ریزش 12 هزار و 407 واحدی شاخص بورس تهران، 23 هزار میلیارد تومان معامله شد

به گزارش مجله بای بلاگ، خبرنگاران: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز شنبه با کاهش 12 هزار و 407 واحدی روبه رو شد و معامله گران امروز در بورس و فرابورس 23 هزار و 30 میلیادر تومان اوراق مالی داد و ستد کردند.

ریزش 12 هزار و 407 واحدی شاخص بورس تهران، 23 هزار میلیارد تومان معامله شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که در هفته گذشته روی دور رکوردزنی شاخص و افزایشی بود، از روز چهارشنبه فرایند اصلاح را در پیش گرفته و امروز شنبه هم گرچه در ساعات ابتدایی روز با افت شدید شاخص روبه رو شد، اما درنهایت شاخص کل با عقب نشینی 12 هزار و 407 واحد به رقم یک میلیون و 741 هزار و 235 واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل با معیار هم وزن 7 هزار و 379 واحد عقب نشینی داشته و به رقم 471 هزار و 302 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم بی سابقه 6 میلیون و 446 هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر ارزش فرابورس ایران را هم به یک میلیون و 185 هزار میلیارد تومان رسیده اضافه کنیم، مجموع ارزش شرکت های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از 7 میلیون و 631 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز همچنین معامله گران در بورس تهران بیش از 9.5 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک ونیم میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 783 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش فرابورس ایران را هم به این اضافه کنیم که امروز به 7 هزار و 241 میلیارد تومان رسید، یعنی امروز ظرف چهار ساعت 23 هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران معامله شد.

فرایند یکساله شاخص بورس تهران

در این بین برخی شرکت های تأمین سرمایه اقدام به انتشار اوراق تبعی برای تأمین مالی شرکت های پتروشیمی کرده اند.

کارشناسان می گویند، اگر شرکتهای بورسی و فرابورسی بتوانند فقط روزانه 10 درصد از ارزش معاملات بورس و فرابورس که بین 2 تا 3 هزار میلیارد تومان می شود، را به عنوان تأمین مالی جذب کنند، بازار سرمایه می تواند به محل مناسبی برای تأمین مالی و رونق طرح های توسعه ای در شرکت ها تبدیل شود.

از طرفی کارشناسان به مردم تازه وارد در بورس مدام توصیه می کنند از روش سهامداری غیرمستقیم استفاده کنند؛ یعنی سهام شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و هلدینگ هایی مانند شستا و یا شرکت های سرمایه گذاری را خریداری کنند تا با نوسان بازار دچار کمترین زیان شوند.

همچنین دولت قصد دارد با افزایش عرضه اولیه شرکت های دولتی و شرکت های زیرمجموعه نهادهای عمومی و بنیادها به عمق بخشی بازار کمک کند و سرمایه های سرگردان مردم که وارد بورس شده است را به این وسیله به سیستم تولید کشور تزریق کند.

با نگاهی به معاملات امروز بورس درمی یابیم امروز روز اصلاح بازار بوده، به گونه ای که شاخص کل بورس با شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هرکدام 71صدم درصد کاهش یافتند، همچنین شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هرکدام یک ونیم درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور یک درصد افت کرده، شاخص بازار اول بورس 1.1 درصد عقب نشینی کرده و شاخص بازار دوم بورس تنها یک صدم درصد افزایش یافته است.

امروز نمادهای شرکت شستا، پتروشیمی خلیج فارس و پالایش نفت تهران و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته اند.

و همچنین سرمایه گذاری امید، مبپنا و بانک ملت بیشتری اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته اند.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، صنایع ملی مس، فولاد مبارکه، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس بوده اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل فقط 62 صدم درصد رشد کرده و به 18 هزار و 160 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به یک میلیون و 185 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران 3.5 میلیون ورقه سهام، حق تقدم، اوراق مالی و یا واحدهای سرمایه گذاری را در قالب 751 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 247 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس و بیمه پاسارگاد بیشترین اثر کاهش فرابورس را داشتند.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل پتروشیمی تندگویان، بانک دی، ذوب آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سیمان لار سبزوار، توسعه و عمران استان کرمان و نیروی برق دماوند بوده اند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3225

به "ریزش 12 هزار و 407 واحدی شاخص بورس تهران، 23 هزار میلیارد تومان معامله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 12 هزار و 407 واحدی شاخص بورس تهران، 23 هزار میلیارد تومان معامله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید