در اندازه های خود به خوبی می شناسد.

پیرامون سریال همگناه نیز در نگاه اولیه باید گفت که اثری خوش ساخت به نظر می آید که حداقل از یک پکیج هماهنگ در تصویر، بازی، میزانسن و قصه برخوردار است. اگرچه شاید سریال در لحظاتی به ویژه در فلاش بک ها و مرورِ خاطرات کاراکترها ریتم خود را از دست می دهد اما آنقدری نیست که اثر را از نفس انداخته و متوقف کند.

بی شک یکی از نقاط قوتِ سریال همگناه را باید در انتخاب خوبِ بازیگران این مجموعه دانست، ترکیبی همچون پرویز پرستویی، حبیب رضایی، هنگامه قاضیانی، مسعود رایگان، رویا تیموریان و هدیه تهرانی در کنار نسلی جوانتر همچون مهدی پاکدل، محسن کیایی، احسان کرمی و ... که به درستی در کنار یکدیگر چیده شده و توانسته است وزنهِ بازیگری مجموعه را به خوبی سنگین کند و کم لطفی است که از بازی خوبِ بازیگران و هدایت درست کارگردان در این مجموعه عبور کرد.

کیایی در این مجموعه به خوبی نشان داده است که بر خلاف دیگر سریال های نمایش خانگی حتی در انتخابِ نقش های فرعی مجموعه خود وسواس زیادی به خرج داده است و بازی آنها را کاملا تحت کنترل داشته تا یک پکیج هماهنگ و یکدست را در بازیگریِ مجموعه خود ارائه دهد، چیزی که در دیگر مجموعه های شبکه نمایش خانگی کمتر به چشم می خورد و صرفا با انتخاب چند چهره سینمایی، اغلب بازیگران در سطح بسیار پایینی از درجه فنی و تکنیکی برخوردارند.

از دیگر موارد قابل توجه در مجموعه همگناه که می توان به آن اشاره کرد، فیلمنامه و قصه پویای اثر تا به این مقطع از سریال است و البته باید دید در ادامه چگونه به جمعبندی می رسد و قضاوت در مورد آن هنوز زود است.

اما دو نکته اصلی را در این قِسم نباید فراموش کرد و آن اینکه اولا نویسندگان اثر از وارد کردن کاراکترهای متعدد به اثر خود هراس نداشته و در این زمینه جسارت خوبی به خرج داده اند که این خود اگر بر منطق شخصیت پردازی درست استوار باشد به پویایی روایت بسیار کمک می کند و دوم پرداختن و شکستن تابوی مسئله ای چون تغییر جنسیت است که در آثار نمایشی ایران کمتر به آن پرداخته شده است و باید ورودِ آن به مدیوم تصویر و مصاحبه پیرامون چنین مسائلی را در جامعه به فال نیک گرفت و به قول معروف نباید به جای حل مساله، صورت مساله را پاک کرد.

البته امیدوارم نویسندگانِ اثر در ادامه توانسته باشند روالی منطقی، دراماتیک و ساختارمند برای کاراکترها و خرده روایت هایِ مجموعه خود تعریف کرده باشند و از شتاب زدگی، سطحی نگری و سرهم بندی به شدت پرهیز کرده باشند، چرا که در غیر اینصورت کیفیت اثر را می تواند تا سطح سریال های نازل ترکیه ای کاهش دهد.

در مجموع باید گفت سریال همگناه در فصل اول مجموعه نسبتا هماهنگی در فیلمنامه، بازیگری و کارگردانی نشان داده است که البته با اما و اگرهای فراوانی روبروست که امیدواریم در ادامه تولید و پخش آن حداقل بتواند سطح ذائقه مخاطب خود را تا اندازهای بالا ببرد و به مسائل و سوالهای اصلی روایت پاسخ درست و منطقی بدهد و طبق روال کلیشهای همه چیز ختم به خیر نشود.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2441

به "خبرنگاران همگناه مجموعه ای که می تواند در آن همه چیز ختم به خیر نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همگناه مجموعه ای که می تواند در آن همه چیز ختم به خیر نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید