راه چاره های جهانی برای مقابله با تردد خودرو ، از طرح ترافیک تا حمل و نقل رایگان کارمندان

به گزارش مجله بای بلاگ، بدون شک بهبود سلامت انسان و محیط زیست مستلزم کاهش انتشار کربن در شهرها است؛ به حداقل رساندن تردد وسایل نقلیه موتوری می تواند نقش مهمی در تحقق این هدف ایفا نماید.

راه چاره های جهانی برای مقابله با تردد خودرو ، از طرح ترافیک تا حمل و نقل رایگان کارمندان

به گزارش خبرنگاران، پیدایش خودروهای الکتریکی دستاورد بسیار بزرگی در زمینه کاهش انتشار گازهای آلاینده ناشی از حمل ونقل به شمار می رود و با وجود این که بهره گیری از آن ها در سراسر دنیا رو به افزایش است، با این حال پیشرفت در این زمینه دست کم به علت هزینه بالا، با سرعت کمی صورت می گیرد. به همین علت، برنامه ریزان در اغلب شهرهای دنیا عزم خود را جزم نموده اند همزمان با الکتریکی سازی وسایل نقلیه، امکان تردد سایر خودروهای موتوری را در شهرها به حداقل برسانند و از این طریق به کاهش چشمگیر انتشار آلاینده ها کمک نمایند.

بدیهی است که کاهش آلودگی هوا نه تنها مدیران را در تحقق اهداف اقلیمی کمک خواهد نمود، بلکه به ایجاد شهرهایی زیست پذیر و پایدار منجر خواهد شد که در این رابطه، کاهش تردد وسایل نقلیه موتوری می تواند بسیار اثربخش باشد. اگرچه مدیران اغلب شهرهای دنیا از این واقعیت به خوبی مطلع هستند، با این حال بسکمک از آن ها در بیرون راندن خودروها از شهرها با مشکل روبرو می شوند که برای حل این چالش ها، تدابیر بسکمک ارائه شده است.

اعمال جریمه برای ایجاد تراکم ترافیکی

مؤثرترین رویکرد برای کاهش تردد خودروها به مراکز شهرها، اعمال جریمه برای آن ها در صورت ورود به مراکز معینی از شهرها است که هزینه های جمع آوری شده ناشی از آن اغلب برای پیاده سازی پروژه های مربوط به افزایش پایداری حمل ونقل مورد استفاده قرار می گیرد. لندن، مرکز انگلستان، پیشرو شهرهای دنیا در پیاده سازی این استراتژی به شمار می رود که پیروز شده است تردد وسایل نقلیه موتوری را به اندازه قابل توجهی به مرکز شهر کاهش دهد. گزارش ها حاکی از آن است که 80 درصد جریمه های جمع آوری شده در پی این اقدام برای بهبود عملکرد سامانه حمل ونقل عمومی مورد استفاده قرار می گیرد که این امر به سهم خود، هر روزه بر تعداد افرادی می افزاید که به وسیله خودروهای باکیفیت عمومی به عبور و مرور می پردازند.

کنترل ترافیک و پارک خودروها

قوانین سختگیرانه ای در بسکمک از شهرهای اروپایی بر رانندگان جهت پارک خودروهای خود یا تغییر مسیر تردد اعمال شده است که بهبود ترافیک خیابانی را در پی داشته است. از سوی دیگر، ایجاد خیابان های بدون خودرو و توسعه پیاده راه ها و مسیرهای دوچرخه سواری در ترویج تردد سبز در سراسر این قاره نقش مهمی ایفا نموده است، ضمن این که در کاهش چشمگیر سوانح خیابانی اثربخش بوده است.

در اسلو، مرکز نروژ، بسکمک از فضاهای پارک خودروها به مسیرهای پیاده روی یا خیابان های بدون خودرو تبدیل شده است که این اقدام، کاهش تردد به وسیله وسایل نقلیه موتوری را به وسیله مردم در پی داشته است.

ایجاد مناطقی با محدودیت ترافیکی

مدیران رم در ایتالیا، که به عنوان پرترافیک ترین شهر اروپا شناخته شده است، به وسیله محدود کردن ورود خودروها به مرکز شهر در ساعات مشخصی از روز، امکان سفر ساکنان به وسیله سامانه حمل ونقل عمومی را افزایش داده و توانسته اند تردد خودروهای خصوصی را در مرکز شهر به حداقل برسانند. نکته جالب توجه در خصوص اقدام مدیران مرکز ایتالیا این است که از زمان پیاده سازی این طرح، گرایش شهروندان به عبور و مرور به وسیله وسایل نقلیه عمومی در ساعاتی از روز که هیچ محدودیتی وجود ندارد نیز افزایش یافته است.

ارائه خدمات جابه جایی بهتر برای مسافران وسایل نقلیه عمومی

برنامه ریزان اوترخت در هلند به منظور افزایش گرایش مردم به تردد به وسیله وسایل نقلیه عمومی کوشش نموده اند مزایای خاصی برای کاربران آن ها در نظر بگیرند. به عنوان مثال، کارمندان دولت می توانند به طور کاملاً رایگان از منزل تا محل کار خود و برعکس، با وسایل نقلیه عمومی سفر نمایند و این در حالی است که تخفیف های ویژه ای نیز برای سایر کاربران این خودروها در نظر گرفته شده است.

افزایش هزینه پارک

افزایش هزینه پارک برای کارمندان دولت در روتردام هلند از دیگر اقدامات بسیار اثربخش برای کاهش تردد خودروهای این افراد در مرکز شهر بوده است که به حداقل رساندن گرایش سایر ساکنان را به استفاده از خودروهای شخصی در پی داشته است. علاوه بر این، برنامه ریزان روتردام به کارمندان و شهروندانی که از وسایل نقلیه عمومی برای تردد خود بهره بگیرند در پرداخت هزینه تخفیف ویژه می دهند.

طراحی سفرهای مردم

طراحی سفرهای ساکنان در شهرهای مونیخ آلمان، مارسی دومین شهر پرجمعیت فرانسه و ماستریخت در جنوب هلند از مؤثرترین روینمودها برای کاهش گرایش مردم به سفر به وسیله خودروهای خصوصی بوده است. مدیران این شهرها طرح هایی پیشنهادی در اختیار ساکنان قرار می دهند که به آن ها کمک می نماید برای رفت و آمد خود برترین روش (پیاده روی، دوچرخه سواری، استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی یا تردد به وسیله خودروهای خصوصی) را انتخاب نمایند. این اقدام به کاهش قابل توجه عبور و مرور وسایل نقلیه شخصی منجر شده است، ضمن این که رضایتمندی شهروندان را از روش تردد خود افزایش داده است.

توسعه نرم افزارهای مختلف برای افزایش پایداری جابه جایی

فناوری تلفن همراه طی چند سال گذشته، نقش مهمی در توسعه استراتژی های مربوط به کاهش استفاده از وسایل نقلیه خصوصی ایفا نموده است. به عنوان مثال، مدیران شهر ایتالیایی بولونیا، به توسعه نرم افزاری برای مردم و کارکنان پرداختند که به کمپانی های مختلف سراسر شهر امکان ردیابی کاربران را می داد. در نتیجه، مردم در بهره گیری از پیاده روی، دوچرخه سواری و وسایل حمل ونقل عمومی به رقابت با یکدیگر می پرداختند تا با جمع آوری بیشترین امتیازها، پاداش ویژه و ارزشمند شهر را از آن خود نمایند. این اقدام به بهبود طراحی سفر به وسیله شهروندان منجر شد و به سهم خود اتخاذ تردد سبز را در پی داشت.

منبع: ایمنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آذر 1401 بروزرسانی: 9 آذر 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8858

به "راه چاره های جهانی برای مقابله با تردد خودرو ، از طرح ترافیک تا حمل و نقل رایگان کارمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های جهانی برای مقابله با تردد خودرو ، از طرح ترافیک تا حمل و نقل رایگان کارمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید