خبرنگاران 235 هکتار از زمین های شهرداری منطقه 22 پایتخت معین تکلیف شد

به گزارش وبلاگ خرید، تهران- خبرنگاران- شهردار منطقه 22 تهران گفت: 235 هکتار زمین از اراضی شهرداری در این منطقه، معین تکلیف شد.

خبرنگاران 235 هکتار از زمین های شهرداری منطقه 22 پایتخت معین تکلیف شد

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی شهرداری منطقه 22، علی نوذرپور افزود: محدوده شمال غربی تهران تا چند دهه قبل بیرون از محدوده شهر تهران بود و زمانی که به پایتخت اضافه شد، ﻗﺎﻧﻮن ﺗﻌﯿﯿﻦ وﺿﻌﯿﺖ اﻣﻼک واﻗﻊ در طرح های دوﻟﺘﯽ و شهرداری ها در آن مصداق پیدا کرد.

وی گفت: منطقه22 در سال1371 از محدوده خدماتی 25ساله شهر که جزو محدوده قانونی شهر نبود، جدا و وارد محدوده قانونی شهر شد، از همان زمان اراضی این منطقه ارزش پیدا کرد و نهادهای مختلفی ساخت وساز در آن را شروع کردند اما باید بخش بزرگی را به شهرداری می دادند.

وی با بیان قوانین تأمین زمین شهری در گذشته، ادامه داد: در سال78 در صورت جلسات 320 (طرح تفصیلی) و بند3 مصوبه 357 (مصوبه 30- 70) کمیسیون ماده5 آمده است که 70درصد هر ملک بالای هزار متر که در شهر قرار می گیرد، در اختیار شهرداری خواهد بود.

نوذرپور عنوان کرد: این قاعده از سال 78 تا 96 اجرا می شد ولی در این سال مورد اعتراض واقع شد و دیوان عدالت اداری آن را لغو کرد، زیرا مطرح شد که کمیسیون ماده5 نمی تواند فارغ از قوانین و مقررات کشور چنین حکمی بدهد.

وی همچنین درباره انتقال مالکیت و استفاده رسمی و قانونی از این اراضی برای شهرداری، افزود: متوجه شدیم اراضی 511 هکتاری مربوط به بنیاد تعاون ارتش که طبق 30-70 باید سند 350 هکتار آن می بایست به شهرداری انتقال داده می شد اما مراحل انتقال مالکیت آن طی نشده است.

شهردار منطقه 22 ادامه داد: بخشی از این اراضی که در تصرف شهرداری قرار گرفته بود، اساسا سند مالکیت نداشت و مالک آن اداره کل راه وشهرسازی بود.

نوذرپور افزود: جلساتی با مدیران تعاونی ارتش در سال1396 برگزار گشت، سال گذشته، 97 هکتار (27هکتار زمین و بقیه معابر) را که در جنوب همت قرار داشت و از قبل برای آن سند مالکیت وجود داشت، باز پس گرفته شد، اما پیگیری انتقال بقیه اراضی کار سختی برای منطقه بود.

وی با بیان اینکه بعضی از ساخت وسازها در چارچوب پروانه ساختمانی نبود، گفت: با بازرسی هایی که انجام شد، نزدیک 100هزارمتر مغایرت تعیین شد که طبق قانون پرونده تخلفات را به ماده100 فرستاده شد و رأی اول تخریب بود و رأی دوم هنوز صادر نشده است.

به گفته وی، از وقتی که انتقال سند زمین به تأخیر افتاد، در صدور مجوزهای بعدی محدودیت ایجاد شد و براساس مصوبه کمیسیون ماده5 اگر انتقال مالکیت انجام نشود، مجوز ساخت در 30درصد باقیمانده باطل است، بنابراین تا تکلیف زمین ها روشن نشده بود، می توانستیم مانع فعالیت عمرانی شویم.

نوذرپور درباره علت توقف کار ساخت مجموعه تفریحی و گردشگری هزار و یک شب تا شهریور ماه امسال گفت: در شهریور امسال وکالت بلاعزل انتقال سند 126هکتار به شهرداری منطقه داده شد، و مابقی آن تا 350هکتار هم در شبکه معابر و حریم مسیل یا حریم شهر قرار گرفته است که نمی توانند از آن استفاده کنند و ارگان دیگری نمی تواند برای آن سند بگیرد، اقداماتی برای ساخت مجموعه تفریحی و گردشگری در آن انجام شد ولی شهرداری باید به تناسب پیشرفت فیزیکی سند مالکیت درصدی از آن را در اختیار شریک خود قرار می داد اما زمین ها نه به نام شهرداری و نه به نام ارتش بودند، بنابراین، کار تا شهریور امسال متوقف شد.

شهردار منطقه در ادامه بازپس دریافت زمین های مربوط به شهرداری گفت: امسال شهرداری منطقه22 توانسته است 16هکتار هم از بنیاد تعاون سپاه در شهرک شهید خرازی که مربوط به توافقی در گذشته است را دریافت کند؛ براساس توافق باید تا پایان کار این شهرک حدود 70هکتار به شهرداری داده شود.

وی ادامه داد: نزدیک به یک هکتار اراضی از نیروی هوافضای سپاه پس گرفته خواهد شد و به جز اینها 17فقره اسناد از مالکان خصوصی دریافت شده و مساحت آنها بیش از 8 هکتار است.

وی افزود: شهرداری منطقه توانسته جمعا 235هکتار زمین از تعهدات باقیمانده را دریافت کند که می توانیم بعضی موارد دیگر مانند حدود 3.8هکتار زمین دانشگاه علامه طباطبایی را به آن بیفزاییم. اگرچه همه این زمین ها به صورت قابل استفاده نیست و بخش زیادی از آنها در محدوده بزرگراه های وسیع منطقه قرار گرفته است.

نوذرپور با اشاره به دسته دیگری از زمین هایی که باید به شهرداری برشود، افزود: بند6 ماده55 قانون شهرداری ها که در سال1334 تصویب شد، به شهرداری اجازه می دهد که برای خدمات آموزش فرهنگی، هنری و اجتماعی، اراضی و مستحدثاتی را با حفظ مالکیت به سازمان های مردمی بدهد تا از آن بهره برداری کنند. البته این باید با تأیید شورای شهر باشد.

وی به چند مورد انحراف از بند 6 که مراحل قانونی مانند تأیید شورای شهر را طی نکرده اند، اشاره کرد و گفت: مساحت مجموع آنها 31هزار مترمربع و به ارزش تقریبی 372 میلیارد تومان است. 13فقره را که کاملا خارج از مصادیق بند6 بود، شناسایی کردیم و درصدد رفع تصرف با نظر کمیته معاونت اجتماعی هستیم. با رفع مسائل سندی، به نظر می آید موضوع املاک پروژه های کلان مانند هزارویک شهر هم حل شود و سندهایی که چند دست بین نهادهای مختلف دست به دست شده بودند، به نتیجه قانونی برسد.

منطقه 22 در شمال غرب تهران واقع شده است؛ این منطقه از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه 5 شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می شود.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایرنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4184

به "خبرنگاران 235 هکتار از زمین های شهرداری منطقه 22 پایتخت معین تکلیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 235 هکتار از زمین های شهرداری منطقه 22 پایتخت معین تکلیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید