داستان پلاک های برنجی پیاده روهای برلین

به گزارش وبلاگ خرید، وقتی در خیابان های برلین قدم می زنید، بدون شک به یک اشتولپرشتاین (Stolperstein) یا سنگفرشی بتنی و برنجی با نام خانوادگی و تاریخ بر خواهید خورد که اکنون بخشی از پیاده رو را تشکیل می دهند.

داستان پلاک های برنجی پیاده روهای برلین

این مکعب های کوچک در واقع یادبودی برای یهودیان از دست رفته در کشتارهای نازی هستند. هر چند داستان های بیشتری پشت این یادبودها وجود دارد که با یک نگاه نمی توانید بفهمید.

این پلاک های سنگفرش که فصلی تراژیک از تاریخ آلمان را یادآوری می نمایند، پروژه ای با انتهای باز هستند که در سال 1996 اولین بار توسط هنرمندی به نام گونتر دمنیک (Günter Demnig) آغاز شد.

این کار علاوه بر پیامی که در زمینه یادبود این افراد داشت، به آن ها دوباره هویتی فردی داد و نامشان را زنده کرد. البته نمی توان هدف آن را برای تحریک افکار و آغاز بحث ها نادیده گرفت.

هر اشتولپرشتاین که در میان سنگ های پیاده رو کار گذاشته شده ابعادی معادل 10 در 10 سانتی متر داشته و موقعیت قرار گیری اش اتفاقی نیست. این پلاک ها دقیقاً روبروی خانه های سابق این افراد که قربانی نازی ها شدند در زمین قرار داده شده اند. با این حساب جای یک یادبود عظیم که در محلی معروف کار گذاشته گردد، این پلاک های کوچک و پراکنده به شیوه ای واقعی تر خاطره این قربانیان را زنده نموده اند.پلاک های برنجی پیاده روهای برلین

حضور این پلاک ها وقتی به معنی ضمنی نامشان یعنی اشتولپرشتاین هم دقت کنید دلیلی عمیق تر پیدا می نماید. این واژه آلمانی به صورت استعاری به معنی مشکل بالقوه بوده و معنی اصلی آن یعنی پیدا کردن چیزی به طور اتفاقی؛ بنابراین این مشکل یهودیان در گذشته به بهترین نحو به نمایش گذاشته شده تا افکار و بحث هایی را حول این موضوع در زمان کنونی برانگیزد. بنابر اظهارات هنرمند، به خاطر کار گذاشته شدن اشتولپرشتاین در زندگی روزمره و عادی مردم، نمی توان به راحتی نادیده شان گرفت.

نوشته روی پلاک های برنجی دست ساز، با در اینجا ... زندگی می کرد. آغاز می گردد و نام و تاریخ تولد فرد در ادامه به همراه کمپی که به آن انتقال داده شده بود ذکر شده است. در زیر پلاک هم تاریخ مرگشان را حک نموده اند. این پلاک ها توسط اهدا نمایندگان خصوصی تأمین اقتصادی شده اند و تصمیمی که برای دست ساز بودنشان گرفته شده بسیار به جا و مناسب بوده است.

اولین 51 پلاک به صورت غیر قانونی توسط هنرمند در زمین کار گذاشته شدند ولی امروزه این پروژه به سایر نواحی اروپا مانند اسپانیا، براتیسلاوا و پراگ هم سرایت نموده است. بر روی سایت این پروژه نقشه ای تعاملی وجود دارد که به مردم اجازه می دهد موقعیت این پلاک ها را در برلین و سایر نقاط اروپا آنالیز نمایند. شاید متعجب شوید وقتی ببینید چه تعدادی از آن ها در شهر وجود دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3838

به "داستان پلاک های برنجی پیاده روهای برلین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان پلاک های برنجی پیاده روهای برلین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید