خبرنگاران ماجرای امضای صدور ضمانت نامه ها در بهشت زهرا(س)

به گزارش مجله بای بلاگ، تهران - خبرنگاران - نماینده دادستان در چهاردهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و 33 متهم دیگر گفت: نقش متهم محمدتقی روحی در تصویب ضمانت نامه ها محرز است و او زمانی برای امضای مدیر شعبه درخصوص ضمانت نامه ها به بهشت زهرا(س) می رود.

خبرنگاران ماجرای امضای صدور ضمانت نامه ها در بهشت زهرا(س)

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه قاضی اسدالله مسعودی مقام از وکیل متهم محمدتقی روحی خواست در صندلی قرار گیرد، وکیل متهم روحی در صندلی نهاده شد و گفت: در جلسه قبل دولتشاهی اعلام کرد که موکل بنده در افتتاح حساب و کارهای شرکت دخالتی نداشته؛ موضوعی که موکل بنده نیز آن را اعلام نموده است زیرا وی هیچوقت به بانک سر نزده و مدیران کارتن خواب را همراهی ننموده است جز در یک مورد که آقای حسینی را به بانک برده است.

وی ادامه داد: دولتشاهی یک مؤسسه حسابداری داشته که موکل بنده در سال 94 جذب این مؤسسه می گردد و کارهای اداری و دفتری انجام می دهد؛ شرکت های منتسب به محمد امامی و فرزان راد در مورد موکل بنده فاقد وجاهت قانونی است زیرا ایشان کارمند دولتشاهی بوده است.

وکیل متهم روحی اضافه نمود: موکل بنده عمل مادی مثبتی مبنی بر اینکه بخواهد معاونتی در جرم انجام دهد نداشته و در این میان وحدت قصدی نیز ننموده است.

در ادامه جلسه دادگاه امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان با دستور قاضی در صندلی نهاده شد و خطاب به وکیل متهم روحی، گفت: نقش آقای روحی آن بوده که مدیران را وارد شرکت نموده و پس از آن وارد بانک نموده است.

قهرمانی ادامه داد: در یک جلسه ای، آقایان تأکید داشتند که فردا باید ضمانت نامه ها صادر گردد زیرا هیئت مدیره منتظر است، بنابراین با آقای پویان مهر همان روز تماس می گیرند که پویان مهر در آن موقع در بهشت زهرا حضور داشت و باتوجه به اینکه این موضوع برای آقایان اهمیت داشت، محمدتقی روحی به بهشت زهرا می رود و امضای مدیر شعبه را در آنجا می گیرد. نقش او در تصویب این ضمانت نامه ها محرز است.

نماینده دادستان اظهارداشت: روحی عضو هیئت مدیره شرکت های فرزان راد و جزو تیم فرزان در بانک رفاه بوده است.

وکیل متهم روحی گفت: من از موکل خود سئوال کردم و گفتند که بنده هیچ گاه برای افتتاح حساب و ثبت شرکت ها حضور پیدا نکردم.

وی ادامه داد: دولتشاهی دو کارمند داشت که یکی از آن روحی و دیگری پرویز نسترن تهرانی بوده است. این در حالی است که روحی ماهانه 2 میلیون تومان حقوق می گرفته اما نسترن تهرانی از ترکیه هم حمایت شده است؛ این ها مواردی است که نیازمند رسیدگی است.

وکیل متهم روحی گفت: باید تعیین گردد که چه جرمی رخ داده و موکل چه اعمال مجرمانه ای انجام داده است.

پس از آن، قاضی از نماینده دادستان خواست شرحات خود را بیان کند.

قهرمانی با اشاره به نقش فردی به نام امیرحسین کریمیان که در اظهارات متهم روحی به آن اشاره شده بود، گفت: امیرحسین کریمیان فردی است که شبکه ای داشته و دارای اسناد جعلی است، وی متولد آرژانتین است اما خانواده او در ایران هستند. او در دادگاه استان البرز پفراینده دارد اما اکنون متواری است.

وی ادامه داد: وی یک متهم کلان است و امیدواریم در دادگستری کرج حکم این فرد نهایی گردد؛ کریمیان فردی است که به فرزان راد یاد داده که چگونه سراغ بانک ها رود.

قهرمانی افزود: بعضی از شرکت هایی را که روحی اسم می آورد در بانک سرمایه نیست و در بانک های دیگری است. پفراینده بانک رفاه، بانک مسکن و بانک صادرات خیلی تاسف بار است.

وی گفت: مدیر حقوقی بانک سرمایه همزمان مدیر حقوقی نفت پاسارگاد نیز بوده است.

وکیل متهم روحی گفت: از لحاظ روانشناسی کیفری، موکل من شخصیت هیجانی دارد و به من گفته است که اظهاراتی که در مرحله دادسرا و آگاهی داشته، پس می گیرد.

در ادامه دادگاه نماینده دادستان ضمن تشریح نحوه انجام فرایند مجرمانه اخذ تسهیلات با استفاده از شرکت های صوری و مدیران کارتن خواب در این پفراینده اضافه نمود: باران تجارت آوا در شعبه اسکان و در تاریخ بیستم آذر 1392 با یک میلیون تومان افتتاح حساب می نماید. این شرکت تسهیلات 30 میلیارد تومانی بابت کنجاله کنزاله دریافت می نماید همچنین در یک روز قبل از سررسید تسهیلات ورشکستگی گرفتند در حالی که وثیقه این شرکت جعلی بوده است و مصوبه شرکت باران تجارت سوم دی 1392بوده که بر اساس آن 30 میلیارد تومان پول داده شده است.

وی گفت: کارشناس اعتباری قبل از مصوبه موضوع را آنالیز کرد و گفته در بازدید از محل شرکت هیچ یک از مدیران و اعضا حضور نداشتند و حسب ضوابط و مستندات موجود باران تجارت آوا فاقد صلاحیت است و در صورتی که عزم تصمیم گیرندگان در جهت مساعدت و اهدای تسهیلات به این شرکت است، موضوع متفاوت است.

یک کشاورز مدیر شرکتی که 30 میلیارد وام دریافت کرد

نماینده دادستان افزود: پرندآور مدیر یکی از شرکت های 30 میلیاردی است که کشاورز است و با اسم او وام های کلانی گرفته اند.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم نصرالله پرندآور خواست تا در صندلی قرار گیرد.

رئیس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم پرند آور گفت: حسب کیفرخواست و مستندات پفراینده اتهام شما دایر بر معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به وسیله تسهیل فرایند دریافت غیرقانونی تسهیلات به نفع شرکت های منتسب به فرزان راد و امامی است. آیا این اتهام را قبول دارید؟

متهم پرندآور ضمن رد اتهام گفت: در سال 90 فرزندم تصادف کرد و شش ماه در کما بود هیچ چیز نداشتم و وضع اقتصادی ام خراب بود که برادر خانمم به من گفت کسی است که می تواند به تو پول بلاعوض دهد.

وی ادامه داد: من کلا یک دوچرخه، بیل و فرغون دارم و نه تهران را بلدم و نه کسی را می شناسم.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان ضمن قرارگیری در صندلی گفت: این فرد بازداشت ما نیست.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما زندانی پفراینده من نیستید.

نماینده دادستان خطاب به متهم پرند آور گفت: می دانی که در کدام شرکت عضو هستید.

این متهم گفت: آوا؟

قاضی خطاب به این متهم گفت: چه کسی شما را به تهران آورد و کجا رفتی؟

این متهم گفت: برادرخانمم یک بار مرا به بانک برد که در آنجا چند ساختمان یک رنگ بود.

نماینده دادستان ادامه داد: ما ردیابی ها را آغاز کردیم و در ردیابی ها دیدیم بخشی از پول به حساب کسی رفته که وثیقه جعلی در بانک ترهین نموده و بخشی به حساب فردی رفته بود که زمانی که ما او را احضار کردیم متوجه شدیم که جوان بی بضاعتی است و شرایط اقتصادی خوبی ندارد.

وی ادامه داد: بخشی نیز به حساب حمیدرضا شیرخان رفته و وی نیز به حساب سون منتقل نموده است و امامی نیز به حساب فردی به نام مطهره می زند که 14 سال سن داشته و از آنجا به حساب هادی رضوی می رود در اینجا 4.5 به حساب امامی رفته است.

پیک موتوری یک ساندویچی، مدیرعامل یک شرکت تجاری

قهرمانی گفت: همه شرکت ها را یک وکیل به نام محمودی زاده اعلام ورشکستگی نموده که ما او را آوردیم و گفت من به امامی شرکت ها را معرفی کردم. در شرکت گلگون تجارت نیز دیدیم مدیرعامل پیک موتوری یک ساندویچی است.

وی مطرح کرد: فرد دیگری که هنوز به سن قانونی نرسیده بود را به شعبه اسکان می برند و با این بهانه که می خواهند پنج میلیون تومان به وی پول بدهند وی را مجاب به امضاکردن اسناد می نمایند و با اسم وی 30 میلیارد تومان پول دریافت می نمایند این در حالی است که همان پنج میلیون تومان را نیز به این فرد نمی دهند.

ملک بنیاد شهید را با بیمه نامه جعلی در وثیقه بانک گذاشتند

قهرمانی با بیان اینکه آقایان برای کالا بیمه نامه جعلی درست می کردند، گفت: ملکی که در وثیقه بانک گذاشته شده ملک بنیاد شهید بوده است.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم پرندآور پرسید: آیا شما اطلاع نداشتید که عضو هیات مدیره بانک بودید؟

متهم پرندآور گفت: نمی دانستم و حتی یک ریال هم پول نگرفتم.

قاضی در ادامه از متهم علی جلیلی بیله ورق خواست تا در صندلی قرار گیرد و خطاب به وی گفت: حسب به محتویات پفراینده و کیفرخواست صادره اتهام شما دایر بر معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به وسیله تسهیل فرایند دریافت غیر قانونی تسهیلات به نفع شرکت های منتسب به فرزان راد و امامی است، آیا این اتهام را قبول دارید.

متهم بیله ورق ضمن دفاع از خود گفت: خیر من این اتهام را قبول ندارم من توسط حسن قاسم پور به بانک راهنمایی شدم و قرار شد به من پنج میلیون تومان وام بدهند و یکی از افراد خانواده واسطه معرفی من به این فرد شد. اینکه من مدیرعامل شوم و یا امضا دهم که این افراد به پول برسند اینگونه نبوده اس.

اینمتهم ادامه داد: من فقط قاسم پور را می شناختم و یکی دو هفته قبل از مراجعه به بانک به من گفت که یکی دو برگه را امضا کن و شب قبل از رفتن به بانک نیز گفت کت و شلوار بپوش و با آژانس به شعبه اسکان بیا هزینه آن را من می دهم.

وی اضافه نمود: در آنجا نانچیان رییس شعبه به ما خیلی احترام گذاشت و چند برگه که اسم من روی آن ها بود را امضا کردم و انگشت زدم دیگر هم کسی را ندیده ام تا اینکه در سال 97 آقای قهرمانی ما را به شعبه خود احضار کرد.

در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست شرحات خود را بیان کند.

قهرمانی نماینده دادستان در صندلی نهاده شد و گفت: ما در ردیابی های خود دیدیم که پول به حساب بعضی از افراد می رود از جمله بخشی از پول به حساب هادی سید و بخشی نیز به حساب پرویز نسترن تهرانی رفته است.

وی با اشاره به نقش امامی در این شرکت ها گفت: ما در ردیابی های خود متوجه شدیم در شرکت گلگون تجارت 10 میلیارد تومان پول به حساب خواهر همسر اول آقای امامی رفته است و از حساب او به شرکت سون قشم می رود، بخشی از پول نیز از حساب سون قشم به حساب خانم هنرپیشه ای می رود که هیچ قراردادی با امامی ندارد.

نماینده دادستان اضافه نمود: اصل شرکت برای فرزان راد است و مدیران تحت حمایت فرزان راد بوده اند؛ زمانی که فرزان راد از امامی یاری می خواهد به او می گوید که برای گردش موجودی شرکت ها پول واریز کند که امامی نیز 10 میلیارد تومان می دهد که بعد از اخذ تسهیلات این مبلغ، به امامی داده می گردد، اما 4 میلیارد اضافه تر هم به وی می دهد.

نماینده دادستان گفت: حال اینکه نقش امامی را معاونت بدانید یا مشارکت باید گفت در آن مبلغ چهار میلیارد، به نظر می آید که نقش ایشان پررنگ بود بنابراین نقش ایشان مشارکت می گردد.

در ادامه، قاضی از متهم قریشی خواست در صندلی قرار بگیرد و بعد از تفهیم اتهام از او خواست شرحات خود را بیان کند.

متهم قریشی در صندلی نهاده شد و گفت: من این اتهامات وارده را قبول ندارم، اما باید این نکته را بیان کنم که بنده تحت فشار نبودم و هر آنچه قبلاً گفتم را الان هم می گویم.

وی ادامه داد: در این پفراینده شخصی به نام کریمی وجود ندارد و من اصلا وی را ندیدم.

این متهم اضافه نمود: سال 90 تا 91 با فریدون نیازناک آشنا شدم و دو ملک برای ایشان خریدم. از سال بعد ارتباطم نزدیک تر شد در نهایت در سال 94 فریدون نیازناک به من گفت شرکت هایمان ورشکسته شده و اگر کسی را می شناسی به من معرفی کن که بنده نیز ابراهیمیان را معرفی کردم.

وی ادامه داد: بابت هفت میلیاردی که به حسابم آمد 2 میلیارد آن به حساب پسر فریدون نیازناک رفت و بیش از چهار میلیارد آن بابت بدهی آقایان به بانک ایران زمین پرداخت شد.

قاضی در ادامه از او پرسید: این پول برای چه به حساب شما آمد؟

متهم پاسخ داد: من مراوده اقتصادی داشتم، اما اصلا نمی دانستم که این پول ها را آقای محمدی واریز نموده است، من حسابم بسته بود و مجبور بودم از حساب پسرم استفاده کنم که بتوانم با آن کار کنم.

سپس نماینده دادستان خواست شرحات خود را بیان کند، نماینده دادستان در صندلی نهاده شد و گفت: تیمی زیرمجموعه فرزان راد بوده که دستورات حلقه اول را انجام می داده است از سوی دیگر در رأس حلقه دوم نیز فریدون نیازناک بوده است و از جمله افرادی که دراین حلقه دوم قرار داشتند آقای قریشی بوده است.

وی ادامه داد: ابراهیمیان را قریشی به نیازناک معرفی می نماید؛ ابراهیمیان وضع مال خوبی نداشته و اشخاص را شناسایی می نموده و سپس به قریشی معرفی می نماید و قریشی نیز به نیازناک معرفی می نماید.

نماینده دادستان اعلام کرد: بعد از اینکه اشخاص توسط ابراهیمیان شناسایی و به قریشی معرفی می شدند، قریشی نیز آن ها را به روحی معرفی می کرد. قریشی یک سری مدارک را از این ها توسط ابراهیمیان برای ثبت شرکت اخذ می کرد.

وی با بیان اینکه یکی از اشخاصی که زیرمجموعه قریشی فعالیت می کرد، رمضان راد بوده است، گفت: در اظهارات مهدی محمدی در مورد قریشی آمده است که دو مرحله واریزی برای قریشی اجرا شده و روابطی میان قریشی و نیازناک بوده که این مبالغ به حساب وی واریز شده است.

نماینده دادستان افزود: اقدام دیگری که قریشی در این مجموعه مجرمانه انجام داده در مورد کارشناسی ملک لواسان بوده است. کارشناسی رسمی می گوید قریشی مرا معرفی کرد تا آن کارشناسی را انجام دهم و گران نمایی صورت گیرد.

سپس متهم قریشی با دستور قاضی در صندلی نهاده شد و اضافه نمود: من یک کارشناس می شناسم که ملک های آقایان را در شمال کارشناسی می نموده و این فردی که نماینده دادستان از او نام برد، نمی شناسم.

قهرمانی در این بخش از جلسه دادگاه گفت: در جلسه ای که در کریم خان با حضور قریشی و یوسف پور (کارشناس رسمی) برگزار گردید، فردی به نام فریدون زنگ می زند و می گوید اگر ملک را آنگونه که می خواهند قیمت ندهی برای شما مشکل ایجاد می گردد و پنج برابر گران نمایی صورت می گیرد.

متهم قریشی گفت: چک های سعید میرحسینی هنوز دست من است. من در آن جلسه ای که می گویید نه بودم و نه این فرد را می شناسم، مابقی دفاعیات را وکیلم انجام می دهد.

در ادامه وکیل متهم قریشی گفت: موکل من دفاعیات خوبی انجام داد و در گفتارش صداقت داشت.

وی افزود: موکل از جمله انبوه سازانی است که سال ها در امر خرید و فروش ملک و ساخت و ساز فعالیت می نماید و با افراد متمول در ارتباط بوده است که از جمله آن ها فریدون نیازناک است و از سال ها قبل با وی دوست و رفیق بوده است.

وکیل متهم قریشی اضافه نمود: حسب واقعیات پفراینده موکل فقط با نیازناک ارتباط داشته و صرفا ابراهیمیان را به وی معرفی نموده است. موکل نه با فرزان راد و نه امامی و هیچکس دیگر ارتباطی نداشته و جز نیازناک و ابراهیمیان هیچکس دیگری را نه دیده و نه می شناسد همچنین دیگران هم او را می شناسند.

وکیل متهم قریشی ادامه داد: در زمان مواجهه حضوری موکل با مدیران شرکت ها جملگی گفتند که او را نمی شناسند و در این بین فقط میرسعید حسینی اظهارات کذب و دروغی داشته است و جای تأسف است که نماینده دادستان اظهارات وی را مورد وثوق قرار می دهد. این در حالی است که این افراد در جریان تحقیقات مقدماتی اظهارات خلاف واقعی را به موکل نسبت می دهد و جای تأسف است که در غیاب ادله اثباتی جرم اظهارات امثال وی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در کیفرخواست بدون دلیل و مدرک بیان شده که موکل 6 نفر از آقایان را برای مدیریت شرکت های صوری معرفی نموده که این ادعا کاملاً غیرواقع و نارواست. برای اثبات این موضوع نزد دادگاه استدعا دارم که برای پیاده شدن اظهارات موکل دستورات لازم را مبذول فرمایید.

این وکیل دادگستری گفت: از طرفی اموری که مربوط به اعداد و ارقام است نیازمند کار کارشناسی و حسابرسی است.

وکیل متهم قریشی اضافه نمود: دادستان مدعی است که موکل 6 نفر از افراد کارتن خواب را معرفی نموده است و برای آن مبلغ 15 میلیارد تومان دریافت نموده، حال از دادگاه می پرسم آیا قابل باور است صرفاً برای معرفی 6 نفر بیش از 15 میلیارد تومان پرداخت گردد؟ آیا این عقلایی است؟

وی ادامه داد: اینکه چرا موکل بنده از حساب فرزندش برای انجام معاملات خود استفاده نموده است، باید گفت که وی به دلیل اختلاف حساب با یکی از شرکایش حساب وی بسته شده بنابراین مجبور به استفاده از حساب فرزندش شده است؛ حال این بدان معناست که موکل برای رد گم کردن و پولشویی این کار را انجام نداده است.

وکیل متهم قریشی گفت: در کیفرخواست تمام اموال موکل حاصل از پولشویی دانسته شده است در حالی که تمام این اموال تعیین بوده و دارای سند است ضمن آنکه موکل به صورت گسترده اقدام به ساخت و ساز می نموده و گردش اقتصادی بالای حساب وی مربوط به سال های گذشته است.

وکیل متهم قریشی اظهارداشت: در ماده 93 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است که بازپرس باید در کمال بی طرفی تحقیقات را انجام دهد و در کشف اوضاع و احوال فرقی نگذارد.

وکیل متهم قریشی ضمن قدردانی از حسن مدیریت، صبر و تحمل قضات دادگاه گفت: ضروری است که این تحول به بخش های دیگر عدالت کیفری ما از جمله دادسرا نیز تسری پیدا کند.

وی اضافه نمود: موکل مراودات اقتصادی با فریدون نیازناک داشته است و این اقدامات مباح و مآغاز بوده است.

وکیل متهم قریشی یادآور شد: موکل بنده هیچگاه ذینفع نبوده و هیچگاه به کسی دستوری نداده است و اتهامات انتسابی فاقد ادله است.

در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست در صندلی قرار گیرد و خطاب به نماینده دادستان گفت: وکیل متهم قریشی می گوید که کیفرخواست مستندات کافی ندارد در این زمینه شرح دهید.

قاضی خطاب به وکیل متهم قریشی هم گفت: باید موکل شما شرح دهند که چرا 460 میلیون تومان به حساب یک کارمند می ریزند. این پول بر اساس دستور چه کسی بوده است، همچنین شما مواردی را در موضوع پولشویی مطرح کردید که البته به نظر من دادسرا اشتباه کرد و باید مابقی موضوع پولشویی هم رسیدگی کند.

قاضی مسعودی مقام اظهارداشت: پولشویی ابعاد متعدد دارد از جمله مبادله و پنهان کردن پول که باید دادسرا آن را مورد رسیدگی قرار می داد.

قاضی مسعودی مقام اضافه نمود: متهم می گوید هفت میلیارد بیشتر به حسابش نرفته، اما ما ردیابی ها را استعلام نموده ایم. من هنوز متوجه نشدم همه تاجر و بساز و بفروش هستند و کارهای اقتصادی می نمایند، اما زمانی که پول به حسابشان می آید نمی گویند که هفت میلیارد مال کیست؟

وکیل متهم قریشی در پاسخ گفت: گردش حساب موکل سنگین بوده است.

رییس دادگاه اظهار کرد: من حساب همه متهمان را درآورده ام وقتی چند میلیارد به حسابشان می آید نمی گویند چه کسی واریز نموده است. آقایان ورود پول را گفته اند واریز وجوه و واریزنماینده آن تعیین است.

در این بخش از جلسه دادگاه قهرمانی اعلام کرد: وکیل ادعا دارد که دادستان بی طرف است در حالی که دادستان طرف دعوا است.

قاضی مسعودی مقام گفت: بعضی از موارد بار حقوقی دارد و هر کدام از این عنوان ها بحث هایی دارد.

نماینده دادستان اضافه نمود: وکیل گفته است که فقط میرسعید حسینی مطالبی را بیان نموده، اما در اظهارات قریشی در دادسرا آمده است روحی خود را نزد کارمندان بانک محمدی معرفی نموده بود و جعفر حسینیان کسی است که ابراهیمیان معرفی نموده، وکیل چگونه این حرف ها را می زند موکل شما در اینجا هم اقرار نموده است.

وی ادامه داد: وکیل کل کیفرخواست را فاقد ادله اثباتی دانست و گفت که اظهارات سراسر کذب و دروغ است، اما ادله اثباتی شما برای این ادعا کجاست؟ در شأن یک وکیل نیست که بگوید دروغ است من تأسف خورده ام که حتی زحمت نکشیده که کیفرخواست را بخواند. زشت است که اینگونه صحبت می کنید.

قهرمانی افزود: وکیل می گوید که موکل وی با نیازناک مراوده داشته، اما سوال اینجاست که اگر ملک به نیازناک فروختی باید از وی پول می گرفتی، اما چرا پول به حساب پسر نیازناک رفته است، می گویید کیفرخواست تناقض دارد حداقل یک مورد از این تناقض ها را بگویید. 30 هزار تومان هم برای شما زیاد است.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام از نماینده دادستان خواست تا در استفاده کلمات در اظهارات خود رعایت مسائل قانونی را داشته باشد.

نماینده دادستان گفت: ما ردیابی ها را از جیب خود انجام نداده ایم و اسناد اقتصادی وجود دارد و 15 و خرده ای به حساب بردیا رفته و 2 و خرده ای نیز به حساب پدر رفته این کجا ابهام دارد. بازپرس کدام اسناد را دیده و کوتاهی نموده است.

وی توضیح داد: اظهارات موکل شما چگونه مورد وثوق شما نهاده شده است؟ کارشناس قریشی را از کجا می شناخته است و قریشی چگونه پول برای مدیران بی بضاعت پخش می نموده است چرا مدیرانی که خود قریشی همشهری آن ها بوده است و شرایط آن ها را می دیده است مدیر شرکت نموده است.

قاضی مسعودی مقام در این بخش از جلسه دادگاه ضمن اعلام تنفس به مدت یک ساعت گفت: ادامه دادرسی از ساعت یک آغاز خواهد شد.

در نوبت بعداز ظهر جلسه دادگاه نماینده دادستان از این وکیل عذرخواهی کرد و گفت: شما توهین کردید ما هم عصبانی شدیم یک آقایی نیز خودشیرینی کرد در نهایت من از شما عذرخواهی می کنم.

سپس با دستور قاضی وکیل جلیلی و پرندآور در صندلی نهاده شد و گفت: موکل بنده پرندآور باتوجه به تصادفی که داشته است دچار مسائل اقتصادی می گردد و از این طریق با این افراد آشنا می گردد که این افراد نیز با قول مساعدت اقتصادی و رفع کردن مسائل به او پیشنهاداتی می دهد. موکل بنده در شعبه 1166 شهر قدس به علت اینکه وثایقی که در بانک گذاشته شده و جعلی بوده است و ایشان اطلاعی از این موضوع نداشته به هفت سال حبس و رد مال محکوم شده است در حالی که هیچ فعالیتی در شرکت نداشته فقط به بانک مراجعه نموده بنابراین هیچ سوءنیتی نداشته است؛ حتی ایشان به ثبت شرکت ها نیز مراجعه ننموده است.

این وکیل در مورد دیگر متهم این پفراینده جلیلی گفت: او فریب عوامل امامی را خورده و یک مبالغ ناچیزی تحت عنوان وام دریافت نموده است. به نظر می رسد سوءنیتی نداشته است و در صورت امکان تقاضای برائت برای وی را دارم.

نماینده دادستان درباره لایه های افراد در این پفراینده گفت: لایه اول افراد بی بضاعت بوده اند و نمی دانستند برای چه کسانی کار می کردند. لایه دوم کسانی بودند که اطلاع داشتند. لایه اول از لایه سوم اطلاعی نداشتند که قرار است یکی از کشور خارج گردد آن یکی سریال سازی کند و آن یکی پولشویی کند.

پس از آن در این بخش از جلسه دادگاه، متهم امامی در صندلی نهاده شد و گفت: باتوجه به اینکه این دادگاه قابل فرجام خواهی نیست من باید صحبت هایم را بدون لکنت بیان کنم؛ دادگاه علنی و رسانه ای است یعنی حضور افراد از هر جریان فکری بلامانع است.

این متهم ادامه داد: ما هیچ چیزی را پنهان نمی کنیم.

قاضی خطاب به متهم گفت: شما خیلی چیزها را پنهان نموده اید.

متهم پاسخ داد: من چیزی را پنهان نکردم من هیچ وقت تقاضای ارفاق از شما ندارم.

این متهم ادامه داد: برای من کلیپ ساخته اند. دو زونکن 730 صفحه ای علیه بنده در رسانه ها کار شده است.

متهم امامی به نماینده دادستان گفت: لایه اول را به لایه دوم و سوم ربط می دهند و وقتی نمی توانند ثابت نمایند توهین می نمایند.

این متهم اضافه نمود: آقای مسعودی مقام شما مواردی را در حمایت از کیفرخواست می پرسید و سوال هایی را می پرسید؛ اما سوال هایی را در جهت حمایت از متهم نمی پرسید.

قاضی خطاب به متهم گفت: شما دفاع نمی کنید پراکنده مواردی را می گویید من همواره گفته ام که من در دادگاه با افراد صحبت می کنم و بیرون از دادگاه صحبتی ندارم.

قاضی مسعودی مقام گفت: اگر می خواستم ذهنیتی ایجاد کنم روز اول که وکیل شما به من مراجعه کرد و قصد داشت مطالبی را در مورد فساد در بانک سرمایه بگوید اجازه می دادم که این ذهنیت برای من ایجاد گردد.

وی ادامه داد: شما یاد گرفته اید که مطالبی را هر جلسه پراکنده بگویید؛ اما عملکرد خود را نمی گویید. وکیل شما حق ندارد در مسائل دیگران دخالت کند. در چارچوب ضمانت نامه ها دفاعیات را ارائه دهید اگر قبول ندارید شرح دهید.

قاضی دادگاه اضافه نمود: اینجا دادگاه است کوشش نکنید که ما را عصبانی کنید. ما رسیدگی ها را انجام می دهیم، در دو جلسه قبل نیز وکیلتان قبل از شما اجازه گرفت و گفت لایحه داریم و می خواهیم بخوانید، وکیل شما دیگر حق دفاع ندارد تا دفاع شما تمام گردد و بعد مجددا میتواند دفاع کند.

متهم امامی گفت: من در زندان حتی یک تذکر کتبی هم ندارم.

این متهم امامی اضافه نمود: همانطور که اطلاعات ذی قیمتی به دست شما رسیده اطلاعات ذی قیمتی نیز ما در اختیار داریم.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما دفاع نمی کنید. وکیل شما می گوید 35 جلد از 144 جلد پفراینده را خوانده است، شما اصلا دفاع نمی کنید شما فکر می کنید که هرچه را بگویید همه باید بپذیرند.

متهم امامی گفت: اگر دفاع آخر در دادسرا گرفته می شد و پفراینده من کارشناسی می شد، اگر آخرین گزارش آگاهی در مورد پیگیری پولشویی به نتیجه می رسید و به امامی و فرزان می رسید و سه ماه طول می کشید مشمول استجازه نمی شد.

متهم امامی ادامه داد: نماینده دادستان گفته است که ما سه ضابط داشتیم و تشخیص با بازپرس است. لطفا بفرمایید کدام ضابط ردیابی اقتصادی را انجام داده و کدام ضابط به شما گفته بخشی از وجوه حاصل از عملیات به حساب من ریخته شده.

متهم امامی گفت: این نوع کیفرخواست و موضوع یک جایش می لنگد. شما هنوز یک ادله نیاورده اید که در دبی به کدام حساب فرزان پول رفته است، اینکه الان فقط به این نتیجه رسیدید؛ راهنماییی که محاکمه شد از 20:30 خودم شنیدم که آقای قهرمانی گفت یک سیم کارت هم به نامش نبوده است. شما زندگی من را شخم زدید.

متهم امامی ادامه داد: من می گویم این پفراینده برای من ساخته شده و دلایلم را نیز می گویم؛ ما واممان را تسویه نموده ایم و ضابط گفته است که بحث ما مشارکت در قیر است.

وی اضافه نمود: ما قراردادی را با یک شرکت در امارات بستیم تا به نوعی قیر را به وسیله ریلی به ازبکستان صادر کنیم.

متهم امامی گفت: حمل بار از پالایشگاه تهران انجام می شد و حتما باید کسی را از سمت خود می گذاشتیم تا قیری که در کارخانه مظروف سازی می رفت داخل آن خاک نریزند. با همه مسائل به این شرکت 14 هزار تن از تعهدات خود را انجام دادیم و ما توانستیم بازار جدیدی را برای کشور ایجاد کنیم. فقط 2 - 3 هزار تن از این قیر را از آقای محمدی خریدیم و پول آن را نیز دادیم.

متهم امامی با بیان اینکه تمام بارنامه ها را به عدد و جزئیات آورده ام، گفت: بنده اگر به جز این سه هزار تن و خرده ای اگر خریدی داشتم آن را بگویید، از یک شرکتی خرید نموده ام و پول آن را داده ام.

این متهم ادامه داد: برخلاف نماینده دادستان که هیچکدام از تاریخ هایش هم خوانی ندارد تمام تاریخ های من انطباق دارد.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما قیرها را از چه کسی خریده اید؟

متهم پاسخ داد: از محمدی.

در این بخش از دادگاه متهم محمدی گفت قیرهای خریداری شده بیش از این سه هزار تن و شاید حدود 15 هزار تن است که الان به اسناد دسترسی ندارم.

متهم امامی پاسخ داد: بر اساس اسناد ما سه هزار تن بوده است.

متهم امامی اضافه نمود: من سه هزار و 900 تن قیر خریدم و فیش های آن به شرکت نفت صنعت پاسارگاد داده شده است.

این متهم ادامه داد: 10 میلیارد تومان بابت خرید و فروش قیر به محمدی دادم، محمدی در حوزه قیر ارتباطات گسترده ای داشت؛ ایشان با پول من آغاز به خرید و فروش قیر کرد.

متهم امامی اضافه نمود: این را هم بگویم کل قیر نفت پاسارگاد با کارت بازرگانی خودش اجرا شده است و اسناد ترخیص برای خود نفت پاسارگاد بوده است.

متهم امامی اضافه نمود: من 18 اسفند به آمریکا رفتم؛ اگر می ترسیدم برنمی گشتم. من در سال 98 هم به فرانسه رفتم و شما در اردیبهشت ماه 98 پویان مهر را گرفتید. اگر او آدم من بود من برنمی گشتم.

این متهم ادامه داد: شما که 95 من را به خاطر تهاتر بازداشت کردید چطور این 500 میلیارد تومان ضمانت نامه نشده اید، چون اصلا پفراینده ای تشکیل نشده بود.

متهم امامی گفت: قیر صادراتی را باید صادر کرد، آقای نماینده دادستان لقب های ژورنالیستی را کنار بگذارید؛ ما کار واقعی انجام دادیم. من 25 شرکت دارم و این اعتراف خودم هست و خودم، خانواده ام و دوستانم عضو هیئت مدیره آن ها هستند.

وی ادامه داد: یک رنو پنج پیدا کنید که بگویید از پول ضمانت نامه هاست چرا وقتی قرار است از آقای حسینی تحقیق گردد تن و بدن خیلی ها به لرزه می افتد؟ من در کجا قیر را فروختم؟ سوال اینجاست که اگر این شرکت ها اکنون 200 میلیارد پول در حسابشان بود آیا می توانستم با این ادله پول را بردارم.

متهم امامی گفت: نماینده دادستان گفت که جلسات عمده ای را با نفت پاسارگاد و با حضور آقای مسعودی مقام داریم که این نشان می دهد که دادگاه پویاست، اما آقای نماینده دادستان نفت پاسارگاد را در حد یک پفک خریدن پایین می آورد.

متهم امامی ادامه داد: چرا فضاسازی می کنید؛ در زمینه ضمانت نامه ها در مورد هیچ شرکتی تبانی پیدا ننموده اند و در مورد پشتیبانی امور دام گفته شد ضمانت نامه گرفتم، چون رضوی هم گرفته است یک بار برای همواره تکلیف ما را با رضوی تعیین کنید.

متهم امامی افزود: من با وی هیچ شراکتی نداشتم و فقط در شهرزاد یک بار هم همکاری کردیم که آن هم اشتباه کردم. من با خیلی ها مراوده اقتصادی داشتم مگر باید جوابگوی رضوی هم باشم.

متهم امامی اضافه نمود: در مورد نفت پاسارگاد بسیار خوشحالم که دادگاه پویایی داریم، از شما می خواهم که صحبت های من را در اختیار نفت پاسارگاد بگذارید و ببینید که آیا به من نمره قبولی می دهند یا نه.

متهم امامی گفت: نفت پاسارگاد مثل یک بانک می ماند؛ دلاویز اعلام کرد که میخواهد نقدی بفروشد و با این کار دست خیلی از مفسدان را قطع کرد و حتی تا مرحله بازداشت خودش نیز پیش رفت و باعث ریزش مشتریان شد، من تمام خریدهایم در زمان دلاویز به وسیله بورس بود.

متهم امامی گفت: شرکتی به نام هرمز پاسارگاد بود که نماینده دادستان مدعی شد یک راننده تاکسی را رییس آن گذاشتند. البته من این فرد را نمی شناختم، کار در هرمز پاسارگاد با ضمانت نامه بانکی بود. این شرکت 25 میلیارد تومان سود داد.

متهم امامی ادامه داد: کل قیری که ما خریدیم 6 هزار تن بود. چگونه می توانستیم اینجا را حیات خلوت کنیم، دلاویز همه روال ها را نقدی کرد من اگر به بانک و صندوق ذخیره بدهکار باشم یک ریال به نفت پاسارگاد بدهکار نیستم.

متهم امامی خطاب به نماینده دادستان گفت: فرمودید که قیر را بردند و پول هایش را ندادند حرف شما درست نبود.

قاضی مسعودی مقام گفت: حیدرآبادی روز گذشته یک سری اقاریر داشت که بخشی در رابطه با شما و خودروی لکسوز بود. قرار بود یک مغازه از شما بگیرد.

متهم امامی پاسخ داد: از من در مورد حیدرآبادی نپرسیده بودید، حیدرآبادی در بانک سرمایه در مدتی که مدیرعامل بانک بود چه کرد؟

رییس دادگاه گفت: حیدرآبادی ادعا کرد غندالی وی را منصوب نموده است.

متهم امامی گفت: شما خودتان عاقل هستید و می دانید چه شخصی می تواند چه شخصی را منصوب کند و یا نمی تواند. سال 89 با زاهدی آشنا شدم وی یکی از مدیران ارزی بود و 30 سال سابقه در بانک صادرات دارد.

متهم امامی اضافه نمود: زمین بانک صادرات زمین حاصل خیزی برای فساد است، اما سال ها مدیریت یک مدیر در درجات بالای بانک صادرات بوده که یک تذکر کتبی ندارد.

وی اعلام کرد: بنده مشتری بانک 3046 آن هستم، اعلایی، نانشیان و شیانی همه آن ها از بانک صادرات به سرمایه آمدند، زاهدی سال 92 بازنشست شد و چند ماهی پیش من آمد.

متهم خطاب به نماینده دادستان ادامه داد: در مورد کاقتصادی گفته اید از اقوام لواسانی است. بله ایشان از اقوام لواسانی است.

متهم گفت: این سنگی که شما در چاه انداختید و می خواهید اثبات کنید که پفراینده را درست بسته اید می دانم تجربیات قاضی مسعودی مقام این اجازه را نخواهد داد، اما نمی دانم نتیجه چه خواهد بود.

متهم امامی خطاب به نماینده دادستان گفت: قصه را جوری تعریف می کنید که با واقعیت زمین تا آسمان فرق دارد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی گفت: خود زاهدی و وکیلش انقدر از خودشان دفاع نکردند که شما دفاع کردید و خیلی از چیزها را پذیرفتند.

متهم امامی گفت: من از خودم دفاع می کنم.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به تمامی بانک ها تأکید نموده که باید قائم مقام داشته باشند؛ من ادله ام را می گویم. اهل نمایش نیستم، باید انصاف به خرج داد.

وی ادامه داد: دو جلسه قبل فرمودید که با پیک موتوری امضا گرفته می شد؛ از شما می خواهم بروید دوربین ها را ببینید که در روزی که ادعا دارید غندالی در جلسه بوده آیا در آنجا حضور داشته است یا نه؟

متهم امامی گفت: عنوان شد که انتصاب یک قیمت داشت و عزل یک قیمت دیگر، اما رشوه باید با عزل و نصب ها مطابقت تاریخی داشته باشد؛ از شما می خواهم که تاریخ های عزل و نصب و مبایعه نامه ها را ببینید.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده بانک سرمایه ضمن قرارگیری در صندلی گفت: از امامی خواهش می کنم که انقدر سیاه نمایی نکند. به جای آن از خودتان دفاع کنید، اساسنامه بانک سرمایه و همه بانک ها توسط بانک مرکزی تعریف می گردد، اما مقوله قائم مقام در آن تعریف نشده است.

نماینده بانک سرمایه اضافه نمود: امامی راجع به پیامک ها باید شرح دهد زیرا تعییناً در پیامک ها اسم شرکت ها و کارتن خواب ها را آورده و این یکی از شاه کلیدهای بانک سرمایه علیه متهم امامی است.

نماینده دادستان گفت: امامی در خلال تعطیلی دو جلسه صحبت هایی می نماید، اما در اینجا چیز دیگری را القا می نماید؛ شرکت ها از فرزان بوده و بانک با شما بوده و با یکدیگر مشارکت داشتید و پولشویی شما جداگانه در حال رسیدگی است، 27 میلیارد در حساب مادر شما و ماشین هایی به خواهر شما و پول هایی به حساب دامادهای شما رفته است.

نماینده دادستان افزود: کالاهای صادراتی صادر شده و به حساب های معرفی شده از سوی فرزان واریز شده است، و بخشی از پول ها به آلمان رفته است.

نماینده دادستان اظهارداشت: امامی خود را از گندم تبرئه می نماید، اما بر اساس شواهد به نظر می رسد گندم را فرزان برداشته و قیرها با امامی بوده است.

وی ادامه داد: در مورد راهبردپویان پاسخ اظهارات ما را نداده اند. به حساب نفت پاسارگاد کارمند امامی واریزی هایی داشته است و امامی مدعی است که از راهبرد پویان خرید داشته، اما اگر از راهبردپویان بوده باید به حساب راهبردپویان می رفته، نفت پاسارگاد اصلا برای کسی قیر نگه نمی دارد.

قهرمانی گفت: ما می گوییم مگر می گردد از شرکتی قیر خرید و قرارداد نداشت؟ بر اساس کدام قرارداد قیر خریده اید؟ کارمند شما پول واریز نموده. قرارداد را ارائه دهید.

نماینده دادستان گفت: المُدرسیه به نفت پاسارگاد از راهبردپویان برای عقد قرارداد معرفی شده، المدرسیه سمت عقد قرارداد نداشته و مدیر راهبردپویان قرارداد را امضا می نموده است. سید سعید حسینی مگر تا به حال به نفت پاسارگاد رفته است؟

به گزارش خبرنگاران، سیدمحمد امامی تهیه نماینده سریال شهرزاد است که نامش از سوی نماینده دادستان تهران و بعضی متهمان پفراینده بانک سرمایه در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی مطرح شد.

27 مرداد ماه نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و 33 متهم دیگر به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید. در این جلسه قهرمانی نماینده دادستان به قرائت بخش اول کیفرخواست 240 صفحه ای متهمان و دلایل انتساب جرم پرداخت.

دومین جلسه دادگاه این پفراینده 15 مهر ماه امسال برگزار گردید و در جلسه دوم نیز بخش دیگری از کیفرخواست توسط امید فولادی و امیر رسول قهرمانی نمایندگان دادستان قرائت شد.

امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان تهران در دومین جلسه دادگاه این پفراینده گفت: متهمان به وسیله نفوذ و پرداخت رشوه های کلان به مدیران بانک سرمایه بیش از هزار میلیارد تومان را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت نامه های بانکی به وسیله غیرقانونی و تودیع وثایق ناچیز از بانک سرمایه و شرکت های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان خارج کردند.

نماینده دادستان شرح داد: امامی هزار و 15 میلیارد تومان تحصیل مجرمانه داشته و فقط 5 درصد از آن را در سینما آورده و مابقی را در خارج کشور مصرف نموده است.

تا به امروز 13جلسه دادگاه امامی و 33 متهم دیگر این پفراینده برگزار گردیده است و در جلسات قبل سید محمد امامی، شهاب الدین غندالی، فاطمه شامانی، نادر دولتشاهی و محمدتقی روحی به دفاع از خود پرداخته اند و البته دفاع این متهمان همچنان ادامه دارد.

قهرمانی ادامه داد: سید هادی هاشمی برادر خانواده دامادتان چرا ضمانت نامه های شرکت میرحسینی را به عنوان ضمانت نامه و پشتوانه قرارداد هرمز پاسارگاد نموده است.

نماینده دادستان درباره تعداد جلدهای پفراینده ها نیز گفت: این پفراینده در دو قسمت، یکی از آن در شعبه یک دادسرای پولی و بانکی و دیگری در دادسرای امور اقتصادی بوده است.

قهرمانی ادامه داد: در صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت نفت پاسارگاد یک نامه با یک شماره و یک تاریخ و دو محتوا وجود دارد که فسادها را بیشتر عیان می نماید.

نماینده دادستان افزود: در پشتیبانی امور دام به هادی رضوی و بانک دی رسیدیم. برآورد ما این است که تبانی وجود داشته است. در مورد هرمز پاسارگاد هم در آن موقع در آن مقطع زمانی همه مشتریان کنار می فرایند و شرکت زیرمجموعه یعنی هرمز پاسارگاد از نفت پاسارگاد می خرند؛ هرمز پاسارگاد با ضمانت نامه مردم ضمانت نامه فرهنگیان اجرا شده است و جیب امامی را پر از قیر می نماید.

قهرمانی گفت: صندوق ذخیره و بانک سرمایه را خالی کردید شما اموال مردم را تاراج کردید و قیرها را فروختید.

نماینده دادستان درباره ملکی که به عنوان رشوه به زاهدی داده شده است، گفت: یک ملکی بوده است که محمدی و زهرابی برای زاهدی می گشتند در نتیجه ملکی که محمدی پیدا نموده است زاهدی قبول می نماید و آن را می پذیرد؛ این ملک به نام خواهر امامی است. ما زاهدی را در این خانه بازداشت کردیم؛ هرچند می خواستند ملک را بفروشند، اما با پیگیری های ما این کار انجام نشده است.

قهرمانی اضافه نمود: تعامل زاهدی و امامی بیشتر از اینهاست؛ در شرکت پوششی تجارت قشم 15 میلیارد تومان بابت قرارداد مازوت داده می گرددکه ارزش آن 30 میلیارد بوده است. ضیایی گفته است هیچ مازوتی وجود نداشته؛ در این شرکت زاهدی عضو هیئت مدیره بوده است.

نماینده دادستان افزود: زاهدی را به عنوان عضو ریاست می آوردند و در دوره بیرانوند نیز مدیران را تحمیل می نمایند که زاهدی، پویان مهر و فاروقی باید کجا باشند. زاهدی مدیریت می نموده و با بخشایش نیز هماهنگ بوده است و ضمانت نامه ها به شعبه اسکان می رفته و آنجا کار انجام می شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: اگر آقای امامی بیشتر فکر کند یادش می افتد که چه کسانی کارچاق کنی می کردند.

قاضی مسعودی مقام با بیان اینکه در بانک سرمایه مواردی داریم که خودشان را عدالت محور نشان می داده اند، گفت: به عنوان مثال خانی را داریم که شکایت هایی را می نموده، اما از آن طرف اقداماتی انجام داده است.

در خاتمه این جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام جلسه رسیدگی بعد را اول آذر 1399 ساعت هشت و 30 دقیقه صبح اعلام کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5053

به "خبرنگاران ماجرای امضای صدور ضمانت نامه ها در بهشت زهرا(س)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ماجرای امضای صدور ضمانت نامه ها در بهشت زهرا(س)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید