ریزش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس به 8 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش مجله بای بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با ریزش 68 هزار و 94 واحد به رقم یک میلیون و 757 هزار و 257 واحد رسید.

ریزش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس به 8 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرنگاران از فارس، در حالی که بورس اوراق بهادار تهران در هفته های قبل فرایند رکورد شکنی و افزایش شاخص را طی کرده بود، در این هفته فرایند اصلاح شاخص را در پیش گرفته و امروز چهارشنبه هم در سرانجام معاملات، شاخص کل بورس 68 هزار و 94 هزار واحد ریزش کرده و به رقم یک میلیون و 757 هزار و 257 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن 9656 واحد کاهش یافته و به رقم 481 هزار و 800 واحد رسید.

ارزش بازار که ناشی از قیمت سهام در تعداد سهام شرکت های بورسی است، امروز به بیش از 6 میلیون و 577 هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که این رقم قبلاً به بالا 7 میلیارد تومان رسیده بود.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 4 میلیارد و 333 میلیون سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 787 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 528 میلیارد تومان دادوستد کردند.

اگر ارزش معاملات در فرابورس را هم در نظر بگیریم که امروز به بیش از 2567 میلیارد تومان رسید مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس ایران امروز به بیش از 8 هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که در هفته های قبل ارزش معاملات یک روز بورس و فرابورس به بالای 32 هزار میلیارد تومان نیز رسید.

امروز عمده شاخص های بورس قرمزپوش بوده و ریزشی بودند، به گونه ای که شاخص کل بورس 3.7درصد کاهش یافت.

شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 3.7 درصد کاهش یافت، شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قمیت با معیار هم وزن هر کدام 1.9 درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور 3.6درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 3.9درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 3.4درصد افت کرد.

امروز نمادهای مهم بورس در کاهش شاخص بورس مؤثر بودند به گونه ای که بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل را نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، شستا، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و مخابرات ایران داشته اند.

امروز همچنین نمادهای پربیننده در بورس شامل فولاد مبارکه، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، ملی مس ایران و بانک تجارت، سرمایه گذاری شاهد و بانک پارسیان بوده اند.

به گزارش فارس امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل در سرانجام معاملات 652 واحد کاهش یافته و به رقم18 هزار و 777 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 222 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 698 میلیون ورقه سهام و سایر اوراق اقتصادی در قالب 2.1 میلیون فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 567 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی مارون، آریا ساسول، تندگویان، ذوب آهن، صباتأمین و بانک دی بیشترین اثر کاشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نمادهای بانک دی، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، سرمایه گذاری صباتأمین، توسعه و عمران استان کرمان، آهن و فولاد ارفع و ماشین های اداری ایران از نمادهای پربیننده فرابورس به شمار می رفتند.

امروز همچنین قرار بود عرضه اولیه سهام شرکت غذایی کوروش در بورس انجام شود که با پیام شرکت بورس این عرضه اولیه لغو شد.

به نظر می رسد دلیل عمده ریزش های بورس در روزهای اخیر تصمیمات سرمایه گذاران حقیقی ناشی از هیجانات در بازار است عمدتاً عده ای افراد و دلالان در کمین نشسته اند تا جو ترس و وحشت در بازار ایجاد کرده و سرمایه گذاران خرد سهام عدالت و یا سایر سهام ارزنده خود را به قیمت ناچیز بفروشند و دلالان سهام آنها را تصاحب کنند.

کارشناسان بارها اعلام کرده اند حضور در بازار سرمایه باید اولاً از محل پس اندازهای مازاد باشد و ثانیاً همراه با تحلیل، مطالعه و مشورت با افراد متخصص و امین باشد و سهامداران خرد به هیچ وجه از سیگنال فروشان و فضای مجازی پیروی نکنند، بلکه اخبار و رویدادهای را از کانال های رسمی و خبرگزاری ها دریافت کنند و به توصیه مسئولان و کاشناسان توجه کنند و از شایعات و توصیه های سیگنال فروشان و مدیران کانال های تلگرامی غیرمجاز دوری کنند تا دچار زیان نشوند.

حضور در بورس به منزله پذیرش ریسک و بازدهی است و نباید از سرمایه گذاری در بورس فقط انتظار افزایش شاخص بورس و سودآوری را داشت. اما اگر فرهنگ سهامداری در بین مردم رایج شود و تصمیم گیری در بازار سرمایه همراه با تحلیل و مطالعه باشد به هیچ وجه شاهد افت و خیزهای غیر معمول در بازار نخواهیم بود.

از طرفی مسئولان دولت مانند رئیس دفتر رئیس جمهور، همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آقای محمدی تأکید کرده اند دولت می خواهد از بورس حمایت کند و از محل سرمایه های وارد شده به بورس نسبت به تأمین اقتصادی پروژه های کلان اقتصادی مانند سرمایه گذاری در صنعت نفت و توسعه صنعت پتروشیمی استفاده کند. بنابراین سهامداران به هیچ وجه تحت تأثیر جو روانی و شایعات فضای مجازی سهام خود را مفت از دست ندهند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3898

به "ریزش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس به 8 هزار میلیارد تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 68 هزار واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس به 8 هزار میلیارد تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید