خلبان 64 ساله، عامل سانحه فرودگاه ماهشهر

به گزارش مجله بای بلاگ، دفتر آنالیز سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش نهایی آنالیز سانحه فرودگاه ماهشهر بیان کرد: خلبان هواپیمای ام دی کاسپین عامل وقوع سانحه در بهمن ماه سال گذشته بوده است.

خلبان 64 ساله، عامل سانحه فرودگاه ماهشهر

به گزارش مهر، دفتر آنالیز سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری گزارش نهایی آنالیز سانحه فرودگاه ماهشهر را اعلام نمود.

بر اساس این گزارش، سانحه مذکور که در هفتم بهمن 98 در فرودگاه بندر ماهشهر رخ داد، شامل خروج هواپیمای بوئینگ MD هواپیمایی کاسپین در ساعت 7:36 صبح همان روز از انتهای باند این فرودگاه می گردد.

این گزارش می افزاید: هواپیمای کاسپین پس از فرود در باند 13 فرودگاه ماهشهر که راهنمایی هواپیما و پرواز بر عهده خلبان بوده، از انتهای این باند خارج شده و پس از برخورد با فنس های حفاظتی اطراف فرودگاه، از محیط فرودگاه خارج و در ابتدای بلوار اصلی ماهشهر بندر امام خمینی که در فاصله صد متری باند قرار داشته، متوقف می گردد.

بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی، تمامی 144 سرنشین و 8 خدمه این پرواز با سلامت کامل از هواپیما تخلیه می شوند اما بر اساس تحلیل اطلاعات بازخوانی شده از دستگاه های ثبت و ضبط اطلاعات پروازی (CVR و FDR) به این نتیجه رسیده ایم که خطای خلبان پرواز مذکور سبب فرود نامناسب در باند فرودگاه ماهشهر شده است.

این گزارش می افزاید: شرکت کاسپین در آخرین ساعات قبل از پرواز، اقدام به تغییر برنامه پروازی خدمه (کرو) پروازی نموده و اطلاع رسانی تغییرات را به صورت غیر مؤثر انجام می دهد. این اتفاق سبب تأخیر یاری خلبان در واحد دیسپچ شده و خدمه پروازی نیز قبل از پرواز به طور کامل توجیه نبوده اند.

خلبان برخلاف سیاست شرکت هواپیمایی اقدام به سوخت گیری بیش از حد لازم نموده که در نتیجه سرعت هواپیما در هنگام فرود بیش از حد احتیاج می گردد.

توافقنامه مرکز کنترل فضای کشور و فرودگاه اهواز مبنی بر کنترل پروازهای ماهشهر از سوی فرودگاه اهواز در مورد پرواز مذکور انجام نشده و فرودگاه اهواز از این پرواز خبردار نشده است.

کنترلر مرکز کنترل فضای کشور نیز پرواز را در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع توافق شده به فرودگاه ماهشهر تحویل می دهد که در این زمینه مدیریت ضعیف ترافیک هوایی مشهود است.

خلبان در نزدیکی فرودگاه پیشنهاد فرود در باند 31 را نپذیرفته و تصمیم به فرود در باند 13 فرودگاه ماهشهر می گیرد که در این باند شدت باد در پشت سر هواپیما در هنگام فرود سبب افزایش وزن هواپیما می گردد در نتیجه سرعت فرود از 135 نات به 171 نات افزایش می یابد و در نتیجه آن، دو سوم طول باند از دست می رود.

مدیریت ضعیف خلبانان و رعایت نشدن رویه عملیاتی هواپیما (SOP) از دیگر عوامل عملیات فرود نامتعارف با چرخ جلو بر روی باند می گردد که به دلیل کم آوردن طول باند، هواپیما دچار سانحه شده است.

سازمان هواپیمایی کشوری از دیگر عوامل بروز سانحه مذکور را محصور بودن فرودگاه بندر ماهشهر بین جاده اصلی ماهشهر بندر امام خمینی و خطوط انتقال برق صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر عنوان نموده و می افزاید: این موضوع با آئین نامه مصوب دولت در مورد احداث، توسعه، بهره برداری و مدیریت فرودگاه های غیرنظامی در تضاد است.

بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، از آنجایی که عامل انسانی و خطای خلبان سبب تصمیم گیری مخاطره آمیز برای ورود نامتعارف در باند فرودگاه ماهشهر به عنوان علت اصلی وقوع سانحه مذکور شناخته شده بنابراین به دستور وزیر راه و شهرسازی و به منظور اقدامات پیشگیرانه، شرکت هواپیمایی کاسپین همکاری خود را با خلبان پرواز مذکور با 64 سال سن به اتمام رسانده و آموزش های لازم را جهت بازگشت یاری خلبان این پرواز به فعالیت پروازی مجدد انجام داده است.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3939

به "خلبان 64 ساله، عامل سانحه فرودگاه ماهشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلبان 64 ساله، عامل سانحه فرودگاه ماهشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید