دانستنی های جالب درباره عرق سرد

به گزارش وبلاگ خرید، موارد مختلفی می توانند موجب عرق سرد شوند، اما به طور کلی، این شرایط می تواند با یک عفونت، تب، یا مشکل سلامت زمینه ای، مانند حمله قلبی یا قند خون پایین مرتبط باشد.

دانستنی های جالب درباره عرق سرد

تعریق یکی از عملنمودهای طبیعی بدن انسان است. در بیشتر مواقع، تعریق به واسطه گرم شدن بدن و احتیاج به کاهش دمای آن صورت می گیرد. گرمای هوا، انجام ورزش، یا حتی ترس، اضطراب یا عصبی شدن از جمله مواردی هستند که می توانند به تعریق منجر شوند.

اما گاهی اوقات، بدن می تواند با شرایطی به نام عرق سرد روبرو گردد.

عرق سرد چیست؟

به طور معمول، تعریق یکی از واکنش های بدن به عوامل استرس زای داخلی و خارجی است. تعریق عادی به کاهش دمای بدن به وسیله تبخیر یاری می نماید و در واکنش به گرما یا اعمال فشار بیش از حد به بدن شکل می گیرد.

اما شرایط عرق سرد کمی متفاوت است. عرق سرد را می توان برای توصیف لرز، تعریق شبانه (تعریق هنگام خواب) یا دیافورز - تعریق در واکنش به یک بیماری یا دارو - استفاده کرد.

به طور کلی، کارشناسان اتفاق نظر دارند که عرق سرد زمانی است که فرد با تعریق و احساس لرز روبرو است که آن را متفاوت از تعریق عادی می نماید که تعریق شکل گرفته اما فرد احساسی عادی دارد.

دلایل عرق سرد چه هستند؟

به گفته دکتر کاترین بولینگ، پزشک مراقبت های اولیه در مرکز پزشکی بالتیمورز مرسی، موارد مختلفی می توانند موجب عرق سرد شوند، اما به طور کلی، این شرایط می تواند با یک عفونت، تب، یا مشکل سلامت زمینه ای، مانند حمله قلبی یا قند خون پایین مرتبط باشد. همچنین، عرق سرد می تواند نشانه ای از تغییرات هورمونی مانند گرگرفتگی طی دوران یائسگی یا تنظیم مجدد سطوح هورمون ها پس از بارداری باشد. احساس استرس یا اضطراب نیز می تواند به عرق سرد منجر گردد.

در خصوص تب، عرق سرد احتمالا زمانی که تب فروکش می نماید، شکل می گیرد. شما می توانید در شرایطی باشید که به واسطه تب گرمای زیاد بدن خود را تجربه نموده، سپس تب فروکش نموده و عرق سرد و احساس لرز شکل بگیرد. ابتلا به یک عفونت می تواند دلیل تبی باشد که به عرق سرد منجر می گردد.

همچنین، امکان تجربه عرق سرد هنگام ورزش یا زمانی که تمرینات ورزشی خود را به انتها می رسانید، وجود دارد. اگر عرق نموده باشید و سپس به طور ناگهانی دمای بدن خود را کاهش دهید یا وارد آب و هوای سرد شوید، این شرایط می تواند موجب عرق سرد گردد. این مورد همانند تغییرات هورمونی و قند خون پایین، نمونه ای از مواردی است که عرق سرد می تواند بدون تب رخ دهد.

در موارد نادر، عرق سرد می تواند نشانه ای از بیماری های غیر عفونی دیگر مانند سرطان بوده یا می تواند حتی به واسطه داروهای مصرفی فرد شکل بگیرد.

اما دلیل بروز این شرایط هر چه که باشد، به طور معمول تعریق ابتدا شکل می گیرد. شما ابتدا احساس سرما ننموده و در ادامه به واسطه آن تعریق را تجربه کنید بلکه ابتدا عرق نموده و سپس با احساس سرما روبرو می شوید زیرا رطوبت روی پوست وجود دارد.

عرق سرد چگونه احساس می گردد؟

همانند بسیاری موارد دیگر، پاسخی که برای همه افراد یکسان باشد برای این پرسش وجود ندارد. علائم از فردی به فرد دیگر و همچنین با توجه به دلیل شکل گیری می توانند متفاوت باشند. اما به طور کلی، زمانی که با عرق سرد روبرو هستید می تواند موارد زیر را تجربه کنید:

- تعریق

- لرز

- پوست مرطوب

- ناراحتی

چگونه می توان عرق سرد را درمان کند؟

روش درمان عرق سرد به دلیل شکل گیری آن بستگی خواهد داشت. از این رو، توجه به علائم دیگر که فرد ممکن است با آنها روبرو باشد و حتی یادداشت کردن آنها اگر فرد احساس نمی نماید که با یک شرایط اضطراری پزشکی روبرو است، اهمیت دارد.

در بیشتر موارد، توصیه می گردد که از چند لایه برای گرم کردن بدن استفاده گردد تا زمانی که احساس راحتی در فرد شکل بگیرد. و اگر تب دارید، کم کردن لایه ها و استفاده دوباره از آنها در صورت احساس سرما غیر معمول نیست.

برای کاهش تب می توان از داروهای کاهنده تب مانند استامینوفن استفاده کرد تا احساس بهتری در فرد شکل بگیرد. تب می تواند نشانه ای از یک عفونت ویروسی مانند آنفلوآنزا یا کووید-19 باشد، از این رو، بهترین اقدام صحبت با یک پزشک درباره اقداماتی است که می توانید برای مقابله با این شرایط انجام دهید.

اگر به طور منظم با عرق سرد روبرو هستید یا همراه با آن علائم دیگری مانند سینه درد، دشواری در تنفس، احساس غش، یا درد را تجربه می کنید، باید یاری پزشکی فوری دریافت کنید زیرا ممکن است به یک رویداد جدی مانند حمله قلبی اشاره داشته باشد. عرق سرد می تواند برای هر فردی رخ دهد، اما نباید یک مساله عادی و منظم باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6917

به "دانستنی های جالب درباره عرق سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های جالب درباره عرق سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید