راهکاری متفاوت برای آنکه مطالب درسی را به خاطر سپارید

به گزارش مجله بای بلاگ، مشکل یادگیری و فراموش کردن مطالب درس آن هم در شرایط جدید آموزشی به کمک روش های متفاوت و جدید تا حد زیادی قابل حل است.

راهکاری متفاوت برای آنکه مطالب درسی را به خاطر سپارید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،مشکل بسکمک از ما این است که چگونه متن کتاب درسی را در کمترین زمان بخوانیم و بر مفاهیم آن تسلط پیدا کنیم. همچنین چگونه عمیق تر درک کنیم و برای مدت طولانی تری آن ها را به خاطر سپاریم.

برای حل این مشکل حتما به روش های مرسوم خواندن و تندخوانی نیز مراجعه می کنیم، ولی باز هم مشکل تا حد زیادی باقی می ماند همچنین درک سریع پیام ها و نکته های سؤالات امتحان و به ویژه کنکور، تیزهوشان و تیمز و پرلز مشکل مهم دیگری است که نیاز به راه حل فوری، کارامد و مؤثر دارد.

در شرایط فعلی و با توجه تغییر شرایط آموزش از آموزش حضوری صرف به آموزش مجازی شیوه صحیح مطالعه متفاوت شده است که برای برطرف این مشکل برای محصلان به ویژه برای مدرسان آموزش مجازی، داوطلبان آزمون سراسری کنکور، داوطلبان آزمون تیزهوشان، شرکت کنندگان در آزمون تیمز و پرلز و شرکت کنندگان در آزمون های IELTST, MCHE, TOLIMO, EPT, MSRT روش های مطالعه صحیح به روش کدگذاری را مرور می کنیم.

مطالب درسی تان را کدگذاری کنید

محمد فقیری استاد دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با خبرنگاران در این مورد، گفت: کُدگذاری (Coding) به دریافت (Encoding) و پرداخت (Decoding) یک مفهوم، متن یا پدیده گفته می شود. هنگام خواندن یک متن بهتر است ابتدا کُدهای اصلی (Major Codes) را استخراج کنید.

او ادامه داد: این روش ممکن است به صورت های کُد اصلی در ابتدا، وسط و آخر بند باشد، کُد اصلی به صورت از کل به جزء یا جزء به کل باشد، کُد اصلی ممکن است آشکار یا پنهان باشد یا آنکه کُد اصلی به شناور، دوپاره، چندپاره یا پیچیده آمده باشد، نمایان شود.

فقیری خاطرنشان کرد: انواع آخر معمولاً مشکل تر از اشکال قبلی است؛ در این صورت به درک و دقت بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین زمانی که ایدۀ اصلی پنهان است و شما باید آن ها را به طور تلویحی درک کنید، به مهارت و تمرین بیشتری نیازمند هستید.

استاد دانشگاه فرهنگیان افزود: شما بهتر است ابتدا کُد اصلی را استخراج کنید، زیر آن را خط بکشید یا آن را رنگی کنند و در هر بند فقط یک کلمه یا عبارت به عنوان کُد اصلی انتخاب شود.

او گفت: بعد از استخراج کُد اصلی، کُدهای زنده را (Vivo Codes) که عین کلمات درس هستند و کُدهای توصیفی را (Descriptive Codes) که تعبیر و برداشت شما از متن است، مشخص و سعی کنید با کلمات و جملات خودتان متن را خلاصه یا برای خودتان تعریف کنید.

فقیری تاکید کرد: گاهی نیز با کُدهای آماده (Potential Codes) به سراغ متن بروید و آن ها را استخراج کنید و گاهی نیز ببینید هنگام مطالعه و ژرف اندیشی چه کُدهای بارزی (Prominent Codes) به ذهن شما یا همکلاسی های شما می آید و در آخر، سعی کنید کُدهای محوری (Axial Codes) یک درس را استخراج کنید و درس را در شش کلمه کلیدی (Phantom Thread) تقطیر و خلاصه نمایید که بتوانید تصویری زنجیرهوار از مطالب به خاطر بسپارید.

براساس سبک کتاب مطالعه کنید

بعد از کُدگذاری، سبک شناسی می تواند بسکمک از دغدغه های یادگیری شما را برطرف کند. شناخت سبک کتاب به شما کمک می کند تا بتوانید مطالب و مفاهیم و ارتباطات آن ها را بهتر بشناسید و در زمان کمتری و با درک بیشتری یاد بگیرید.

سبک شناسی می تواند مشکل پیچیدگی و دشواری متون و مطالب درسی را حل نماید؛ مسئله ای که اغلب اوقات با آن دست به گریبان هستید.سبک کتاب درسی ممکن است یکی از انواع زیر باشد:

سبک برشماری

در آن مطالب به صورت فهرستی (1، 2، 3، 4، 5 و ...) ارائه می شود که ساده ترین سبک است و می توانید مطالب مهم کتاب را برای خودتان فهرست کنید.

سبک فرایندی

ببینید که در درسی که می خوانید چه مطلبی به صورت فرایند ارائه شده یا اینکه آیا شما می توانید مطالب را به صورت مرحله وار ترسیم کنید و برای خودتان یادداشت بردارید.

سبک طبقه بندی

احتمالاً کتاب درسی برخی مطالب را برای شما طبقه بندی کرده و کار شما را آسان کرده باشد. شما سعی کنید پس از خواندن، مطالب را طبقه بندی کنید و به هم مرتبط سازید. طبقه بندی کار خلاصه سازی را نیز برای شما آسان میکند.

سبک توصیفی

در این سبک جزئیات و روابط یک موضوع یا مسأله توصیف میشود و ممکن است با مثال، مصداق و نمونه نیز همراه باشد. سبک توصیفی به شما کمک میکند زودتر و آسانتر بخوانید و دقیقتر درک کنید.

سبک تشریحی

بیشتر به تشریح و توضیح و بسط یک موضوع می پردازد و روابط و مناسبات را بیشتر بیان می کند. با استفاده از این سبک شما می توانید مفاهیم مشکل را باز و ابعاد آن را مشخص کنید.

سبک مقایسه ای

گاهی یک بند یا متن شباهت ها و تفاوت ها را به دو صورت دسته ای یا نکته به نکته بیان می کند. دقت کنید که شباهت ها و تفاوت های مطالب را پیدا کنید و به صورت یک دسته شباهت، یک دسته تفاوت یا یک نکتۀ مشابه و یک نکتۀ متفاوت طبقه بندی کنید.

سبک سببی

گاهی در یک کتاب درسی علت ها و معلول های مربوط به یک پدیده بیان می شود که معمولاً به دو صورت دسته ای و نکته به نکته است. حتماً قسمتی از درس شما نیز به علت ها و معلول ها یا نتایج می پردازد.

سبک توضیحی

مرسوم ترین سبک کتاب های درسی است که در آن درباره یک مفهوم توضیح داده می شود، دلیل و برهان ارائه می شود و مطالب مشکل با جملات، دلایل و شواهد بیشتری همراه می شوند. ممکن است بسکمک از متون درسی با سبک توضیحی نوشته شده باشد و گاهی ممکن است بند نوشت ها نیز پیچیده و تودرتو باشد؛ در این صورت بهتر است متن را به صورت برشماری، فرایندی، توصیفی، مقایسه ای و ... در آورید و برای خودتان بازگویی کنید.

سبک جدلی

هنگام مطالعه ببینید نکته ها و مواضع موافق و مخالف در باب یک مطلب کدامند مثلاً در متون معارف و فلسفه ممکن است نظرات موافق و مخالف به صورت منسجم یا پراکنده باشد؛ بهتر است آن ها را فهرست نمایید و ببینید بحث بر سر چیست.

سبک ترکیبی

گاهی سبک بند یا متن ترکیبی است که ممکن چند نوع سبک در آن به هم آمیخته شده باشد؛ در این صورت، سعی کنید انواع آن را بشناسید و با زبان و جملات خودتان مطالب را با سبک های ساده مثل برشماری، توصیفی، طبقهبندی، فرایندی، مقایسهای، تشریحی و ... برای خودتان بازگویی یا خلاصه کنید.

به طور خلاصه، کُدگذاری و سبک شناسی کار مطالعه را بسیار آسان و یادگیری را مؤثر می کند. تقریباً می توانید با یادگیری کُدگذاری و سبک شناسی، 30 درصد در وقت خود صرفه جویی کنید، شیوه بیان مطالب را بشناسید و از اضطراب و فشار روانی خود بکاهید همچنین در پاسخگویی به سؤالات امتحان و کنکور موفقیت قابل توجهی کسب کنید.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5229

به "راهکاری متفاوت برای آنکه مطالب درسی را به خاطر سپارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری متفاوت برای آنکه مطالب درسی را به خاطر سپارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید